Сцена / екран / ефир
Интердисциплинарният спектакъл “Sound Body” (САЩ, България) с премиера в София на 23 ноември
Артистите Зорница Стоянова (България, САЩ) и Питър Шишоли (САЩ) търсят отговор на въпроса какво е демокрация и възможна ли е тя посредством артистичен пърформанс, който за пръв път в България показва комбинация от танц и работа с глас
◊ ПОКАНА
На 23 ноември 2024, от 19:30 ч., в Център за култура и дебат “Червената къща”, София ще се състои премиерата за България на интердисциплинарния спектакъл “Sound Body” с автори и главни действащи лица мултижанровите артисти Зорница Стоянова (България, САЩ) и Питър Шишоли (САЩ) и с участието на изпълнителите Николай Бързаков и Юлия Зидарова, представен от платформата за съвременен танц, хореография и танцови работилници “БодиМелд”.
"Sound Body" е иновативен танцов/гласов проект, създаден от Стоянова и Шишоли. Проектът следва методиките на т.нар. “възникващ театър” и моментната гласова и танцова композиция, взаимствана от пионерите в пърформанса и учители на Стоянова и Шишоли, Дебора Хей и Меридит Монк. Артистите работят като съавтори повдигайки и изследвайки въпроси за сложните процеси на демокрацията - възможна ли е тя като утопия? Какво значи всеки да има глас?
Има ли надежда в демократичните процеси и можем ли да погледнем на тях хем искрено, хем с малко ирония?
Работейки по идеята за „здраво/звучно тяло“ екипът изважда наяве ситуациите между хората тук и сега. Моментът на срещата на изпълнителите с публиката става отправна точка. Така „Sound Body“ коментира глобалната политическа проблематиката на днешната демокрация и илюзията за нея.
Премиерата на „Sound Body“ се води и заключителен етап от провеждащия се (от 20 до 23 ноември, 2024 г.) уъркшоп със същото име , който е отворен за танцьори, актьори и вокалисти, интересуващи се от пълния диапазон на танцуващото/звучащо тяло. “БодиМелд” кани всички на възраст от 18 до 99 години, които имат желание да се обучават или влязат в ансамбъла на заключителното представление да се регистрират тук.
„Sound Body“ е продължение на съвместната работа на Зорница Стоянова и Питър Шишоли, както и на срещите, които Стоянова осъществява по време на добилата международен обхват на работа “Бодимелд Пърформанс Изследователска Академия” от 2023 г. и по време на които среща изпълнителите Николай Бързаков и Юлия Зидарова. В същото време той е изключително актуален като теми, похват и реализация, тъй като ангажира любители творци и публиката в крайния продукт и включва работа с глас - нещо, което е непознато на територията на България в областта на танца.
Проектът “Sound Body” се осъществява с подкрепата на Столична община.
Билети за представлението могат да се закупят на страницата на БодиМелд или на място на цени 12 лв за учащи и пенсионери и 20 лв. редовен билет.
Видео: Зорница Стоянова и Питър Шишоли говорят за артистичния формат танц, комбиниран с глас:
https://www.youtube.com/watch?v=-RbVy7RF1mM
За “БодиМелд”:
“БодиМелд” създава танцови спектакли, и платформи, които подпомагат развитието на независими хореографи и танцьори в САЩ от 2007 до сега, а в България от 2020. Мисията на “БодиМелд” е чрез партньорства и колаборации с артисти и компании от цял свят да допринася за развитието и сътрудничество в местната и световната сфера на танцовото изкуство.
“Ние работим за устойчива танцова общност и подкрепяме независими танцови артисти на местно и международно ниво. Ценим обмена на идеи и споделянето на методологии и организираме множество резидентски програми и артистични обмени.
Подкрепяме изследователския процес и експеримент в областта на танца както на сцената, така и на организационно ниво. Стремим се да създадем отворена общност, която подкрепя артистите. Темите за оцеляването на артистите в сложния политически климат са особено важни за нас и нашите платформи винаги адресират проблемите на сегашното време. Чрез нашите програми ние също се надяваме да популяризираме "експерименталния" или "нов" танц и пърформанс, като го направим по-достъпен и разбираем за публиката. Официален уебсайт: www.bodymeld.org
За Зорница Стоянова
Зорница Стоянова (САЩ/България) е хореограф/изпълнител, куратор, писател, видео и светлинен дизайнер. През 2006 г. завършва Bennington College със специалност хореография и звуков дизайн. След това се мести във Филаделфия, САЩ, където продуцира и представя спектакли и видео под името “BodyMeld” (БодиМелд). От 2020г. живее изцяло в София, България и продължава да ръководи проектите на “БодиМелд” в САЩ, както и развива дейността на компанията на родна земя.
Като танцьор е работила за Жана Пенчева, Вили Прагер и Ива Свещарова, Sasha Waltz & Guests, Eiko & Koma, Boris Charmatz, Cie. Willy Dorner, и м.н. други.
Представлението ѝ AndroMeda е поръчано и представено от Philadelphia Museum of Art (2020), а соло спектакъл Explicit Female е награден с Филаделфийската награда за съвременен танц "Rocky". Откакто отново живее в България, тя създава фестивала за съвременен танц и парформанс “Алтернативна сцена”, творческата академия “BodyMeld Performance Research Academy”, и представя авторски представления като част от фестивалите Антистатик, Leap OFF Page, и Алтернативна сцена.
Стоянова представя сценичните си работи в традиционни и нетрадиционни пространства, като част от местата са St. Marks Church, в Ню Йорк Сити, Live Arts Festival във Филаделфия, ДНК и Национална галерия КВАДРАТ 500 в София, галерия Топлоцентрала в София, ТАМ във В.Търново, Wanted Festival в Рен, Франция.
Най-влиятелните ѝ учители са Deborah Hay, Meg Stuart, Ishmael Houston Jones и Danny Lepkoff. Нейните танцови арт филми са участвали във фестивали в САЩ, Мексико, Аржентина, Уругвай, България, Ирландия, Германия и Бангладеш.
За Питър Шишоли
Питър Шишоли (САЩ) е мултидисциплинарен изпълнител, творец, преподавател и продуцент базиран в Бруклин, Ню Йорк. Неговата работа обхваща танц, музика, театър и филм. От 1997 г. той създава сценични произведения с хореографска перспектива с широк спектър от сътрудници за концерти, нестандартни места и театрални сцени по целия свят. През 2008 г. той създава Peter Sciscioli Performance Projects, а през 2012 г. основава International Interdisciplinary Artists Consortium - мрежа от международни изкуствоведи и продуценти, работещи в различни дисциплини и култури.
Питър работи интензивно с композиторката, певица и хореограф Мередит Монк от 2003 г. като изпълнител, асистент по репетиции, координатор на уъркшопи и продуцент. Той е съосновател на The M6: Meredith Monk Music Third Generation, което помага за запазването на изключителното музикално наследство на г-жа Монк. Той също така участва в работи на известни творци като DD Dorvillier, Daria Faïn, Philip Glass and Mary Zimmerman, Susan Marshall, Fiona Templeton на сцени в САЩ и Европа, включително BAM, Barbican Centre, City Center, Goodman Theatre и The Joyce Theater.
Мултидисциплинарните му произведения и сътрудничествата са представяни в САЩ, Бразилия, Хондурас, Хърватия, Северна Македония и Мексико. Като преподавател, Питър предлага своите класове и уъркшопи Voice as Movement (Гласът като Движение) от 2009 г. на университети като Дюк, MIT, Националния център за изкуства в Мексико Сити, Оберлин Колидж, Прат Институт, Станфордски университет, Тринити Колидж, Университета на Мериленд и Университета на Юта, както и като гост-преподавател LEIMAY LUDUS (2016-2017) в CAVE в Уилямсбърг и като гласов преподавател за програмата Trinity/La MaMa Performing Arts Semester (2011- 2016) в Ню Йорк. През 2017 г. той съвместно инициира серията The Sounding Body в Movement Research. Питър също е преподавал вокални уроци на членовете на компании на хореографи като Джейн Комфорт, ECHOensemble, Милка Джорджевич, Маре Хиеронимус, LEIMAY, Теа Литъл, Жулиана Ф. Мей/МАЙДАНС, Елизабет Мотли, Едиса Уийкс/Delirious Dances и Yackez (Лариса и Джон Велес-Джаксън).