Сцена / екран / ефир
"Вярно с оригинала" - премиера на авторско соло на Галина Борисова
11 и 16 февруари 2022, 19.00 часа, Национална галерия / САМСИ
◊ ПОКАНА
Национална галерия
Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство
представя
"Вярно с оригинала"
Премиера на авторско соло на Галина Борисова
11 и 16 февруари 2022, начало 19.00 часа
САМСИ, бул. “Черни връх” 2
Идея, реализация и изпълнение: Галина Борисова
Изработка на костюми и сценична среда: Дарина Стоименова/Стодара
Музикално оформление: Емилиян Гацов/Елби
Видео и монтаж: Крум Янков
Репетитор: Елисавета Груева, Лидия Стефанова, Михаела Люцканова
В партньорство с галерия и фондация “Етюд”
С финансовата подкрепа на Министерството на културата
На 11 и 16 февруари 2022 от 19:00 часа премиерно за пространството на Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство ще се състои най-новото авторско соло на Галина Борисова „Вярно с оригинала“.
Галина Борисова: Размишлявайки за въздействието на обектите и въздействието на хората, които ни причиняват често горчиви усещания, животът става по-сложен и наситен и не може да се продължава както допреди малко. Трябва да сме готови да можем да живеем и дори когато инструментите ни са счупени, електричеството е спряло и вали дъжд!
Изглежда, че полегнала уютно на пода, публиката може да си почине, да помечтае, да слуша и гледа, да е съпричастна и да е на сантиметри от изпълнителя, дори в опасна близост. В такава ситуация бихме опитали да създадем едно копие, вярно с оригинала, или оригинал, заверен с подпис и печат, защото авторът сам по себе си е оригинал. Изкуството е само въпрос на подпис и време, беше казал някой. А какво мисли по въпроса г-н Хобс?
С този проект обсъждаме връзката между автентичност и интерпретация и изследваме собствените си произведения чрез спомените на другите. Спомняме си нещо, което ни е направило силно впечатление, но това достатъчно ли е? Как коментираме създаденото преди нас или от нас? Аналитичността към самите нас и света около нас носи ли ни някакво удовлетворение? С този авторски проект се опитваме сериозно, но и иронично да „разследваме“ последователността в настояването на разума, безпорядъка на впечатленията и несъмнената интуиция. Напоследък всичко се свежда до това да завериш себе си с подпис и печат и да се отчетеш навреме.
Концепцията за оригиналността е дискутирана от векове. Възможността да мислим независимо и креативно ни провокира да бъдем в позицията на оригинал на самите себе си. Понякога двама души могат да достигнат до еднаква идея, независимо един от друг. Оценката на оригиналността обаче зависи не само от творчеството, но и от времевия контекст. Някои биха казали, че да бъдеш оригинален, означава да направиш нещо, което никога досега не е правено, да създадеш нещо, което никога не е било създавано, да мислиш нещо, което никога не е било мислено. Но трябва ли да се стремим към такава утопия? Да бъдеш оригинален означава да предизвикаш себе си и да мислиш по начини, по които вероятно идеите на другите се надграждат, но без да се копират. Какви други думи за оригиналност ползваме? Творчество, въображение, индивидуалност, новост, находчивост, смелост, дързост, неконвенционалност, стойност? И отново стигаме до горчивата истина, че всичко е въпрос на практика, естетика и отношение към света.
„Вярно с оригинала“ се занимава със силата на независимата мисъл и конструктивното въображение. Чрез импровизации трупаме опит, откриваме свежест, мутираме, научаваме, но можем ли да достигнем съвършенство?
*
Галина Борисова нарича себе си хореограф-„мутант“. Тя е хореограф и изпълнител на повече от 50 спектакли, представяни в Европа и САЩ. Нейните емблематични солови работи: "Хуанита Хилдегард Бо“; "Танцувам Мария Калас“, “anti-GONE-It’s me“, "Тук долу всички люляци умират“, „Как бързо тече животът от януари до декември“ и „Вярно с оригинала“ провокират с концептуални решения, прецизни детайли и чувство за хумор. Автор е на книгата "Танцови представи и артистични предпочитания“. Активен блогър и инициатор на платформата „Предпочитания за танц“: http://galina-borissova.blogspot.com/
____________
Залата разполага с лимитирани места! За да получите достъп, направете предварителна резервация на: etudgallery@gmail.com или sofiaarsenal@sofiaarsenal-mca.org
Билети: 18 лв.; за учащи, пенсионери и хора в неравностойно положение - 11 лв.