Годишнини
Ден на милосърдието в Национален музей "Земята и хората"
73 години от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки
◊ СЪБИТИЕТО
Ден на милосърдието 2018 г.
На 6 август 2018 г. се навършват 73 години от атомната бомбардировка над Хирошима и Нагасаки
Всяка година на 6 август в зала „Гигантски кристали“ на Националния музей „Земята и хората“ - София се експонира „Камъкът от Хирошима”. Камъкът е основна част от церемонията за националното отбелязване на годишнината, като знак на състрадание и съпричастност към жертвите от Хирошима и Нагасаки.
„Камъкът от Хирошима” е гранитен къс от уличната настилка в гр. Хирошима, който през 1945 г. е бил в близост до епицентъра на атомния взрив. По-късно 188 подобни къса от настилката са демонтирани, като върху всеки един е изработен барелеф на японската богиня на милосърдието – Каннон. През 1991 г. по инициатива на Международната асоциация „Камък за мир“ каменните късове – единствените оцелели свидетели на атомния апокалипсис, са изпратени до лидерите на 188 страни в света, като въплъщение на надеждата за мир за цялото човечество.
Българският „Камък от Хирошима“ е предаден в музея „Земята и хората“ през 1997 г. от президента на Република България, с ангажимента „Денят на милосърдието“ да бъде отбелязван по подходящ начин.
Всяка година възпоменателната церемония представлява не само поклонение пред многобройните жертви, но и борба срещу забравата, като гаранция, че атомният апокалипсис няма да се повтори отново.
Тази година „Денят на милосърдието“ се провежда на 6 август (понеделник) от 10.00 до 18.00 часа в зала „Гигантски кристали“ на музея и включва:
• Поднасяне на цветя пред „Камъка от Хирошима“.
• Постерна изложба.
• Написване на лични послания за мир върху специална бланка.
Вход свободен