Нет@кценти

Уроци и забележки

НетАкценти (37)

◊ ПРОФИЛИ

Самотният беглец
Синтезът между графика, театър и музика е специалитет на Сашо Анастасов
Дора Дончева

"...Новаторството е във възможността да поставиш проблем и да го защитиш - с инсталация, с живопис, фотография, с каквото поискаш, средствата са напълно свободни."

"Искам, като вляза в една изложба, да видя, че нещо се е случило, и то да ме провокира. Не искам да намирам там някакъв обект и някакъв текст, които нямат връзка, нито послание."

"Животът е ценен, като отделиш достатъчно време за себе си, за развитието на идеите, които носиш. Другото е подчинение, робство... Смисълът на човешкия живот е в любовта към това, което правиш. Няма значение какво е."

Петър Марчев: Творчеството възприемам като възможност за изповед на Вярата
Разговор на Дария Захариева с Петър Марчев, писател, журналист и сценарист, чийто проект „Оловния цепелин” бе отличен на фестивала „Покров Кино” с наградата за най-добър сценарий.

- Мястото на творчеството в Църквата, или пък: може ли вярата да вдъхнови днес твореца?

Творчеството? Аз го възприемам като възможност за изповед на Вярата. А също като повод и средство за мисионерстване. Като опит да се спуснат онези невидими куки за лов на човешки души. Нали си спомняте какво бе казал Христос на апостол Петър – че вече не ще лови риби, а човеци...

- Възможен ли е балансът между любовта към България с порицанието на българите?

Господ ни учи да осъждаме постъпките, а не хората.


◊ КЪМ КРАЯ НА СРОКА

Eдвин Сугарев: Преходът може да продължава още дълго
Светослав Николов

- Какъв дебат за настоящето и за европейското бъдеще на България трябва да предизвиква датата 10 ноември днес, през 2006 г.?

- Дебатът трябва да бъде съсредоточен върху въпроси като: постигнахме ли това, което искахме; наистина ли искахме това, което постигнахме; способни ли сме да приемем предизвикателствата на модерния свят и да удържим своята идентичност в условия, които са нови и непривични за нас; разпиляване или прераждане на националното е стъпката, която трябва да направим на 1 януари 2007 г.; справили ли сме се с уродливостта на балканщината в себе си, с гените на Бай Ганя, който отново тръгва по Европа.
Йордан Ефтимов

"Нека опитаме да подредим по значимост "болните въпроси", свързани с учебната програма по литература. Убеден съм, че в най-обобщения си вид те са два: "Кои ценности приемаме, че съвременният младеж трябва да споделя?" и "Кои са средствата това да се постигне?"."

Поставяме ли си ги обаче? Например в 7. клас:
"Първо стои "Маминото детенце" - все по-трудна за преподаване повест. Децата днес няма как да не приемат Николчо за положителен герой. Едва ли не бунтар. И се получава обратен ефект. Повестта е ценна точно колкото и "Бай Ганьо", защото иронизира едно опасно и асоциално поведение. Мнозина съвременни български родители се държат точно като Нено и Неновица - унижават учителите, учат детето си на презрение към бедността и по-нискостоящите в социалната стълбица, хвалят пробивността с всички средства. Но може ли седмокласникът да схване това послание?

Особено когато вижда, че моделът от семейството на Николчо се възпроизвежда с успех в съвременното общество и Николчо е един недосегаем герой?"

Седемте училищни урока
Джон Тейлър Гато
Превела от английски Зорница Христова

Наричайте ме мистър Гато, моля. Преди трийсет години, като нямах какво друго да правя, хванах се да учителствам. В дипломата ми пише, че съм преподавател по английски и литература, ала не с това се занимавам. Аз изобщо не преподавам английски; преподавам училище – и печеля награди.

Нашата култура е на ръба на едно бъдеще, което ще изисква от нас да научим мъдростта на нематериалното съществуване; едно бъдеще, което ще изисква да заплатим оцеляването си, като следваме пътя на естествения и икономичен в материално отношение живот. Неговите уроци не могат да бъдат научени в съвременната версия на училището. Понастоящем училищата представляват дванайсетгодишно затворничество, в което единствената истински усвоена учебна програма са лошите навици. Аз учителствам и получавам награди за работата си. Знам какво говоря.
Автор:
Антоанета Добрева
Публикация:
12.11.2006 г. 23:55
Посетено:
805
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/28/news/3019-urotsi-i-zabelezhki