Изложби
„ХВЪРЧАЩАТА ПРАГА“ на Петя Константинова
Изложба с илюстрации. Откриването е на 20 май в 18:30 часа в Чешкия център в София
Живеещата в Прага българска илюстраторка Петя Константинова ще представи в Чешкия център в София най-новата си авторска изложба "Хвърчащата Прага". Откриването е на 20 май в 18:30 часа в Чешкия център.
„И в рисунките, и в присъствието на Петя Константинова има деликатна
сладост и обичлива готовност да се засмее. Да предизвика усмивката на
събеседника си. Завършила е Българска филология (в ПУ „Паисий Хилендарски”) и Връзки с обществеността (в СУ „Климент Охридски”), но се занимава с основно с рисуване. Самобитните ѝ платна и илюстрации няма как да бъдат объркани – те винаги разказват едновременно по няколко истории. Човек трябва само внимателно да проследи дребните детайли, с които въображението на Петя Константинова населява света на картината. Сред познатите ѝ котки с човешки очи, сред жените с развети коси, сред крехко килнатите къщи и издутите от вятъра дрехи винаги намига някакво преживяване – мека тъга, носталгия, обич или хитроумен опит за бягство от действителността.“ – Ина Иванова
Хвърчащата Прага
Неслучайно изложбата е озаглавена така: Прага е вдъхновение, муза и основен декор на тази изложба. А едно от основните послания в творбите, включени в нея е, че градовете, които обитаваме, всъщност обитават нас самите – промъкват се в сърцата и мислите ни, неусетно завладяват речта ни, опитомяват ни и ни обдомяват. Градът е дом, но домът не е просто локация или място. Той е усещане, уют и сигурност, които носим вътре в себе си, независимо от преминаването ни през географията и времето. Когато сменяме градове и държави, ние променяме и част от собствените си усещания и разбирания. Откриваме не само нови улици, квартали, хора, но откриваме и нови състояния и непознати дотогава наши емоционални страни. Осъзнаваме, че не просто заменяме един дом с друг, а с годините ги натрупваме всички в себе си под формата на копнежи, спомени, меланхолия или носталгия. Тези състояние прозират зад част от картините – мълчаливи дамски образи, криещи тъгата си зад притворените клепачи на очите си… погледи, търсещи дома в уханието на люляците, в книгите, в спомените, по покривите на града, под звездите….
Прага се усмихва в островърхите кули, меката светлина на фенерите, в
котките, накацали по прозорците, в песента на реката, която всичко вижда,
но пази своите тайни на дълбоко…. Прага прелита между образи и герои,
между платна и акварелни листове… Тя не е статична, не е константна, не е
даденост… тя е неочаквана и непредвидима…тя е летящият град, хвърчащата
Прага.
Петя Константинова е родена през 1979 г. в Стара Загора. Завършва
образованието си в Пловдив и София, а професионалният й път преминава през издателство за техническа периодика, рекламен отдел в езикова школа и позицията на PR в българска търговска компания. Неочакван здравословен проблем я изправя пред дилемата дали да продължи професионално в среда, където се работи на високи обороти или да забави темпото за кратка почивка и преосмисляне. Петя избира второто, а т.нар. почивка отваря пред нея нова неподозирана възможност, а именно да превърне любимото си хоби в основно занимание. Макар да няма художествено образовани, през последните 13 години Петя се занимава основно с рисуване. Нейни картини са излагани както в България, така и в Чехия, Германия, Полша, Белгия и Люксесмбург, а илюстрациите й си партнират с издателства от България, Чехия, Румъния и Китай.
През последните 10 години Петя живее и твори в Прага, а чешката столица се оказва в ролята на нейна муза и основен двигател за творческия й път.