Изложби
Изложба „Бъдещето на музеите в променящите се общества“
23 април - 22 май 2025 г., Библиотека на Нов български университет

◊ ПОКАНА
Изложбата „Бъдещето на музеите в променящите се общества“ представя книги и статии от библиотечните колекции на Нов български университет, свързани с основното тематично ядро на тазгодишното издание на Международния ден на музеите (18 май, 2025 г.). Централен фокус на събитието са предизвикателствата пред настоящето и бъдещето на културните институции в контекста на динамично развиващия се в социален и технологичен план глобален свят. Бързо еволюиращите обществени нужди обуславят необходимостта музеите не само да се адаптират към постоянно променящата се среда на своето съществуване, но и перманентно да задават хоризонта на предефиниране на собствените си функционални възможности и основания. По този начин статутът им на пазители и интерпретатори на историческите и културни идентичности и традиции се обогатява с ролята им на новатори и важни трансмисионни звена между популяризирането и опазването на материалното и нематериално наследство, и младежката енергия на новите поколения. За да останат верни на себе си и базисно важните си обществени функции музеите на настоящето са ориентирани не само към експонирането, осмислянето и проблематизирането на миналото, но и към постоянното иновативно конструиране и „изобретяване“ на собственото си бъдеще.
Съставената библиография към изложбата съдържа документи, които са част от традиционните колекции на Библиотеката. Включени са библиографски описания от бази данни Central and Eastern European Online Library (CEEOL), Emerald, ScienceDirect, JSTOR, колекции „Academic Search Complete“ и „eBook Academic Collection“ на EBSCO. Всеки, който проявява интерес към библиографията, може да пише на имейл library@nbu.bg и ще я получи безвъзмездно до 22 май 2025 г. В избраната библиография има 206 библиографски описания и съдържа препратки към съдържания на книги в библиотечния каталог на НБУ.
Сред изложените документи в библиотеката на втория етаж са: „Динамика на съвременния музей“ от Весела Лозанова, „Музеи и културно наследство – исторически и съвременни измерения“ (сборник, състав. и отг. ред. д-р Димитър Петров), „Музеи на открито“ от Симеон Недков, „Музейни експозиции и стандарти: Поглед напред“ (сборник, състав. и науч. ред. Тодор Петев и Анжела Родел), „Музеят накъде през XXI век?“ от Руси Русев, „Студии по музеология: Тотеми. Тезауруси. Кунсткамери. Виртуални пространства.“ от Стефанка Кръстева, „Художественият музей и ХХI век“ (сборник, отг. ред. Красимир Линков), „Academic anthropology and the museum: Back to the future“ (сборник, ред. Мари Буке), „Daniel Libeskind and the Contemporary Jewish Museum: New jewish architecture from Berlin to San Francisco“ (сборник, ред. Кони Улф), „Storytelling in museums“ (сборник, ред. Адина Ланжър), „Museums between two worlds: Curating and exhibition design of internet and new media artworks within virtual and physical art environments“ от Дженифър Минасян, „The museum experience revisited“ от Джон Фалк и Лин Диеркинг и редица други.
По изложба „Бъдещето на музеите в променящите се общества“ работи екип от библиотекари и специалисти, съставители на библиографията са Васил Димитров и Светлана Иванова, библиографски редактор – Светлана Иванова и графичен дизайн на плаката – Георги Младенов.