Годишнини
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Духовните хора на Сливен почетоха паметта на Хаджи Мина Пашов
175 години от рождението на видния сливенски родолюбец
По инициатива на Регионална библиотека „Сава Доброплодни” (директор Росица Петрова-Василева) в града на книжовността и порива към свободата - Сливен, бе организирана среща на библиотечните работници с възпитаниците на учебното заведение, носещо името на един от големите благодеятели на града - Хаджи Мина Пашов. „Урокът по родолюбие” с учащите се бе посветен на 175-годишнината от рождението на видния сливенски родолюбец и техен патрон.
Проявата е част от започналото, по почин на културния институт в града под Сините скали, голямо духовно начинание: стартирала програма в началото на 2013 година за популяризиране на жизнения път и делото на видни деятели от Сливенския край сред младите хора от учебните заведения на града. Така настоящият урок стана част от инициативата за приобщаването им към българската история, минало и ценностите на нацията ни.
Неуморната и респектираща работа на Хаджи Мина Пашов за града си и Отечеството: като възрожденски деец, общественик, финансист, филантроп и дарител, бе показана чрез важни моменти от обстойната му биография и дело, подкрепени от богат снимков и текстов материал. Презентацията бе посрещната с интерес, допълнена и от знанията на учащите се за дейността на патрона на училището им.
Бяха разширени и обогатени и фактите за връзките му с други видни деятели на Българското възраждане и революционните борби от Сливенско, като Георги Стойков Раковски, Добри Миндов Чинтулов и др.
По-долу прилагаме животоописанието за големия български възрожденец, направено от РБ „Сава Доброплодни”, което утвърди в сърцата на младите хора чувството на преклонение пред благодеятелните дела на техния патрон за Сливен и България:
Хаджи Мина Пашов е роден през януари 1838 г. в гр. Йерусалим. Баща му Янко Пашов е крупен сливенски търговец и притежава 3 търговски къщи в Сливен, Цариград и Крим. Учи при даскал Добри Чинтулов. Знанията, които получава, и качествата, които притежава му отварят много врати и той е поканен за секретар на сливенци в румънския търговски център Фокшан. Там, освен да работи, той се образова и научава много добре писмено и говоримо румънски и гръцки езици. След две години престой в Румъния Хаджи Мина Пашов се завръща в родния Сливен, но скоро заминава за Цариград, където работи като пълномощник в известната търговска къща на Никола Бракалов. След това преминава за 4-5 години на същата длъжност в търговската къща на Никола Тъпчилещов. В търговските среди все повече се говори за неговите изключителни способности. Той е предпочитан, защото открива и посочва грешките, както и изхода от тях.
Паралелно с тази си дейност Хаджи Мина Пашов е и голям родолюбец и участва в борбата на своя народ за независима българска църква. Сближава се с Драган Цанков и го подкрепя в идеята за уния с папата. Едва 26-годишен, със свои средства, заедно с Тодор Бурмов и Никола Михайловски, започва издаването на българския вестник ''Съветник'' - орган на българската община в Цариград. По негова инициатива е открито и българско читалище, на което той е първият председател.
Към края на 1868 - началото на 1869 г. Хаджи Мина Пашов напуска Цариград и заминава за Одеса, поканен от богатия българин Николай Ташкович. Изградил се като специалист във финансовите сделки, той успява да спечели една огромна сума от курсовата валутна разлика и става съдружник на Тошкович. След смъртта на Ташкович, Пашов отваря търговска къща на свое име. През тези години Хаджи Мина е един от най-близките сътрудници на Г. С. Раковски. Подпомага младежи, които учат в Русия. Той се отзовава с помощи за български комитети, дружества, студенти и търговци. Има случаи, когато подпомага и чуждестранни благотворителни дружества.
Подкрепя материално национално-освободителното движение. Той е един от основателите на Българското книжовно дружество в Браила през 1869 г., което по-късно мести седалището си в София и се преименува в БАН. Хаджи Мина Пашов е председател на заседанията при изработване на устава на дружеството.
При обявяване на освободителната война Хаджи Мина е назначен за главен интендант на ''Задунайския отряд''. За заслугите му е награден от руския император с престижни ордени. В качеството си на главен интендант се сближава с брата на императора и съдейства при водене на Санстефанските преговори за освобождаване на българските заточеници в Мала Азия. Когато Руско-турската освободителна война започва, той влиза в сделки с интендантското отделение на армията. Хаджи Мина Пашов и Евлоги Георгиев организират закупуването на големи количества храни за нуждите на армията. Руското правителство дължало на Хаджи Мина за доставките на армията 2 500 000 златни рубли. След сключване на Санстефанския мирен договор, той остава в Петербург, докато му бъде върната заетата сума. Правителството на Русия обаче не успява да изплати цялата сума, а само част от нея. На 6.12.1880 г. Х. Мина Пашов ненадейно умира, а е в блестящо здраве и е само на 43 години. Съмненията са, че е отровен.
Хаджи Мина Пашов умира без да създаде семейство и няма преки наследници. Наследяват го братята му Михаил и Костаки Хаджи Пашови и сестра му Мария. Те упълномощават руския генерал Кесяков, българин по народност, да прибере останалото наследство, освен имотите му в Одеса и Петербург, което се равнява на 650 000 рубли. Кесяков не оправдава доверието на наследниците и внася парите на свое име. Сливенската община разбира затова, но успява да получи само част от тях и ги влага в строителството на хотел в центъра на София. Една малка част от парите са използвани за изграждането на училище в квартал ''Комлука'', което днес носи името на дарителя Хаджи Мина Пашов.
През 2006 г. с Наредба на Общински съвет - Сливен Община Сливен определя годишна стипендия на името на Хаджи Мина Пашов, която се присъжда даровити деца.
Времето е безсилно да заличи огромния принос на тази светла личност, а Сливен пази паметта му.
Автор:
Иванка Денева
Публикация:
05.03.2013 г. 12:38
Етикети:
Посетено:
2911
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/25/news/16478-duhovnite-hora-na-sliven-pochetoha-pametta-na-hadzhi-mina-pashov