Годишнини
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Сливен чества 117 години от провъзгласяването на Независимостта на България
.

Сливен чества 117 години от провъзгласяването на Независимостта на България
Тържественият ритуал по отбелязване на събитието бе организиран на площад „Хаджи Димитър” в града под Сините скали от Община Сливен и 13-то Бригадно командване. Под възвесяващия се ръст на Войводата и на сливенските възрожденци, паметта на Времето - за достойните начинания на предходниците ни, връща спомена за прогласяване на Манифеста по обявяване Независимостта на българската държава ( 22 септември 1908 година.) Актът е осъществен с подписването и оповестяване на документа от княз Фердинанд в църквата „Св. Четиридесет мъченици” във Велико Търново.
Впечатляващо съвременно - и в съзвучие с настоящите тенденции в държавата ни - звучат редовете от Манифеста, привлечени по-долу: „Цели 30 години, Българският народ, непоколебимо верен към паметта на народните дейци за своята свобода и въодушевяван от техните завети, неуморно работи за уреждането на хубавата си земя; създаде от нея под Мое ръководство и онова на о,Бозе почившия княз Александър, държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи”.
Присъстващите граждани, ръководители на община Сливен и Областната администрация, депутати, общински съветници, представители на обществени, родолюбиви и културни организации, бяха развълнувани от словото на кмета на Сливен, Стефан Радев, който възкреси ролята на високия държавен акт, предопределил новите съдбини на Отечеството ни по пътя на прогреса:
„Обявяването на българската независимост още повече ни доближава до заветите на Апостола Васил Левски: да бъдем равни на другите европейски народи. Независимостта , обаче, се постига от цели поколения българи, посветили и дали живота си на тази голяма идея. С много труд и съзидание, борба и саможертви, нашият народ добива независимостта си. Сливен е бил в авангарда на всички прояви на движенията за независимост: национално-освободителните борби, за независима българска църква, образование, за българска индустрия и култура. Много са първопроходците от Сливен: Хаджи Димитър, Добри Чинтулов, който с песните си разпалва духа на българите в борбата за свобода. От друга страна е Добри Желязков, който поставя началото на индустриализацията на България. Много са уроците, които ни дава историята за това, че трябва да помним и пазим паметта на нашите предци – на нашите герои, за да можем заедно да съзиждаме бъдещето на справедлива, силна и просперираща държава. Да градим заедно успехите на нашия любим Сливен. Скъпи съграждани, честит празник!“.
Състоя се ритуал по поднасяне на венци и цветя пред Пантеона на сливенските възрожденци.
Изпълнението на участниците в Ансамбъла за народни песни и танци-Сливен, допринесе за засилване на празничната атмосфера в града.
Автор:
Иванка Денева
Публикация:
22.09.2025 г. 21:23
Етикети:
Посетено:
123
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/25/news/41972-sliven-chestva-117-godini-ot-provazglasyavaneto-na-nezavisimostta-na-balgariya