Сцена / екран / ефир

Прожекция на спектакли от 90-те на Лилия Абаджиева, Явор Гърдев, Теди Москов и Галин Стоев в последните два дни на „В/ХОД назад”

На 26.03. с отворена среща-разговор между публика и театрали ще завърши първият голям модул от тематични събития на В/ХОД

Прожекция на спектакли от 90-те на Лилия Абаджиева, Явор Гърдев, Теди Москов и Галин Стоев в последните два дни на „В/ХОД назад”


◊ ПОКАНА


На 25.03. от 15.00 в Центъра за култура и дебат „Червената къща” ще бъде прожектиран спектакълът на Теди Москов „Майстора и Маргарита” (1997), който използва невиждана и забранявана в соц-периода театрална изразност. Събитието е част от програмата на „В/ХОД ← назад”, модул от тематични събития на платформата за документално изкуство В/ХОД, който изследва годините на прехода в България и формирането на идентичност на поколението, израснало тогава – днешните 35-40 годишни хора.  

В „Майстора и Маргарита” на Москов за първи път се използва мултимедия в българския театър след промените – заиграване с анимация, филмови кадри, светещи червени надписи, като цяло – внушителни визуални ефекти (сценография: Чавдар Гюзелев, анимация: Владо Шишков, художник на костюмите: Свила Величкова, оператор: Иван Тонев) и своеобразен нов език. Атрактивната театрална интерпретация на Теди Москов е и първият български спектакъл, показван на едни от най-престижните театрални фестивали, като Festival Inn в Авиньон, Франция. Валентин Танев, Мая Новоселска, Христо Гърбов, Стефан Вълдобрев, Никола Додов, Камен Донев, Цветан Даскалов, Иван Радоев, Борислав Стоилов, Юлиана Сайска, Вяра Коларова и Стефания Колева са сред актьорите в „Майстора и Маргарита“, който публиката ще може да види като част от програмата на В/ХОД назад.

Отново на 25.03. от 17.00 друг знаков режисьор – Лилия Абаджиева – ще разкаже повече за своите първи стъпки на театралното поле, а зрителите ще видят откъси от нейни спектакли, правени през 90-те години, сред които „Хамлет” от У. Шекспир, „Женитба” от Н. В. Гогол и „Страданията на младия Вертер” от Й. В. Гьот.

Програмата на 25.03 ще продължи с представяне на книгата на Николай Йорданов „Театърът в България. 1989-2015” и дискусия с театроведи, студенти и любители по темата за спецификата на театралната изразност през 90-те години.

На 26.03 отново в 15.00 ч. ще бъде прожектиран спектакълът на Галин Стоев „Илюзията” от Пиер Корней (1992), а след него публиката ще може да разговаря с артистите Радост Костова, Емил Марков и Албена Павлова.

На 26.03 от 17.00 гостите на Център за култура и дебат „Червената къща” ще могат да видят „Квартет” (1999) на Явор Гърдев, емблематична за 90-те години постановка и една от първите на Гърдев. Сред актьорския състав на спектакъла са Владимир Пенев, Жорета Николова, Светлана Янчева и др.

Всички прожекции в рамките на В/ХОД назад са с вход свободен.


На 26.03 от 19.00 започва първата за 2017 година вече традиционна за В/ХОД месечна среща на театрали – „ХОД 17 – Лаборатория за изследване на действителността”. В срещата ще участват режисьорът Явор Гърдев, актрисата Жана Рашева и драматургът Георги Тенев. Темата е посветена на 90-те години в българския театър. Гърдев, Рашев и Тенев ще споделят своя опит и впечатления на дебютирали през този период артисти.      

Според установения механизъм на провеждане на ХОД 17, след това те ще създадат заедно с публиката въображаем документален спектакъл по предварително зададена тема от обществения живот.

ХОД 17 дава възможност за спонтанен и креативен диалог, в който артистът е и общественик – той проследява ХОД-а на действителността и търси начин да я подобри. Тази отворен разговор обещава да бъде кулминацията на В/ХОД назад, като затвърди наложената практика от документалния театър за открито взаимодействие със зрителите и разгръщане потенциала на социално ангажираното изкуство.


Автор:
Център за култура и дебат "Червената къща"
Публикация:
23.03.2017 г. 13:58
Посетено:
1303
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/3/news/25329-prozhektsiya-na-spektakli-ot-90-te-na-liliya-abadzhieva-yavor-gardev-tedi-moskov-i-galin-stoev-v-poslednite-dva-dni-na-v-hod-nazad