Изложби
Музей-галерия „Анел“ представя изложбата на Соня Русков „Опит за летене“
Период на изложбата: 2.04.2026 – 30.04.2026 г. Куратор - д-р Весела Познер
Музей-галерия „Анел“ представя изложбата на Соня Русков „Опит за летене“
Фонд за изкуство и култура „Ангел Симеонов“ Ви кани на откриването на изложбата „Опит за летене“: 1.04.2026 г. в София, Музей-галерия „Анел“, 18.00 часа, вход – свободен. Куратор на изложбата е д-р Весела Познер. Гостите ще бъдат посрещнати от Ангел Симеонов – поет, бизнесмен и колекционер, собственик на галерия.
Д-р Весела Познер пише: „Изложбата „Опит за летене“ е в тематична и естетическа последователност с първата изложба на Соня в „Анел“ – „Будни сънища“. И поредна стъпка живописта да премине отвъд видимото с многопластови символични внушения и живописни наслоявания. Картините на Соня са ребус от летения в множество посоки. Сюжетно са вдъхновени както от общохристиянската и българската традиция, така и от всечовешките преживявания и психологически опити за летене към вътрешния свят и съкровените преживявания на всеки. Соня лети свободно и в живописното изграждане и техника, освободена от всяка конвенционалност на академичната живопис.
Пейзажите и абстрактните композиции ни пренасят в света на будните сънища. Не само триптихът „Опит за летене“, но и във всяка фигуративна картина Соня вписва митични същества, в които всеки от нас може са се разпознае. Защото всеки от нас иска да лети.
С настоящата изложба – чрез чувствена и хармонична живопис (и рисунки) – Соня осъществява като на вълшебно килимче отвъд визуалното своя уникален творчески полет през европейското културално и небесно пространство.
Соня Русков завършва Художествената академия в София и 16 години работи като художник-реставратор в НХГ. Тя е европейски автор и през последните 26 години работи и пребивава в Германия, където развива своето творчество. Член е на Съюза на професионалните немски художници в Северен Рейн-Вестфалия и участва в множество самостоятелни и общи изложби в Европа. Като реставратор преди 2000 г. Соня Русков е участвала в реставрацията на български манастири и църкви – Троянски, Рилски, Килифаревски и Земенски манастир. Годините в Германия изострят и избистрят нейната тематичност и живописна стилистика. Творческите ѝ търсения изкристализират в своеобразен художествен език, в който класическата фигуративност съжителства с експериментите на съвременното изкуство“.
Период на изложбата: 2.04.2026 – 30.04.2026 г.