Сцена / екран / ефир

"Чест" - 50 пъти на сцената на Театър 199

Юбилейното представление е на 3 май

"Чест" - 50 пъти на сцената на Театър 199

На 3 май 2026, в Театър 199 „Валентин Стойчев“ е юбилейното, 50-о представление на "Чест" от Джоана Мъри-Смит.

Превод: Златна Костова
Постановка: Ивайло Христов
Сценография и костюми: Марина Янева
С участието на: Кристина Янева, Владимир Карамазов, Каталин Старейшинска,
Елена Хрант
Фотограф: Симон Варсано

За постановка:

Пиесата се поставя за първи път в България.

„Чест“ е безпощадно честна пиеса, написана с остро перо, с хумор и изящество. Тя деликатно и смело изследва изпитанията, през които човек преминава за да от-крие най-дълбокото значение на думата обич.

Какво се случва, когато споделените ценности и отговорности в един напълно хармоничен брак внезапно избледнеят?

Онър и Джордж са женени от 32 години. И двамата са признати автори, макар поезията в живота на Онър да е отстъпила място на отдадеността ѝ на съпруга и майка. Но когато се появява възможността един живот да се обнови, за сметка на щастието и сигурността на другите в семейството, сякаш целият свят се преобръща.

Ивайло Христов поставя пиесата във високо темпо. На сцената, изградена пестеливо и ефектно, четиримата чудесни актьори играят „на сто“. Събитията преливат едно в друго и се изострят безмилостно. Докато не се стигне до финала, може би малко задъхан, но много лиричен.

За автора:

Родената през 1962 г. в Мелбърн Джоана Мъри-Смит е сред най-популярните личности в областта на културата в Австралия. След като написва няколко не съвсем успешни пиеси, през 1995 г. публикува „Чест“, превърнала се много бързо в огромен хит. През 1995 г. Джоана Мъри-Смит пътува за кратко до САЩ. Тя споделя: „Спомням си как един ден се разхождах без пукната пара из Ню Йорк. На шега си помислих дали някога ще видя името си в светлините на Бродуей. Скоро след това написах „Чест“. Две години по-късно тя бе поставена в театър на този булевард.“

Днес нейни пиеси се играят по целия свят на повече от двадесет езика. Влизат в репертоарите на театри в Пърт, Претория, Париж, Рио де Жанейро, Лондон, Ню Йорк. Сред близо 30-те й заглавия за сцена, по-известни са пиесите „Бомби“, „Женски род“, „Берлин“. Тя пише четири романа, филмови сценарии и няколко либрета. Носител е на редица престижни награди в Австралия и чужбина.

Джоана Мъри-Смит е почетен професор по литература на Мелбърнския университет и е една от публичните фигури с най-силен глас в страната.

 

Автор:
Театър 199 "Валентин Стойчев"
Публикация:
30.04.2026 г. 10:54
Посетено:
104
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/3/news/43114-chest-50-pati-na-stsenata-na-teatar-199