Изложби

Четвърти Международен салон Интуитив – България

Куратори: Румена Калчева, Даниела Осиковска

Четвърти Международен салон Интуитив – България: 1
Ада Бредвелд - Нидерландия
Четвърти Международен салон Интуитив – България: 2
Плакат на събитието
Четвърти Международен салон Интуитив – България: 3
Гуидо Ведовато - Италия

Четвърти Международен салон Интуитив – България
откриване: 27 май, сряда, 18:00 часа
СБХ – Шипка 6, зала

Станалият вече традиционен Международен салон Интуитив – България посреща ценителите на наивистичното и интуитивното изкуство. Четвъртото издание на международния салон събира 115 художници от 22 страни. Интуитивното изкуство смело заявява, че в свят на алгоритми, човешката емоция остава единственият сигурен ориентир. Посетителите ще имат възможността да се запознаят с представители на основните интуитивно-наивистични школи: източно и западноевропейската, латиноамериканската и най-добрите представители на българския наив.

Изданието очертава един своеобразен празник на чистото и истинско творчество! Селекцията обещава тематично и технологично разнообразие – в основата заляга завръщането към чисто човешкото, което все повече придобива смисъл в ерата на бърза глобализация и дигитализация. Докато суровото технологично ежедневие ни тласка към все по-високи скорости, AI и генерирани изображения, днес интуитивът се цени именно заради своите „съвършени несъвършенства“ в свободния замах на четката, текстурите и автентичните деформации в перспективата, които машината трудно може да имитира.

Експозицията разгръща един разказ за интуитивното и наивистично изкуство, представен по теми – така, че зрителят да може да проследи не само изворът на вдъхновението за тези автори, но и да се потопи в техния щастливо идиличен свят, изпълнен и радостни персонажи, искреност и баланс. Каним Ви на едно пътешествие към корените на човешката креативност!

+++

В рамките на Четвъртия международен салон Интуитив – България ще се проведе и няколкодневният менторски клас с водещ Гуидо Ведовато от Италия – самоук художник и скулптор, който започва своята артистична кариера на 25 години с първата си самостоятелна изложба през 1986 година. Днес Гуидо Ведовато е творец с успешна художествена кариера и носител на редица международни отличия, който ще предаде опита си на участниците в менторския клас. След София, от 6 август до 13 септември, салонът ще гостува на Градска художествена галерия „Вълчо Вълчев“ в Белоградчик, където се помещава единствената музейна експозиция в страната на международно наив и интуитивно изкуство.

Изложбата ще може да бъде посетена в залите на СБХ, Шипка 6, всеки ден от 11:00 до 19:00 часа. Експозицията ще продължи до 13 юни.

Събитието се провежда с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Създаване и разпространение – малки проекти“.  Организатори са Арт Галерия Папийон и Салон за наивистично и интуитивно изкуство – музейна експозиция в ХГ „Вълчо Вълчев“, Белоградчик. Партньори са Българско национално радио, BTV Radio Group и СБХ.
----

Следете Феисбук събитието тук: https://www.facebook.com/events/1502112044589668

Повече информация за изложбата и кураторите ще откриете в сайта на СБХ.

 

Автор:
СБХ
Публикация:
27.05.2026 г. 18:00
Посетено:
58
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/43233-chetvarti-mezhdunaroden-salon-intuitiv-balgariya