Изложби
Изложби на Ангел Станев и Ивайло Аврамов в Градската художествена галерия - Варна
Двамата скулптори се представят за пръв път паралелно със самостоятелни проекти. Откриването на изложбите е на 4 април 2025 г. от 18:ч.

Изложби на Ангел Станев и Ивайло Аврамов в Градската художествена галерия - Варна
Две успоредни изложби на водещи имена в българската скулптура ще бъдат експонирани в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 4 до 23 април 2025 г.
Един от пионерите на промените на нашата художествена сцена още от 70-те години на ХХ век, високоуважаваният проф. Ангел Станев гостува със свои скулптури и колажи. Колажите са създавани специално за пространствата на Варненската галерия за период от една година. Скулптурите ще бъдат голямата изненада за публиката - едната от тях има над 40-годишна история, като процесът по нейното създаване продължава и в последните дни преди откриването на изложбата. Другата, съвсем нова творба, е продължение на темата за люлката, с която Ангел Станев прави пробив в изкуството през 70-те години на ХХ век и която продължава да развива през десетилетията.
Ивайло Аврамов ще експонира сайт специфик проект, който ще обживее със своите конструкции и видео прожекция една от залите на Галерията. В него той развива своята концепция за баланса и свързаността на различни обеми в пространството, която има различни превъплъщения в галериите, където бива реализирана. Представено е произведението "Ретроспективна транслация" и документацията - макети и видео - от изложбата “Свързан баланс” от 2024 г.
Пред Нина Локмаджиева двамата скулптори споделят своите идеи за изложбите във Варна.
Ангел Станев: “Двете ни изложби с Ивайло Аврамов са самостоятелни, но съзнателно ги експонираме в едно и също време, но поотделно, за да бъдат по-чисто възприети авторите. Ивайло е изключително качествен млад художник, но достатъчно зрял. Знам го още от студентско време, без да съм му бил преподавател. Когато получих поканата от директорката на Варненската галерия, не бях много сигурен дали ще се получи нещо. Но миналото лято, разглеждайки някои произведения, си дадох сметка, че би могло да се направи камерна изложба. Двете зали, в които се разполагаме, са симетрични, щедри като размер. Човек може да види нашите работи по едно и също време, но също така самостоятелно. Основното, което може да се каже за моята изложба, е, че тя е камерна. Включва скулптура, колаж, рисунка. Колажите и рисунките са основната част. Само една скулптура ще има в по-голямото пространство, ще бъде представена и гипсова фигура като изненада за публиката. Хората ще видят времето, през което е работена, не непрекъснато, но от 1979 г. е започната и е приключена през 2021 г. - около 40 години. Сега само е доизчистена. Дори мислех да я унищожа.
Друго скулптурно произведение, което ще включа в експозицията, е “Двойна люлка”, в нея има нещо от “Люлката” от 1978 г. По-голямата част от хората вероятно няма да я възприемат като скулптура. Как се получи тя? Минаха много години – от 1978 до 2018 г., когато реших да направя работа, която е близка до онази „Люлка“. “Двойната люлка” има съвсем друг характер – емоционален, психологически и естетически. Тя е вдъхновена от природата – ако погледнете листата на дървото, които понякога са едно над друго, между тях има малко пространство. Те стоят като в безтегловност, като при левитация. Точно това съм искал да представя.”
Ивайло Аврамов: “Проф. Ангел Станев ме покани за това участие, като всеки от нас представя свои отделни работи, за да се разграничат позициите ни. Смятам, че той е един от най-големите български скулптори, доказал се още от младите си години, и се радвам, че участвам с него – това е елитна компания. За първи път сме заедно с него в изложба – в отделни пространства, фиксирани, позволяващи на публиката концентрация върху индивидуалното творчество. Работата му представяла ситуационна структура върху теренната равнина с разтворени капаци, които подсказват липсващ материал. Това са кухи форми, показващи дефункционализирана механика без вътрешен пълнеж, но и без кинетичност и хората ще разчитат всичко това мигновено. Когато използвам баланса като термин става въпрос за процеси, които при случването си водят до други процеси – необратими, драматични ситуации, катаклизми в природата. Произведението симулира тези случки, използвайки физически материали, а не просто симулации. На практика, задължението на художника е да покаже себе си, без да имитира нищо, да бъде открит и искрен. Така публиката усеща честността и се свързва с творчеството. Модерното изкуство може да бъде предизвикателно, но искреността и откритостта са ключови за връзката с публиката.”
Ангел Станев е роден през 1947 г. в с. Голебина, Силистренско, завършва Националната художествена академия в София със специалност „Скулптура“ през 1977 г. Оттогава редовно участва в национални и международни изложби, симпозиуми и биеналета в страни като Австрия, Германия, Франция, Индия, САЩ и Япония. От 1993 г. преподава в Националната художествена академия в София, където е професор по скулптура от 2004 г.
Самостоятелни изложби:
1988 – Галерия "Райко Алексиев", София - „100 рисунки Голо тяло“
1989 – Галерия 8, Варна
1997 – Созопол, Аполония
1997, 2000, 2004 – Галерия 8, Варна
2005 – Галерия "Максим", София
2006, 2008, 2010, 2011 – Галерия 8, Варна
2010 – Галерия "Дебют", София
Награди:
1978 – Награда на Комитета за култура - V Национална младежка изложба
1981 – Награда на СБХ за монументална скулптура на името на Иван Лазаров
1982 – Награда на СБХ за камерна скулптура на името на Марко Марков
1983 – Диплом от Биенале на малката пластика, Будапеща
1988 – Награда на СБХ за рисунка на името на Илия Бешков
1989 – Награда на журито на Международно биенале – Кайро
2008 – Награда награда на Алианц България и СБХ
2009 – Награда „Родени независими“ на СБХ и Министерство на културата
Ивайло Аврамов е роден през 1968 г. в София. Завършва Националната художествена академия със специалност “Скулптура” при проф. Крум Дамянов през 1996 г. Асистент в катедра Скулптура, НХА (2017-2019), доктор по изкуствознание (2020). Самостоятелни изложби: “Свързан баланс”, галерия “Аросита”, София (2024); “Опори”, галерия “Владимир Димитров - Майстора”, Кюстендил (2023); “Вместимост”, галерия Васка Емануилова, София (2023); “Credo Box: Tilted / Наклонен”, галерия “Кредо Бонум”, София (2023); “Нощна светлина / Night Light, Люти клетви / Bitter Curses”, Robert and Elaine Stein Galleries, Wright State University, Dayton, OH, USA (2019); “Предметности”, галерия “Кръг+”, София (2007).
Изложбата се открива на 4 април, петък, от 18 ч. и ще остане експонирана до 23 април 2025 г.
Градска художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна
Варна, ул. “Л. Каравелов” 1
Работно време: вторник - неделя: 10:00 - 18:00, почивен ден - понеделник.
www.facebook.com/Varna.City.Art.Gallery
http://varnacityartgallery.com