Сцена / екран / ефир

Премиера на „Орфей и Евридика” в Театър Римски терми – Варна 2017

Проект на Кипърското оперно общество и Държавна опера Варна

Премиера на „Орфей и Евридика” в Театър Римски терми – Варна 2017


◊ СЪБИТИЕТО

На 20 юли, 21.00 часа, в уникалната атмосфера на Римските терми във Варна, публиката ще съпреживее романтичната любов на Орфей и Евридика, за която според древния мит, дори смъртта не е предел. Премиерата на операта „Орфей и Евридика” от Кристоф Вилибалд Глук в XV издание на Театър Римски терми е съвместен проект на Държавна опера Варна и Младежко оперно общество Кипър.

Автор на сценичната версия е Академик Пламен Карталов, диригент Франсис Гай – Кипър, хореограф Риолина Топалова.

Участват Фестивален оркестър Варна и хор на Държавна опера Варна. Ролите ще изпълнят Даниела Димова – Евридика и Цвета Христофору – Орфей, Лиляна Кондова ще бъде Амур, а балетните артисти Катерина Петрова и Цецо Иванов ще пресъздадат духа на Евридика и духа на Орфей.


◊ ТВОРБАТА

Почитан като „велик майстор на италианската опера“, Кристоф Вилибалд Глук, обикновено избира за сюжети истории от митологията и от античната епоха. Срещата му с Раниеро де Калцабиджи, поет, драматург и оперен либретист, също ярка личност на своето време, го подтиква към революционни промени в създаването на оперни произведения.

„Всяка музика, съпровождаща пеене, всъщност е декламация, следователно и на оперната сцена трябва да се декламира, а не да се вокализира самоцелно. Текстът трябва да бъде сбит, разнообразен и потресаващ“, обосновават разбирането си за новата опера двамата приятели. Целта е да се постигне синтез между малко текст, ярка музика и много зрелищни ефекти – една гледна точка, която векове по-късно продължава да бъде интересна за хората на изкуството. Тя провокира и Академик Пламен Карталов да предложи своя сценична интерпретация на камерната опера.

Създадена през далечната 1762 г., „Орфей и Евридика” отразява новаторските търсения на композитора и остава в историята като най-забележителната творба на „Кавалера със златни шпори”. С тази титла, една от най-високите през XVIII век в Италия, е удостоен и Кристоф Вилибалд Глук.


◊ ЕКИПЪТ

За Цвета Христофору „Орфей и Евридика” също е много специално преживяване. Родена във Варна, завършила Музикалното у-ще „Добри Христов” и НМА „Панчо Владигеров” с отличие, тя живее и твори в Кипър. Гастролира на много сцени, участва в международни проекти, в партньорство с престижни музикални институции. Основател е на Кипърското оперно общество.

„Много се радвам, че успяхме да осъществим този проект в България и Варна. Щастлива съм, че съм си у дома, а също и че доведох със себе си 10 млади кипърски артисти, които участват в спектакъла. Даниела Димова е любима моя певица, израснахме заедно, завършихме заедно Музикалното училище и Музикалната академия и аз не можех да си представя да бъда Орфей без Даниела в ролята на Евридика. Интересна е историята на това заглавие. Всъщност през последните пет години аз непрекъснато го сънувах, то ми се спускаше по някакъв начин отгоре и аз го направих, може да се каже, „по принуда“. Всичко, което се вижда на сцената, аз вече го бях видяла предварително. Ето защо за мен тази опера е един божествен ритуал. Убедена съм, че и зрителите, които ще дойдат на представлението в това магическо място - Римските терми, също ще почувстват дълбоко духовно пречистване. Това е ритуал за защита на земята, на всички нас, един божествен ритуал, а не опера“, споделя Цвета Христофору.

Поканата към Франсис Гай да дирижира „Орфей и Евридика“ е отправена от Цвета Христофору. Музикалното образование в България, защитените тук две докторски титли на маестрото, както и диригентската му и преподавателска дейност в Кипър предопределят участието му в съвместния проект на Кипърското оперно общество и Държавна опера Варна.

„С „Орфей и Евридика“ Глук поставя началото на актуалния и днес разговор за синтеза между музика и драматургия. Равнопоставеността между вокалната и драматургичната страна на оперния спектакъл е била революционна идея за онова време. Ако се вгледаме в оркестрацията на „Орфей и Евридика“, ще установим, че тя не се отличава например от оркестрацията със съвременни инструменти. Характерна за тази опера е и силната драматургия, която зрителите непременно ще усетят, особено в сцените, свързани със слизането на Орфей в ада“, разказва Франсис Гай. И добавя: „Завиждам, в добрия смисъл на думата, на Варна за нейната богата музикална култура, традициите на ММФ „Варненско лято“, Опера в Летния театър, Театър Римски терми. Да дирижирам именно във Варна е моя отдавнашна мечта и съм щастлив, че сега с „Орфей и Евридика“ тя се сбъдва.“ 

Автор:
Виолета Тончева
Публикация:
20.07.2017 г. 17:53
Посетено:
1387
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/3/news/26125-premiera-na-orfey-i-evridika-v-teatar-rimski-termi-varna-2017