Годишнини
Със Седмица на Стоян Михайловски Русе чества 133 години от написването на Българския всеучилищен химн
Събитията започват от 14 април с откриването на тематична изложба пред Съдебната палата, посветена на живота на автора

Със Седмица на Стоян Михайловски Русе чества 133 години от написването на Българския всеучилищен химн
От 14 до 17 април Русе ще стане център на честванията по случай 133-ата годишнина от създаването на химна на българската просвета „Върви, народе възродени“ от българския писател, поет и общественик Стоян Михайловски, чиято дейност е тясно свързана с дунавския град. Инициативата Седмица на Стоян Михайловски е по идея на учителката по български език и литература и общински съветник Татяна Нахабедян.
Събитията започват от 14 април, понеделник, с откриването на тематична изложба пред Съдебната палата, посветена на живота на автора. Тя се организира съвместно от Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Държавен архив и Регионален исторически музей – Русе, а неин дизайнер е доц. Йордан Дойчинов от РУ „Ангел Кънчев“.
Кулминацията в програмата е във вторник, 15 април – датата, на която Михайловски, тогава учител по френски в Мъжката гимназия в Русе, написва текста на химна. Пред паметната му плоча на ул. „Константин Димчев“ ще бъдат поднесени цветя, а от 14 часа на пл. „Александър Батенберг“ Регионалната библиотека организира събитието „Русе чете Стоян Михайловски“. На същото място, в 17 часа ще започне тематичният концерт на Общинския детски център за култура и изкуство. В него ще се включат и възпитаници на Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“.
В сряда, 16 април, като наследник на Мъжката гимназия, СУ „Христо Ботев“ ще бъде домакин на конференция за ученици от 7. до 10. клас „Слово, идентичност и културна памет – Стоян Михайловски в българската литературна история“. Тя ще започне в 14:30 ч. и се организира в партньорство с Регионалния исторически музей в Русе и Библиотека „Любен Каравелов“.
С подкрепата на Регионалното управление на образованието в Русе в честването активно се включват 42 училища от областта и 13 детски градини от Русе с различни изложби, четения, конкурси, дебати и др. Със специални прояви годишнината ще бъде празнувана и от всяко русенско читалище.