Сцена / екран / ефир

„Хенри IV“ с коледна премиера във Варна

Авторски спектакъл на Лилия Абаджиева

„Хенри IV“ с коледна премиера във Варна

 

◊ СЪБИТИЕТО

В рамките на VIII Коледни театрални седмици – Варна 2017, Варненският драматичен театър ще представи на 2 и 3 декември, 19.00, Основна сцена, премиерата на „Хенри IV“ от Луиджи Пирандело. Toва е вторият спектакъл с варненски адрес на режисьорката Лилия Абаджиева след забележителната й сценична версия на „Фауст“ от Гьоте през 2011 г., първа постановка на тази творба в България.

 

◊ ПОСТАНОВКАТА

Хенри може да бъде всеки от нас

Очаква се премиерата на „Хенри IV” да бъде едно от значимите театрални събития на сезона. След нашумелите си спектакли „Цимбелин“ в Плевенския драматичен театър и „Ако нямах лоши сънища“ в Театър „Крикор Азарян“ в НДК, София, сега във Варна изтъкнатата изследователка на Шекспир се обръща към Нобеловия лауреат Луиджи Пиранедело. Връзката между двамата драматурзи тя намира както в интерпретацията на архетипни сюжети и образи, така и в търсенето на отговор за вечния въпрос „Кой съм аз?“

В героя на Пирандело са заложени само бегли исторически аналогии с германския крал Хайнрих IV (1050-1106), който воюва с римския папа Григорий VII за доминация в католическа Европа. Но Хенри на Пирандело не е историческа личност. „В пиесата той всъщност няма име, той е един мним луд, който се представя за Хенри IV. И неслучайно авторът не му дава име, защото Хенри може да бъде всеки от нас. Подобно на Хенри, който потъва в собствен свят, защото е забравен от най-скъпите на сърцето му хора – приятеля и любимата, така всеки избира собствената си утопия, собственото си бягство от всичко, което го кара да се чувства неудовлетворен.“

За театралното превъплъщаване на тази своя концепция Лилия Абаджиева разчита на актьорите Стоян Радев – Хенри IV; Веселина Михалкова - Маркиза Матилда Спина; Цветина Петрова - Фрида, нейна дъщеря; Ненчо Костов - Младият маркиз Карло ди Ноли; Симеон Лютаков - Барон Тито Белкреди; Васил Ряхов - Доктор Дионизио Дженони; Пламен Димитров - Ландолфо (Лоло); Станислав Кондов - Ариалдо (Франко) и Константин Соколов - Бертолдо (Фино). “Принципно театър може да се прави единствено и само в трупа. Тук във Варна съществува трупа и това е нещо много ценно, което все по-рядко се среща. В този смисъл аз се радвам, че се връщам във Варненския театър, на чиято сцена поставям за втори път“, подчертава режисьорката.

Както обикновено, така и сега, тя работи в творчески тандем със своя съпруг, сценографа Васил Абаджиев: „Той решава моите спектакли не само като сценографски образ, но и на ниво идея, метафора. Сценографията му винаги е част от едно цялостно произведение, част от метатекста. Работата ми с Васил Абаджиев е не просто работа на режисьор със сценограф. Гледам на сътрудничеството си с него през спектаклите като на съавторство.“

 

◊ АВТОРЪТ

Луиджи Пирандело е един от най-великите драматурзи, поети и белетристи на XX век, Нобелов лауреат за литература (1934) „за ролята му в разрушаването на старата сълзлива еснафска драматургия с позитивистка подплата”. На 12 години роденият в Сицилия автор пише първата си трагедия, по-късно под неговото перо излизат романи, разкази, стихове и около 40 пиеси. Трагичните фарсове, които е създал, често се разглеждат като предшественици на театъра на абсурда. В началото на кариерата си той се ползва с протекцията на Мусолини, но през 1927 г. скъсва членската си карта пред смаяния генерален секретар на фашистката партия и до края на живота си остава под надзора на тайната полиция.

На български език са издадени много от книгите на Луиджи Пирандело, между които „Някой, никой и сто хиляди“, „Шест лица търсят автор“, „Покойният Матиа Паскал“, „Лиола“, „Падуански каскет“, „Избрани творби“. Последната му пиеса, поставена на българска сцена, е „Каквато ти ме искаш“, реж. Стефан Москов, НТ „Иван Вазов“, 2015 г.

 

 

Автор:
Виолета Тончева
Публикация:
24.11.2017 г. 18:14