Сцена / екран / ефир
Премиера на танцовия спектакъл "Безвремие"
18 септември 2015, 19 часа, Държавна опера Стара Загора
Премиера на "Безвремие"
На 18 септември от 19 часа на сцената на Държавна опера Стара Загора
„Безвремие“ („Timelessness“) е танцов пърформанс, свързан с квантовата психологическа и еволюционна концепция за създаването на човека и света. Основава се на разбирането за хаоса, който поражда светлина и творчество. Продуцира се геометричен свят – материя, оформяща индивидуалните структури. Множество Аз-ове съществуват в множество реалности и стремежът е да се роди смисълът, който е водещ, за да се създаде конкретния човешки свят. Всеки Аз има различна мисия и функционира в определена реалност. Наблюдават се прояви на Аз-а – множественост, действия, поведения. Идеята е за бунт срещу съвършенството – творчеството се ражда от хаоса. Безвремие е това, което е преди бунта – съвършенство. Безвремие е самият бунт – повтарящ се акт на разрушение, от който да се роди творчеството. Безвремие е и самото творчество – креативността на предаващата се енергия, с постоянна градация от гледна точка на твореца и деградация от гледна точка на монолитната цялост. Постепенно енергията преминава в органичен живот и се задвижва матрицата на еволюцията.
◊ ТВОРЧЕСКИ ЕКИП
Продуценти: „Creative Box“ - софийска организация, създадена в подкрепа на младите артисти и на съвременните изпълнителски изкуства. Реализира младежкия фестивал „Театър в аванс“ и пърформансите „Ova“ (хореография и изпълнение: Виолета Витанова, концепция и визуално решение: Мартин Пенев, 2014 г.) и „Килър“ (хореография и изпълнение: Станислав Генадиев и Виолета Витанова, концепция и визуално решение: Мартин Пенев, 2015 г.).
Хореография - Станислав Генадиев и Виолета Витанова. Завършват Националното училище за танцово изкуство в София. Танцуват в швейцарската трупа „Линга“ (Linga), участват в спектаклите „Станция „Астапово“ и „Станция „Елабуга“ с режисьор Маргарита Младенова и Иван Добчев в Театралната работилница „Сфумато“, София. В качеството си на танцьори работят и си сътрудничат с хореографи от Швейцария и Испания. От 2007 г. участват като танцьори и хореографи в Проект „Кинестетик“ (Kinesthetic Project), като общата им работа започва още през 2006 г., докато Станислав танцува в „Линга“. Първият им успешен спектакъл се казва „Imago“ (2006 г.), за който получават и първия в историята на наградите на Съюза на артистите в България „Икар“ за дебют за танцов спектакъл. С танцовата миниатюра „25.03.“ получават наградата на журито на международния конкурс „Маргарита Арнаудова”, организиран от Балет „Арабеск”. През 2013 г. печелят "Икар" за танцов спектакъл за хореографията на „Мишеловката“ в „Хамлет“ с режисьор Явор Гърдев. Станислав Генадиев е удостоен с грамота от Министъра на културата на Република България по случай 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост (2013 г.)
Асистент концепция - Станислава Симеонова: завършва славянска филология и психология в СУ „Св. Климент Охридски“. Интересите ѝ са в областта на аналитичната психология, хипнозата, квантовата психология, драматургията и съвременната европейска и северноамериканска литература.
Авторска музика ROBOKNOB: През 2014 година Станислав Генадиев и Ясен Георгиев създават вечерите за експериментална електронна музика TExN в София. Няколко издания по-късно, редица интересни гости от България и чужбина, и дните, прекарани в студиото, бележат началото на колаборативния им проект Roboknob. Проектът залага нови форми на изразяване чрез звук и светлина, произведени от първоизточника им в реално време.