Сцена / екран / ефир
„Поглед към Другия“ - международна селекция киноразкази срещу стереотипите
Гьоте-институт България, Арте Урбана Колектив и Филмотечно кино „Одеон“ представят специална поредица от най-новите европейски заглавия на игрални и документални филми, в които ромите са автори или активни участници в изградения за тях образ и разказ
◊ ПОКАНА
Серия от кинопрожекции
11 – 15.04.2024 г.
Откриване: 11 април, четвъртък, 18:00 ч.
Вход: свободен
Кино „Одеон“, бул. „Патриарх Евтимий“ 1, София
Гьоте-институт България, Арте Урбана Колектив и Филмотечно кино „Одеон“ отправят покана за петдневната филмова поредица „Поглед към Другия“. Международната селекция киноразкази срещу стереотипите ще се проведе между 11 и 15 април в кино „Одеон“. Програмата включва късометражни, игрални и документални европейски заглавия, както и поредица следпрожекционни дискусии. Куратор на програмата е Радмила Младенова, която е научен сътрудник към Центъра за изследване на антициганизма към Катедрата по история на Хайделбергския университет.
Какви ли щяха да са киноисториите за ромите, ако хората от тези общности имаха възможност да са автори на собствения си образ? Ако те пишеха сценариите, ако те режисираха сцените във филмите и избираха ъгъла, под който да ги заснеме камерата? Какви деца щяха да растат в страната ни, ако можеха да гледат и игрални филми, в които главните герои са роми? Супергерои като Катарина Тайкон, Романи Розе, Том Медина или Наталия Цекова, които воюват за правото на достоен живот и накрая усилията им се увенчават с успех. Какво се случва с личността, когато обществото погледне към нея с уважение, когато ѝ даде възможност да погледне на себе си с уважение? С тези въпроси и житейски битки ще ви запознаем в нашата филмова поредица.
Подбрали сме най-добрите сред най-новите заглавия от европейското кино, игрални и документални филми от Франция, Португалия, Германия, Швеция, Румъния и т.н., в които ромите са автори или активни съ-участници на изградения за тях образ и разказ. Повече от половината заглавия са режисирани от роми или от представители на други малцинства или от жени. С други думи, филмите се задвижват от поглед, който е чувствителен към социалните неравенства и злоупотребата с власт. На преден план е изведен приносът, който героите имат за своите общности, както и борбата, която водят срещу наложената им отвън стигма. Част от режисьорите търсят алтернативни форми на представяне, нов киноезик, който да даде видимост на символното, институционално, ежедневно и физическо насилие, упражнявано спрямо тези, нарочени за "цигани".
Поредицата е и своеобразна покана за саморефлексия към авторите на филми. Един от централните въпроси тук е как с помощта на киното, една от най-влиятелните медии на модерността, може да се противодейства на антициганистките нагласи, за които самото кино има за жалост голям принос.
Предстои киноселекцията да бъде показана и в Пловдив между 26 и 29 април 2024 г. в LUCKY Дом на киното.
◊ ПРОГРАМА
Четвъртък, 11.04.
18:00 ч. Откриващо събитие - програма от късометражни филми
- 15 минути (2022), реж. Сежад Адемай, Германия, 13 мин.
- Балада за една жаба (2016), реж. Леонор Телеш, Португалия, 11 мин.
- Писмо за опрощение (2020), реж. Алина Шърбан, Румъния, 15 мин.
- Кастингът (2022), реж. Вили Кубика, Германия, 3 мин.
Прожекцията ще бъде последвана от дискусия с Теодора Крумова и Деян Колев от Център „Амалипе“.
20:00 ч. Безсмъртната жена (2019), реж. Роз Мортимър, Великобритания, 90 мин.
Петък, 12.04.
18:00 ч. Несправедливост и съпротива (2022), реж. Петер Нестлер, Германия, 113 мин.
Събота, 13.04.
15:30 ч. Програма от два български филма:
- Дебют (2013), реж. Андрей Христозов, България, 28 мин.
- Весел е циганският живот (2017), реж. Людмила Живкова, България, 56 мин.
Прожекцията ще бъде последвана от дискусия с режисьорите Людмила Живкова и Андрей Христозов.
17:30 ч. Отворен ум (2022), реж. Петер Нестлер, Австрия/Германия, 101 мин.
Прожекцията ще бъде последвана от дискусия с Райна Димитрова и Зорница Стоичкова от Фондация „Здраве и социално развитие“ HESED.
Неделя, 14.04.
15:30 ч. Духът на баба Илонка (2011), реж. Томислав Жая, Хърватия, 98 мин.
17:30 ч. Тайкон (2015), реж. Лауен Мохтади и Гелерт Тамас, Швеция, 90 мин.
Прожекцията ще бъде последвана от дискусия с Огнян Исаев от Тръст за социална алтернатива.
Понеделник, 15.04.
18:00 ч. Том Медина (2021), реж. Тони Гатлиф, Франция, Швейцария, 100 мин.
Разгледайте пълната програма ТУК. Всички прожекции са с вход свободен. Заповядайте!
Филмовата поредица е по идея на централата на Гьоте-институт в Мюнхен като инициатива в подкрепа на гражданското общество и демократичния диалог.
Радмила Младенова е научен сътрудник към Центъра за изследване на антициганизма към Катедрата по история на Хайделбергския университет и куратор на програмата „Поглед към Другия“. Сътрудничеството ѝ с Гьоте-институт България започва през 2021 г. с проекта „Медиен инкубатор“, в рамките на който тя беше поканена като ментор. В своята лекция тя анализира над 120 игрални и 35 документални филма от ерата на нямото кино до ден-днешен, които утвърждат стереотипизираните антициганистки образи, които са се превърнали в клишета.