Изложби

Галерия Графикарт представя графични творби на Зоран Мише и неговите ученици от Националното училище по изящни изкуства „Илия Петров“ от 25 ноември 2024 г.

Изложбата носи многозначното заглавие „Натиск“ и представя 14 абитуриенти, които ще покажат графични листове от своето обучение в специалност „Графика“

Галерия Графикарт представя графични творби на Зоран Мише и неговите ученици от Националното училище по изящни изкуства „Илия Петров“ от 25 ноември 2024 г.

◊ ПОКАНА

Галерия Графикарт представя изложба на ученици от Националното училище по изящни изкуства „Илия Петров“ в гр. София. от 25 ноември 2024 г. Експозицията „Натиск“ ще бъде отворена за българската публика само една седмица, до 29 ноември 2024 г., и ще представи графичните работи на 14 ученика от 12 клас специалност Графика и техния учител Зоран Мише. Всички графични листа са изпълнени с дълбокопечатни техники през последната година в рамките на учебния процес. Всяка една творба е различна, както е индивидуален погледът към живота на всеки един от дванайсетокласниците и това се забелязва в богатството на графичните творби. Натискът на пресата, материалите, социалната среда, стремежът към по-добро, както и емоционалната „преса“ помежду им, обединявят идеите и характерите им в изложбата “Натиск“.

Имаме удоволствието да Ви поканим на откриването на изложбата „Натиск“ на учениците от националната гимназия по изкуства в гр. София, което ще се проведе на 25 ноември 2024 г., понеделник, от 18 до 20 часа в Галерия Графикарт на ул. "Златовръх" № 50 в столицата.  

Светът, в който живеем се развива с темпове, достигащи скоростта на светлината. Озоваваш се в един свят, притиснат от всякъде и трябва да гониш нещо (работа, училище, социална среда, любов и себе си). Свят, който е консуматорски и ако не успееш да тичаш с него, изпадаш в немилост. Свят, който притиска всеки, най-вече младото поколение. Учениците от 12 клас на Училището по изящни изкуства са достигнали до тези прозрения още преди да са завършили. Тези свои въжделения те разкриват в предстоящата изложба „Натиск“.

Какво е натискът? Порив за развитие, невъзможност за дишане или пътят към свободата. Значението на думата винаги поражда отрицателно чувство във всеки, защото никой не обича да е притиснат. Асоциацията винаги е с нещо заплашително, което застрашава съществуването на индивида. Но нека обърнем гледната точка и видим думата, която носи символиката на развитие. Такъв е и погледа на тези млади графици. Те виждат натиска, като порив за развитие, като подкрепа от близък приятел, съученик или учител. Те се подкрепят едни други, за да вървят напред, дори и средата да ги е притиснала. Социалната среда винаги оказва натиск върху човека, много често ние бягаме от нашата среда, заради невъзможността да израстем с нея, а искаме да сме приети. Успяваме ли да се справим с натиска? Не… ако не продължим да вървим напред… изпадаме, губим се в страховете си, защото те също ни притискат. Най-голямата борба, е тази с емоциите и страховете ни - да бъдеш по-добър човек и по-добра версия на самия себе си. В изложбата ще видим как младите ученици, пред прага на реалния живот, показват своята борба срещу средата, емоциите и „пресата“.

Символиката на натиска в графиката е работата с пресата. Всеки натиск върху плочата е израз на емоция, чувство, житейски разказ. Всеки натиск с пресата е борба за израстване като артист и човек. Всеки натиск върху личността я кара единствено да расте. Страхът от растеж е това, което спира движението на личността и го дърпа назад. Ако човек не осъществи натиск върху себе си, ако приятел не побутне приятел, то той няма да продължи да израства.

Така „натискът“ проправя пътя към свободата. Свободата от изразяване в изкуството. Свободата да си приет и да бъдеш себе си. Свободата да се изправиш и смело да извоюваш мечтите си и да пораснеш голям. Свободата да обичаш и да бъдеш обичан.

Заповядайте на изложбата „Натиск“, за да се освободите от предразсъдъците си и да се прогледнете през очите на младите графици и техния разказ за живота.

14-те млади графици, представени в изложбата „Натиск“: Ваня Аврамова, Виктор Трифонов, Габриела Ташева, Георги Ангелов, Диана Желева, Йоана Захова, Йоана Славчева, Николай Михайлов, Пламен Иванов, Сава Стоилов, Севдалина Спасова, Симона Мавродиева, Тодор Минков, Явор Трайков.

 

За галерия Графикарт

Галерията Графикарт създадена през 2018 г. като пространство за изложби и събития с фокус графичното изкуство, в което се показват творбите както на утвърдени графици, така и на млади творци. Арт пространството е създадено от Людмил Георгиев, известен български график и меценат, и неговата половинка в живота Мариела Гачевска. От откриването на галерията до сега в залите на Графикарт са показвани картини на доста именити български и международни графици като Зураб Церетели, Васил Колев, Бранко Николов, Веселин Дамянов-Вес, Емануела Ковач, Людмил Георгиев, Захари Каменов, Онник Карамфилян, Милена Максимович и Симонида Радонич, Юлий Минчев, Владимир Чукич, Цветан Казанджиев и много други.

Галерия Графикарт  е част от сдружение „Култура, спорт и здраве МЛ”, основано през 2007 г., в които основни действащи лица са именно Людмил Георгиев и Мариела Гачевска. През годините Сдружението осъществява различни дейности, а от 2017 г. съвместно с Министерство на културата инициира първия Национален конкурс за графика – класически техники. Конкурсът се провежда на всеки две години и насърчава работата на младите артисти в полето на графиката. Тази година беше проведен IV Национален конкурс.

 

Автор:
Галерия Графикарт
Публикация:
25.11.2024 г. 15:47
Етикети:
СофияЗоран МишеученициизложбаГалерия Графикарт
Национално училище по изящни изкуства „Илия Петров“
„Натиск“
Посетено:
161
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/40294-galeriya-grafikart-predstavya-grafichni-tvorbi-na-zoran-mishe-i-negovite-uchenitsi-ot-natsionalnoto-uchilishte-po-izyashtni-izkustva-iliya-petrov-ot-25-noemvri-2024-g