Сцена / екран / ефир
"Козият рог" в памет на проф. Петър Луканов
2 октомври 2024, сряда, от 19.00 часа в Голямата зала на Доходно здание
Държавна опера - Русе се прекланя пред паметта на доайена на българското танцово изкуство, отдал живота си на каузата да създава красота на сцената, проф. Петър Луканов, който ни напусна неотдавна.
Последната негова мащабна хореографска изява бе именно на русенската балетна сцена, където преди седем десетилетия започва и неговия артистичен път.
На 2 октомври, сряда, от 19.00 часа в Голямата зала на Доходно здание ще бъде представен неповторимият образец на българското балетно изкуство “Козият рог“ по музика на Красимир Кюркчийски, който проф. Луканов постави с изключителен успех през есента на 2022 година на русенска сцена.
Именно тук е началото на неговия творчески път. В Русенска опера той се изявява като артист-балетист и като хореограф, тук той е аплодиран от Шостакович и тръгва от Русе по широкия свят, за да донесе безусловно признание на националната ни балетна школа като неин основоположник и градител.
През годините проф. Петър Луканов щедро дарява русенската публика с таланта си, със своя опит, с мъдростта си и най-вече – с любовта си към Операта на Русе!
Традициите на миналото и дързостта на авангарда, ярката модернистична хореография, екстремната пластика и болезнено откровен драматизъм в “Козият рог”, носят завладяваща красота, която докосва сърцето на публиката по неповторим начин!
В това сценично съчетание на минало и бъдеще, вплетено от таланта на Петър Луканов, днес ние осъзнаваме истината, че съществуваме благодарение на сътвореното от нашите предшественици.
Един от тях е именно проф. Петър Луканов - изключителен човек и професионалист, винаги със стремеж да постига невъзможните висини в танцовото изкуство!
Такива бяха и спектаклите му - пропити от красота, силни емоции и дълбочина на посланията!
Дъщерята на проф. Петър Луканов - Мария Луканова, негов асистент в създаването на премиерата на балета “Козият рог” в Русе, беше отзивчива да сподели чувствата и емоциите, които я вълнуват малко преди трогателното събитие в Доходно здание, посветено на паметта на нейния баща:
“Баща ми е дълбоко свързан с Русенската опера. От там започва кариерата му на балетен артист. Първите му стъпки са именно на вашата оперна сцена. За мен освен баща той беше най-добрия приятел, учител, човек, с когото можеш да споделиш всичко, без да те съди. Той беше широко скроена личност с разностранни интереси. Имах честта и удоволствието да присъствам на всички негови премиери в Русе - “Дон Кихот”, “Жизел” и разбира се “Козият рог”, където работихме заедно и аз също се потопих в атмосферата на Русенския оперен театър, която той обожаваше. Моят баща обичаше да ми разказва истории, свързани с вашата опера. Най-яркия момент, който се е запечатал в съзнанието ми е за една котка, очевидно питомка на емблематичния културен институт на България, която пресича сцената по време на най-драматичния миг от премиера на операта “Травиата” и на всичко отгоре се връща обратно със своя приятел котарак по същия път, само след малко…
Баща ми беше много земен и скромен човек, обичаше хората и се отнасяше с огромно уважение към тях. Не искам да пропусна и факта, че тази година се изпълват 105 лета от рождението на големия български писател Николай Хайтов, по чиито разказ е сътворен балета “Козият рог”. Той присъства и на двете премиери в София през 1983-та и 2000-та година.
След спектакъла в Русе на 2-ри този месец, предстои спектакъл и в София на 22 октомври, който ще бъде посветен на 93 години от рождението на проф. Петър Луканов.
Простете, но ми е много трудно да говоря в минало време за моя баща. Искам да изкажа огромна благодарност на директора на Националния музикален театър “Стефан Македонски” Eделина Кънева, с чиято благословия ще се случи “Козият рог” на сцената на престижния културен институт в столицата.
Благодаря и на директора ма Русенска опера Пламен Бейков, който откликна на идеята да почетем паметта на баща ми по този начин.
И пак се връщам назад във времето, за да ви разкажа, че много хореографи отказаха да поставят това балетно заглавие преди баща ми да го направи, защото беше твърде рисковано в онези времена. Спомням си, че когато започна работа по първата премиера на “Козият рог”, той слушаше музиката на Красимир Кюркчийски много силно и почти денонощно. Съседите тогава, не се възпротивиха по никакъв начин и естествено бяха поканени на премиерата. Прибирайки се вкъщи след спектакъла, ги заварихме да ни чакат пред вратата ни, на която беше залепен афиша на “Козият рог”, а тя цялата беше окичена с цветя, включително и саксия с китайската роза на съседката.
Очаквам с нетърпение спектакъла в Русе на 2-ри октомври и каня всички ваши съграждани да почетем паметта на моя скъп татко!”
В ролите на Мария и Кара Иван от “Козият рог” ще се превъплътят премиер-солистите на балетната трупа на Държавна опера – Русе Станислава Караджова - Пенчева и Масаки Такада.
В навечерието на предстоящия спектакъл те споделят мислите и емоциите, които ги вълнуват:
“Този сезон посвещаваме балета "Козият рог" на проф. Петър Луканов, който е създател и на хореографията на спектакъла. Щастлива съм, че имах възможността преди две години да работя с него и дъщеря му Мария. Възхитена съм от невероятния им талант да пресъздадат чрез танц Хайтовия разказ.
Благодарение на тях успях да вникна в образа и на двете главни героини - Елина и Мария. Дълбоко съм развълнувана от съдбата на Елина. Сега предстои да изиграя Мария. Тя ми е много близка, толкова силна и чувствителна!
Надявам се да я представя такава, каквато са я видели Хайтов и проф. Луканов.” – разказва Станислава Караджова-Пенчева
“Чувствам се толкова щастлив, че ме е учил именно проф. Петър Луканов и танцувам неговата хореография.
За “Козият рог” той ми преподаде как трябва да се изразявам толкова конкретно. Особено трудно ми беше да вляза в ритъма, защото музиката не е традиционната класика. Но той беше сигурен във всяко броене и ритъм.
Благодарен съм да бъда част от този спектакъл и това е един от най-великите моменти от моята балетна кариера!
Трудно ми беше да изразя чрез танца колко много е преживял Кара Иван. Той загубва жена си и трябва да обучи дъщеря си да се стане боец, поради заплахите на робството и защото не иска да я загуби.
Налага ми се да изразя неговата вътрешна борба между това да обича дъщеря си и да бъде строг с нея. И мисля, че това е най-важната част от тази роля - разликата в начина, по който хората показват любов…”
Това беше искрен да сподели премиер балетистът на Държавна опера - Русе Масаки Такада преди утрешния спектакъл, посветен на паметта и творчеството на неговия хореограф и постановчик, доайена на българското балетно изкуство проф. Петър Луканов, който ни напусна неотдавна.
На 2 октомври, в Голямата зала на Доходно здание Държавна опера – Русе ще почете този голям творец и човек, чийто първи и последен спектакъл са поставени именно в Русе!
........................
Билети на каса Опера и онлайн на www.ruseopera.com