Изложби

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" - изложба на Мартин Атанасов и Красимира Буцева

Гьоте-институт България, 12 ноември — 19 декември 2024 г.

◊ ПОКАНА

Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?

Последната за годината изложба в галерията на Гьоте-институт България представя темата за българската миграция в Германия през погледа на артистите Мартин Атанасов и Красимира Буцева. Заедно със социоложката д-р Марина Лякова те теренно изследват фрагменти от личното преживяване на заминаването, пристигането, адаптирането и навигирането на германската култура

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?"

Изложба на Мартин Атанасов и Красимира Буцева

12 ноември — 19 декември 2024 г.

Откриване: 12 ноември., вторник, 18:30 часа
Гьоте-институт България, ул. „Будапеща“ 1, София

Разговор с д-р Марина Лякова

Последната за 2024-та година изложба в галерията на Гьоте-институт България се фокусира върху темата за миграцията през погледа на съвременното изкуство и социологията. 

Заповядайте за откриването на изложбата на Мартин Атанасов и Красимира Буцева „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“ в галерията на института, на 12 ноември, вторник, от 18:30 часа.

 През юни месец 2024 година, артистите Мартин Атанасов, Красимира Буцева и социоложката Марина Лякова прекарват седмица във Франкфурт на теренно проучване. Там те събират устни истории и документират публични и частни пространства. Събраните фрагменти, част от изложбата „Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?“ разказват за живота на българите в Германия – българи, български турци и български роми.

В разговорите си за заминаване, пристигане, адаптиране и навигиране на германската култура, език, ежедневие, бюрокрация и държава, изпъкват теми като равноправност, расизъм, класа и труд, права и развитие, борба и прекаритетност, спокойствие и интеграция.

Хората, чиито гласове се чуват в пространството, имигрират в Германия след приемането на България в Европейския Съюз, през 2007 г. Части от техните истории, както и по-широки и обхващащи такива на миграция са визуално разказни във филма, част от изложбата.

Кои българи мигрират към Германия? Какви са мотивите им да уседнат там? Как живеят те на едно различно от родното им място? Съществува ли българска общност в Германия или българската миграция е по-скоро хетерогенна и индивидуалистична? Как се е променил социалният профил на българските мигранти в Германия в исторически план? Това са само част от въпросите, които стоят в основата на този проект. 

Заповядайте, за да научите повече! Очакваме ви за: 

·   Откриваща дискусия със социоложката Марина Лякова на 12 ноември, вторник, от 18:30 часа. 

·   Закриващ разговор с артистите Красимира Буцева и Мартин Атанасов на 19 декември, четвъртък, от 18:30 часа. 

Изложбата може да бъде видяна до 19 декември и като част от програмата на СТЕНИ | Фестивал за европейска солидарност. Проектът е по инициатива и покана на Гьоте-институт България и е вдъхновен от академичното изследване на д-р Лякова на българските имигранти в Германия в нейната книга "Verhindert, verdeckt, unsichtbar - Migration und Mobilität von Bulgarien nach Deutschland".

 

◊ ПОВЕЧЕ ЗА УЧАСТНИЦИТЕ

Мартин Атанасов е визуален артист. Практиката му е свързана основно с фотографската книга като форма, колажа и визуалната антропология. Теми като куиър тялото, тялото, поетично-политичното, прехода в България след 89та, антропоцен се появяват в работата му. Издава и самоиздава фотографски книги и зинове, като „Природен Индекс“, „Нутрикула/Невъзможни действия“, “How to Forget Your Past Fast”, “Forget Your Past”, “Pray for Rain” (издадена от издателството AKINA). Работата му е показвана в групови изложби като: Festival Circulation, MIET foundation Thessaloniki, Goethe institut Athens, KO-OP, Goethe institut Bulgaria, Doza gallery, Credo Bonum, проекта Herbarium collection, Gallery Intervalle, Swimming pool, FACE(S) OF EUROPE 2021.

Красимира Буцева е визуален артист и изследовател, базирана между Лондон, Великобритания и София, България. В своята практика Красимира се занимава с идеи за травмата, изследвайки динамиката на помненето и забравянето, носенето и съхраняването на паметта. Тя  работи с видео, звук, фотография и инсталация в социално ангажираните си проекти. Красимира е старши преподавател в Лондонския колеж по комуникации, част от University of the Arts London. През 2024 г., заедно със своите колеги Джулиан Шехирян и Лилия Топузова, и Васил Владимиров представляват България на 60-ото издание на Венецианското биенале. През 2022 г. получава наградата BAZA за съвременно изкуство (YVAA), а през 2021 г. получва стипендия за артисти в Академия Шлос Солитуд в Щутгарт, Германия. Красимира също е една от съоснователите на Revolv Collective и редактор и сътрудник на eep berlin.

Марина Лякова е социоложка, доктор на науките, изследователка на миграцията и преподавателка с над 25-годишен професионален опит в германски научни институти и университети. Авторка е на първото мащабно академично изследване на българските имигранти в Германия – книгата „Verhindert, verdeckt, unsichtbar - Migration und Mobilität von Bulgarien nach Deutschland“, издадена през 2020 г. от Springer-Verlag. Към днешна дата тя е част от екипа на Института по трансдисциплинарни социални изследвания към Университета в Карлсруе, Германия.

 _____________

Повече за събитията от програмата на Гьоте-институт можете да намерите на нашия сайт и във Facebook и Instagram. З

 

Автор:
Калина Иванова, Гьоте-институт България
Публикация:
09.11.2024 г. 15:03
Етикети:
Красимира БуцеваизложбаГьоте-институт България
д-р Марина Лякова
Мартин Атанасов
Като замина - мислеше ли си дали ще се върнеш?
Посетено:
148
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/40168-kato-zamina-misleshe-li-si-dali-shte-se-varnesh-izlozhba-na-martin-atanasov-i-krasimira-butseva