Изложби
Арт Галерия "Папийон" представя Анна Цоловска и Бисера Вълева
„Primavera“ - изложба живопис и скулптура, 10 - 29 април 2025
Арт Галерия "Папийон"
представя
Анна Цоловска и Бисера Вълева
Anna Colovska & Bisera Vuleva
„Primavera“
Изложба живопис и скулптура
от 10 до 29 април 2025
„Тръпна в пролетното утро,
от магията на слънчеви милувки,
дъх на цъфнали цветя, песни на птици.
Пробудена,
жаждата ми за живот крещи, бленува…”
Румяна Момчева
Във времето, когато природата се събужда за нов жизнен цикъл, Арт галерия Le Papillon и Le Petit Papillon Art Gallery от 10 до 29 април посрещат „Primavera“ с първа съвместна изложба във Варна на две дами, превърнали се в успешен тандем. Представяме ви скулптурните форми от бял шамот и кристално стъкло на проф. д-р Анна Цоловска и живописните творби на проф. д-р Бисера Вълева, преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет.
Пролетта, олицетворяваща нов цикъл, начало, пробуждане на сетивата и ума, е отчетлив символ и често използвана метафора не само в изкуството. Обединяващото мото в настоящата изложба е интерпретирано по съвършено различен начин в творчеството на двете авторки. Служещи си с различни изразни средства, но с близък усет за деликатност и нежност, те разкриват възторга и удивлението си пред неподражаемото съвършенство на природата, изграждайки своя артистичен свят.
В скулптурите на Анна Цоловска водещо е освобождаването на формата, но и симбиозата и противотежестта на пластичността, плътността на теракотата като материал и крехкостта, и ефирността на кристалното издухано стъкло. Така както от твърдостта на земята се ражда деликатния, слаб, незащитен зародиш, за да се развие в силно и пълно с енергия продължение на живота, така и нейните произведения препращат към смисъла за житейския кръговрат, за перфектния баланс на природните закони. Неопределеността на формите на скулптурите й създават внушението за неманипулиране на образа, за първичния генезис на флората и фауната. Белият цвят, в съзвучие с прозрачността на кристала, допълнително носят информация за чистота и невинност.
Цъфтежът и цветята са емблемата на „Примаверата“ в акварелите и маслените платна на Бисера Вълева. Големият формат на свободните акварели върху висок клас немски хартии от памук хиперболизират въздействието на цвета, за да създадат физическото усещане за аромат на свежест и нов живот. Нежният разлив на пигмент с вода изпраща мисълта към опияняващи градини, където благоуханието се носи във въздуха и събужда човешката, а и не само, жизнена енергия. Стремеж към светлина и самовглъбяване посредством почти медитативно съзерцание долавяме в живописните платна на Бисера Вълова, където доминира пастелна мекота, постигната чрез плавно приливащи се тонове. Пролетта и обновяването на живота присъства, както в акварелите й, така и в морските й пейзажи, но и в женските фигури - друг категоричен символ на сътворяването на живота.
Допълващи се в своите различия, двете авторки споделят личната си концепция за изложбата:
Анна Цоловска: „За мен Примавера е първичната енергия на движението, на прорастването, неартикулиран възторг от пробуждането и съживяването. Разбира се, аз го асоциирам с цветята. "Цветната" метафора е навсякъде, но като кристал, като озарена от светлина, хем мощна, хем примитивна и още необагрена от реалността. Избрах да направя скулптурите си от теракота и кристално стъкло. Теракотата е земен, силен материал. С него можех да изразя пробуждащото се в края на зимата движение. Формите се органични, гънещи се, напиращи да се определят. А с кристала направих цветята. Това са проекции на цветя. Така те са вечни и не увяхват. Така са за винаги чисти и прозрачни като вода, като мокрота, блясък и сияние. Приемат светлината в себе си и я разпръскват. Във формите на тези скулптури се усеща аромат и хищност, но заедно с това те са и само идеи и всеки може да ги напълни със собствените си представи за тях. Показвам и три графики, които кореспондират със скулптурната колекция. Едната е на цветя и извори, другата на извънземен метеорит, който забивайки се в Земята предизвиква пролет и необуздан растеж, а третата е озарени от залеза "Хищни цветя" превземащи света със своята виталност.“
Бисера Вълева: „Примавера - така се казва една много позната и предизвикваща дискусии картина от края на XV век – Пролет на Сандро Ботичели. На пръв поглед тази работа е посветена на зараждането, на новия полъх, на цветята и любовта. Вглеждайки се обаче между светлините и сенките се откриват следите на отминалото.
Творбите в тази изложба, освен заряда на ново начало, съдържат и спомена за солените скали и за заливите в началото на сезона. Те са също парчетата море и хладните вечери, листата, лилиите във водните огледала, лодките на брега в очакване на нови пътувания и срещи, без значение дали ще бъдат само измислени, лалета в балчишките градини... За това състояние на въздуха и духа Пабло Неруда казва: „...обичам те така,
както се обича загадка,
тайно, между нощта и душата“.
Това е състоянието на овещественото очакване, на преживяното в разцъфналите магнолии – без листа, само с тържеството на цвета, крехък като самото чувство. А може би настъпващата пролет е едновременно надеждата и всичко, което вече се е случило, но много искаме да продължи.“
Експозицията може да бъде видяна от 10-ти до 29-ти април 2025 г. в основата изложбена зала и в пространството на Le Petit Papillon Art Gallery във Варна, ул. "Драгоман" 12, а също и онлайн на сайта artpapillon.com или на fb: Le Papillon Art Gallery.
БИОГРАФИЧНА СПРАВКА
Анна Цоловска е родена в София. Завършва НГПИ „Св. Лука“, специалност Металопластика. Има магистърска степен от НХА, специалност Графика при проф. Галилей Симеонов. Доктор е в областта на „Философия на модерното изкуство” и професор към катедра „Визуални изкуства“ на СУ „Св. Кл. Охридски“. Член е на СБХ от 1996 година. Печелила е стипендия на ÖEAD за изследване в областта на „Философия на модерното изкуство”, Виенски Университет, Австрия /1998/ и конкурс за творчески престой в “Cité Internationale des Arts”, Париж, Франция /2018/. Има интереси и работи в областта на литографията, дигиталната графика в компилация с нанофотография, в пластичните изкуства, където експериментира с много различни материали от метал и дърво до стъкло, керамика и бетон. Участва в симпозиуми по скулптура и лендарт, уъркшопи, фестивали, конкурси и други в България и чужбина. Получава награди и номинации в национални и международни форуми за изкуство. Нейни творби са притежание на НХГ, частни колекции и музейни сбирки в Япония и Тайван.
Избрани самостоятелни изложби:
· 2021 – Total Meditation , Галерия "Аросита", София, България
· 2019 – "Моите странствания са извън пределите на странстването", Галерия „Алма Матер“, СУ "Св. Климент Охридски"
· 2018 –MENTALVAGABOND, галерия на БКИ – Будапеща, Унгария
· 2016 – "Crosspoints", в галерия "Look" на Академията за изкуства на гр. Лодз
· 2015 – WODADZIELI, WODALACZY, Български културен институт, Варшава
· 2015 – ЦИФРОВА ГРАФИКА „Генерирани в компютъра, създадени от ръката” , Галерия АЛМА МАТЕР - София
· 2014 – „Наблюдателите - 2”, Български културен институт, Будапеща, Унгария
· 2014 – „Предметите и реката” - Анна Цоловска и Бисера Вълева, Галерия „АРОСИТА”, София
· 2014 – “FOSSILI” Литографии - Анна Цоловска и Десислава Денева, GALLERIA “VIALARGA”, Флоренция, Италия
Бисера Вълева е родена в София в семейството на именития художник Васил Вълев. Завършва специалност „Стенопис“ при проф. Мито Гановски, НХА, София. От 1994г. работи в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедра „Визуални изкуства“. От 1997г. е хоноруван преподавател по дисциплината „Живопис“ в НХА в специалностите „Графика“ и „Книга, илюстрация и печатна графика“. От 2005 е доктор по педагогика, а от 2013г. е професор по „Рисуване и композиция“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Член е на СБХ от 1991 година.
Носител на редица награди и отличия, сред които:
· 2024 – Награда от зонална изложба „Струма 24“, гр. Перник, ХГ „Любен Гайдаров“, гр. Перник;
· 2024 – Награда от Община Враца на името на Цено Тодоров за живопис от национална изложба „Земята на Ботев“, ХГ „Иван Фунев“, гр. Враца;
· 2023 – Награда за живопис от национална изложба-биенале „Тенец-Монтана“, посветена на творчеството на Йордан Радичков, ХГ „Кирил Петров“, гр. Монтана;
· 2022 – Втора награда за живопис от национална изложба „Пролетен салон '22“, ХГ „Христо Цокев“, гр. Габрово;
· 2019 - Награда за рисунка от „IV биенале на рисунката Велико Търново 2019“ в гр. Велико Търново;
Избрани самостоятелни изложби:
· 2025 - Изложба „Аз, Венера“ (съвместно с Анна Цоловска), галерия – книжарница София Прес, гр. София;
· 2024 - Изложба „Любов по време на армагедон“ (съвместно с Анна Цоловска), галерия на БКИ Будапеща, гр. Будапеща, Унгария;
· 2024 – Изложба „Места за завръщане“, концертна и изложбена зала на Факултета за изкуства на Университета в Ниш, гр. Ниш, Р. Сърбия;
· 2024 – галерия „Арте“, изложба „Светлини и убежища“, гр. София
· 2023 - Галерия на БКИ Будапеща, изложба „Диалози“ (съвместно с Васил Вълев), гр. Будапеща, Унгария;
· 2023 - Арт Галерия на Градска библиотека „Петър Стъпов“ (съвместно с Васил Вълев), гр. Търговище;
· 2023 - Галерия на БКИ Берлин, изложба „Диалози“ (съвместно с Васил Вълев), гр. Берлин, Германия;
· 2022 - Галерия „Любен Гайдаров“, изложба „Голям формат. Пренареждане“, гр. Перник;
· 2022 - Галерия Алма Матер на СУ, изложба „Пепел и прах“ (съвместно с Орлин Дворянов), гр. София;
· 2022 - Галерия на БКИ Прага, изложба „Диалози“ (съвместно с Васил Вълев), гр. Прага, Чехия;
· 2022 - Галерия BLOK, изложба „Dreamings On The Water“ (съвместно с Анна Цоловска), гр. Белград, Р. Сърбия;
· 2021 – Галерия АРТ55, изложба „Cross points“ (съвместно с Анна Цоловска), гр. Ниш, Р. Сърбия;
· 2021 – Галерия „Арте“, изложба „Фамилия Васил и Бисера - акварели“ (съвместно с Васил Вълев), гр. София;
· 2020 - Онлайн самостоятелна изложба „Пепел и прах (фрагменти)“ ,
· 2019 – Арт Галерия на Градска библиотека „Петър Стъпов“ (съвместно с Васил Вълев), гр. Търговище;
· 2019 - Галерия „Алма Матер“ (съвместно с Анна Цоловска), гр.София;
· 2019 – open-studio „Contre-jour“, Cite internationale des ars, гр.Париж, Франция