Изложби
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Още за изложбата "10 европейски художници в България"
Уникална експозиция
▪ време и място
27 май - 27 юни 2005
Национална галерия за чуждестранно изкуство, София
▪ за изложбата
Живописните творби в изложбата „Десет европейски художници в България” се представят за първи път пред българския зрител (с изключение на две от тях). 17-те картини са от фонда на Националната галерия за чуждестранно изкуство.
Те представляват историческо свидетелство за началото на културния обмен на България с европейските страни през първите десетилетия след Освобождението и тласък в развитието на изобразителното изкуство и културата у нас.
▪ за откриването на изложбата
Изложбата беше открита от директора на Галерията Ирина Мутафчиева и проф. Дойно Дойнов - председател на Фондация “Васил Левски”. Гости на откриването бяха представители на Министерството на културата и туризма, официални лица и дейци на изкуството.
▪ за представените художници
В експозицията са включени автори от Австро-Унгария, Полша, Франция, получили академично образование във водещите културни центрове на Европа - Мюнхен, Виена, Париж.
Полякът Антони Пьотровски (1853-1924), представен с ”Портрет на Княз Александър Батенберг”, пристига в Княжество България през 1885 г. като военен кореспондент на „The graphic” и “L’Illustration”. Той не само създава първите портрети на българските князе, но изпълнява поръчка на Княз Батенберг за дванадесет монументални платна с теми от войната.
Тадеуш Айдукевич (1852-1916) - Полша, е изявен портретист, дворцов художник на австрийската императорска фамилия. След пристигането си в София Айдукевич прави един силен психологически портрет на Стефан Стамболов, включен в настоящата изложба.
Портретната живопис на австро-унгарската школа е представена в експозицията от майсторите в жанра: Филип Алексис де Ласло (1869-1937), Дюла Бенцур (1844-1920), Йосци Арпад Копай (р. 1859), Вилхелм Виктор Крауз (1878-1959) - лични приятели на княз Фердинанд, нееднократно гостували по негова покана в Двореца в София.
По инициатива на Фердинанд са поканени през 90-те години на 19. век Филип Алексис де Ласло - един от най-търсените портретисти на английската аристокрация, Дюла Бенцур, Йосци Арпад Копай, на които често е позирал.
Сред пейзажистите, чиито творби присъстват в изложбата, се открояват виенските живописци Карл Лудвиг Принц (1873-1944) и Олга Визингер-Флориан (1844-1926), смятана за първата художничка - представител на австрийския импресионизъм.
Френския художник Жан-Батист-Етиен Дефоркад е работил като гимназиален учител по рисуване в София в края на 19. век. Представени са неговите картини „Пейзаж из околностите на София” (1899) и „Турски гробища” (1891).
Със своите професионални знания европейските художници компенсират до известна степен отсъствието на профилирана художествена, образователна институция в страната до създаването на Държавното рисувално училище в София (1896), като допринасят за цялостното културно развитие у нас.
▪ за контакти
Агенция „Прима”:
Елена Станева
моб. 0898 413 666; тел: 818 6666; факс:818 6667
elena@agencyprima.com
Автор:
Елена Станева
Публикация:
25.11.2005 г. 11:35