Изложби
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
"Земя на водите – Образи от Амазония" - фотоизложба и албум на Румен Койнов
Вълшебен свят, направен от вода, земя, светлина и магия
◊ СЪБИТИЕТО
ИК "Жанет-45" и Държавен културен институт към Министъра на външните работи имат удоволствието да ви поканят на
представяне на фотоизложбата и албума „Земя на водите – Образи от Амазония“
Фотографии от Румен Койнов
На 5 октомври 2009 от 18.30 ч.
галерия „Мисията“, София, ул. „Алфред Нобел“ 2
◊ ЗА АВТОРА
Румен Койнов е роден в България през 1964 г. През 2000 година решава да емигрира в Бразилия заедно със съпругата си.
Заминаването за Манаус донася на Румен не само мечтаното професионално признание и икономическа сигурност; в хаотичната, бликаща от енергия атмосфера на този огромен град на брега на Рио Негро и в джунглите на Амазония той намира онази частица вдъхновение, която сякаш му е липсвала в родната България.
Понастоящем Румен Койнов работи съвместно с немския писател Румен М.Еверт върху книга с нови фотографии, заснети в България през последните няколко години. За повече информация: http://www.photo.net/photos/Koynov
◊ ДРУГИТЕ ЗА ФОТОАЛБУМА
„Едно е да се вглеждаш в красотата на гигантския и екзотичен бразилски град Манаус като турист, съвсем друго е да тръгнеш към него като поклонник, в търсене на спасение и пристан, да избереш да бъдеш негов жител. И в двата случая обаче пътуването е дълго и голяма част от него минава по вода. Водата – този стар символ на пътя и спасението – е основен елемент в творбите на живеещия в Манаус български фотограф Румен Койнов. Може би затова ми се струва подходящо, че този албум започва със серия лирични водни пейзажи.
Много от композиционно по-изчистените фотографии на Румен Койнов са наситени с едно почти аскетично усещане за всеобгръщаща самота. Водата е наистина навсякъде в Амазония – тя завладява, прониква, просмуква се – тя е всичко... или почти всичко. Тя е въздухът, в който можеш да се удавиш, и тънката, но плътна като пашкул влажна обвивка, която обгръща всяка повърхност. Тя дори властва над човешките движения, като неумолимо ги забавя под палещите лъчи на слънцето. Лесно е да се долови, че Румен Койнов е влюбен във всичко, което се носи по вода...
И въпреки това си мисля, че ако фотографиите на Румен бяха цветни, те едва ли биха могли да предадат величието на тази течна природа. Причината, поне отчасти, е в интензивността на светлината в близост до Екватора, която, пречупена през силно влажния въздух и подсилена от специфичната допълнителна радиация на мокрите повърхности, лъже окото, като понякога замъглява погледа, а понякога направо го заслепява.
Елица Л. Бъчварова
(Елица Бъчварова е изследовател и преводач. Работила е по международни и междукултурни проекти в Центъра за комуникации (CIER) на Федералния университет на Рио де Жанейро. Тя е официален преводач на няколко университета и неправителствени организации и член на Infomonia Consultores, където работи в момента.)
¤
„Фотографиите на Румен Койнов са свидетелство за дълбочината, с която той гледа на света около себе си. Изгубили обективността си, природните пейзажи в тях са наситени с подчертана субективна експресивност и рядка поетическа сила. А светът, който вдъхновява Койнов във фотографиите му, е светът на река Амазонка – вълшебен свят, направен от вода, земя, светлина и магия.
Румен Койнов принадлежи към една особена група художници, които са избрали света на Амазонка за своя централна тема. Фотографията му продължава традициите на големите портретисти на тази регионална вселена като Хюбнер и Силвино Сантос. Те са творби на човек, който е попаднал под магията на този вълшебен свят, изграден от вода и растителност.
Водата е една от централните теми, които вълнуват Румен Койнов. Освен определяща черта на региона, тя е и символ на самия живот. Това ни връща към корените на древногръцката мисъл и по специално към Талес. Философът от Милет, който разбира, че всички предмети и същества имат воден компонент, прави извода, че водата е основополагащият елемент на всичко живо. В огромна степен това е вярно и за начина, по
който тече и се обновява животът по река Амазонка.
Книгата на Румен Койнов “Земя на водите: образи от Амазония” е плод на това разбиране. Като използва средствата на черно-бялата фотография, авторът предава формите и цветовете на природата чрез светлината и нейните нюанси. Както самият той казва: „Аз рисувам със светлина. Фотоапаратът е само инструмент.“
За Румен фотографията е много повече от механичен акт и обикновено възприятие на действителността. В свят, лишен от човечност и усещане за святост, тя е начин да бъдат разкрити тайнственото и сакралното в последното тяхно убежище – природата. Творбите му са дело на неспокоен дух, който отказва да се примири с грешния път, по който върви светът; те са пълни с щедрост, живот и отдаденост на ценности, които сме изгубили, но които се излъчват от силата на водата, растенията и хората в тези поетични фотографии.“
Тенорио Телес
(Тенорио Телес е бразилски писател, поет, драматург и редактор, който живее в Манаус.)
¤
„Неговите творби се вглеждат преди всичко в човека и водата, вплетени един в друг и потопени в дълбока тишина. Техниката на модерното време сякаш липсва. В неговите снимки човекът е изместил машините. За съществуването на автомобили говорят само няколко асфалтирани улици, на които играят деца или хора вървят под дъжда, обзети от стоическо спокойствие. Рибари поемат на път със самобитните си платноходки. За западния наблюдател светът на Румен Койнов сякаш идва от друго време. Това впечатление се засилва не само от избора на черно-бялата медия, но и от използването на класически средно- и голямоформатни фотоапарати.
В творбите си Румен Койнов се въздържа от всякакво тълкуване. Неговите фотопространства не отстояват никакви взаимовръзки. Фокусът му е отвъд документалното фотографско описание. Без всякаква дидактичност и налагане на субективната си гледна точка Румен Койнов спокойно се вглежда в човека от своята нова родина, независимо дали е дете, работник или член на индианско племе. Отсъствието на тревожност, спокойната свобода у персонажите на Румен Койнов е онзи ключов елемент на фотографиите му, който оставя у наблюдателя усещането за една концентрирана тишина. Тишина, до която жителите на Амазония навярно заради необятността на своята страна и заради дълбоката си връзка с природата – сякаш имат по-лесен достъп.“
Анете Рогац
(Анете Рогац живее и работи в Хановер. Тя е доктор по История на изкуството и автор на текстове, доклади и рецензии по различни културно-обществени и изкуствоведски теми. Анете е артистичен консултант на Галерия „Холбайн 4”, Хановер, представили фотографиите на Румен Койнов през март 2009.)
Автор:
ИК "Жанет 45"
Публикация:
02.10.2009 г. 16:44
Етикети:
Посетено:
1276
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/8537-zemya-na-vodite-obrazi-ot-amazoniya-fotoizlozhba-i-album-na-rumen-koynov