Сцена / екран / ефир
Премиера на „Монтажът на моя филм“ от Матю Куик във Варна
Премиера в IX Великденски театрални седмици 2019
◊ СЪБИТИЕТО
Режисьорката Деси Шпатова е поканена от Театрално-музикален продуцентски център Варна да постави на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ „Монтажът на моя филм“ от Матю Куик.
Премиерата предстои на 23, 24 април, 19.00 ч., Сцена Филиал, в програмата на IX Великденски театрални седмици – Варна 2019.
Театрална адаптация по романа „Наръчник на оптимиста“ от Матю Куик. Превод Стела Джелепова. Постановка Деси Шпатова. Сценография и костюми Христина Дякова. Музика Петър Дундаков. Асистент режисьор Ели Пенчева.
Действащи лица и изпълнители: Пат - Станислав Кондов, Тифани - Цветина Петрова, Майката - Веселина Михалкова, Бащата - Стоян Радев, Вероника - Полина Недкова, Докторът - Симеон Лютаков, Джейк – Ненчо Костов
◊ РОМАНЪТ
„Наръчник на оптимиста” е първият роман на Матю Куин, издаден през 2008 г. Матю Куик е роден през 1973 г. Работи като гимназиален учител в Хадонфилд, Ню Джърси в периода 1998-2004 г. Напуска работата си през 2004 г., за да напише първия си роман „Наръчник на оптимиста”. Романът става международен бестселър и е номиниран за различни награди. През 2012 г. е екранизиран в много успешния филм „Наръчник на оптимиста” (Silver Linings Playbook) с участието на Брадли Купър, Дженифър Лорънс (получила Оскар за най-добра женска роля) и Робърт Де Ниро.
◊ ИСТОРИЯТА
„Наръчник на оптимиста“ е история на Пат, разказана в първо лице. След като пребива почти до смърт любовника на съпругата си, Пат прекарва 4 години в психиатрична клиника. Романът разказва завръщането му към живота след този период на лечение на биполярно разстройство. Принуден да заживее отново с родителите си, след като е изгубил съпругата си Ники, работата, къщата и спомените си, той е решен да изгради наново своя живот – „филм, режисиран от Бог“.
В това своеобразно „завръщане у дома“, фиксирано в идеята да върне жена си, Пат намира обратния път и към себе си – път, в който го води новият му психотерапевт, фитнес манията и загадъчна млада жена – Тифани, обсебена от идеята да спечели конкурс по „Танци против депресията“. Проблемът й е липсата на подходящ партньор. В лицето на Пат тя го открива. Тифани предлага да помогне на Пат да осъществи мечтата си – да се събере отново с жена си, но той трябва да се научи да танцува и да стане неин партньор за конкурса. Докато осъществяват тази сделка, помежду им неочаквано се създава силна връзка и зад облаците, надвиснали над живота им, се появява светлина.
◊ ПОСТАНОВКАТА
„Драматургичната адаптация на романа, озаглавена „Монтажът на моя филм“, подзаглавие в самия роман, следва сюжетния ход на романа като поставя във фокус проблема на героя на нашето време – съвременният социопат, страдащ от невъзможността да приеме реалността и да се адаптира към нея, като я замества със своите фикции. В известен смисъл всички герои са версии на този социопат – родители на Пат, самият той, Тифани и техния приятелски кръг. Всеки има изграден свой микросвят, чрез който може да влезе в контакт със средата - футболната страст, фитнес манията, обсесията от танците и психотерапията. Дейности, които заместват общуването, живот, който се случва в паралелни активности – това е парадигмата на днешния човек, чийто връзки с реалността изтъняват. Все пак любовта се оказва възможния изход от клаустрофобичността на нашето его“, пояснява режисьорската си концепция Деси Шпатова.