Изложби

Изложбата „Портрети отвисоко“ представя неформалните общности от покривите на Хонконг

Изложба на Руфина Ву и Щефан Канъм, 01 октомври – 28 ноември 2024 г.

Изложбата „Портрети отвисоко“ представя неформалните общности от покривите на Хонконг

◊ ПОКАНА

Гьоте-институт България и галерия „Синтезис“ представят гостуващата изложба на Руфина Ву и Щефан Канъм „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“. Проектът изследва незаконно построените селища върху покривите на жилищни блокове в Хонконг чрез архитектурни скици, фотографии и лични истории, които засягат темата за миграцията.

ПОРТРЕТИ ОТВИСОКО

Неформални общности от покривите на Хонконг

Изложба на Руфина Ву и Щефан Канъм

01.10. – 28.11.2024 г.
Откриване: 01.10., вторник, 18:30 ч.
Тур в изложбата с Щефан Канъм: 02.10., сряда, 18:00 ч.
Галерия „Синтезис“, бул. „Васил Левски“ 55, гр. София, 1000

В първия ден от месец октомври Гьоте-институт България и галерия „Синтезис“ представят гостуващата изложба на Руфина Ву и Щефан Канъм „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“.

Заповядайте на официалното ѝ откриване на 1 октомври, вторник, от 18:30 часа в галерия „Синтезис“.

 

◊ ИЗЛОЖБАТА

Изложбата, курирана от Руфина Ву (Канада), Щефан Канъм (Германия) и Надежда Павлова, документира наследството на общности, обитаващи покривите на Хонконг, като уникална форма на архитектура без архитекти. Проектът предлага цялостен поглед върху пет покривни селища в три зони на Хонконг, а изразният подход на изложбата включва архитектурни скици, фотографии и лични истории.

Вече повече от половин век саморъчно построените селища върху покривите на жилищни блокове са неразделна част от историята на Хонконг. Те варират от скромни заслони за социално слаби хора до сложни многоетажни сгради. Временните постройки са изградени без официално разрешение от правителството. Въпреки че са уж „незаконни“, властите допускат съществуването им, тъй като те отговарят на критичната нужда от места за настаняване на маргинализирани хора с ниски доходи, като например мигранти от континентален Китай и Югоизточна Азия. Някои от постройките са изградени от бетон и тухли, но други са направени само от дърво, ламарина и други неиздръжливи материали.

Руфина Ву и Щефан Канъм използват инструментариума на архитекта и фотографа, за да документират общностите, които живеят на покривите в стари квартали на полуостров Коулун. Записките с истории на жителите, архитектурното заснемане на всяка една покривна структура и прецизно заснетите фотографии на домашните интериори на повече от двадесет домакинства предлагат невиждан досега поглед към ежедневието на покривите на Хонконг.

Развитието на тези общности е тясно свързано с историята на миграцията от континентален Китай в Хонконг. А покривните жилища са толкова разнообразни, колкото и обитателите им, които варират от възрастни хора, живеещи сами, до семейства с малки деца. Бъдещето на тези жилища е несигурно поради ускорения процес на градско обновяване в града, а обитателите им са пред постоянен риск от изгонване. Построени от първото поколение мигранти, те продължават да подслоняват новопристигналите.

Архитектурните чертежи показват творческия гений зад всяка една уникална конструкция там. Аксонометричните чертежи и аналитичните диаграми представят покривните общности като сложни, функциониращи системи. Надстрояването обогатява силуета на Хонконг с допълнителен, неформален слой. Фотографиите, заснети с голямо-форматна камера, са безценен, визуален материал, който предлага на зрителя за „прочит“ всички детайли от интериорите и екстериорите. Текстовите записи отразяват човешките истории, свързани със специфичните условия на живот в този контекст.

Проектът е  публикуван в книгата „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“ издадена от Peperoni Books (2008), която ще бъде показана заедно с други книги на Щефан Канъм по време на Дните на отворените врати на библиотека Фотосинтезис и събитията в съпътстващата програма.

 

◊ ПОВЕЧЕ ЗА АВТОРИТЕ:

Руфина Ву е родена в Хонконг през 1980 г. Завършва архитектура и науки за околната среда в Университета на Ватерло в Канада. От 2005 до 2006 г. е гостуващ стипендиант на CCSEP в Университета Цинхуа в Пекин, Китай. Дипломната ѝ работа Beijing Underground разглежда подземните жилища на мигранти в бомбоубежищата на Пекин. Изследването ѝ печели медал AIA и участва в изложби в Канада, САЩ и Германия.

В сътрудничество с Щефан Канъм създава „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“. Проектът печели наградата International Bauhaus Award за 2008 г. и наградата WYNG Masters през 2013 г. и е публикуван от Peperoni Books (Берлин), MCCM Creations (Хонконг) и Parco Ltd. (Токио). Проектът участва в изложби в Азия, Европа и Северна Америка, включително самостоятелни изложби в Гьоте-институт и галерия Lumenvisum (Хонконг, 2009), Kunsthaus (Хамбург, 2009), Harbourfront Centre (Торонто, 2010) и Bolzano Architecture Festival/ Foto Forum (Болцано, 2016).

Руфина е все така вдъхновена от творческия дух и постоянството на създателите на всекидневни пространства. Тя е практикуващ архитект във Ванкувър, Канада.

Щефан Канъм е роден в Англия през 1968 г. Следва експериментално кино в Университета за изящни изкуства в Хамбург, Германия, а от 1995 г. работи на свободна практика като фотограф и редактор. През 2003 г. е избран за резиденцията в Schleswig-Holsteinisches Künstlerhaus в Екернфьорде, Германия. Неговите фотографии на мобилни скуотери (заселници в каравани и други превозни средства) в Германия са номинирани за International Bauhaus Award през 2004 г. и са публикувани със заглавието „Bauwagen – Mobile Squatters“ от Peperoni Books (Берлин) през 2006 г.

От декември 2007 г. до февруари 2008 г. той е артист в резиденцията на хонконгската Art and Culture Outreach, където си сътрудничи с Руфина Ву по проекта „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“. Проектът е представен в изложби в Азия, Европа и Северна Америка, включително изложбите Informal Cities в Coomaraswamy Hall (Мумбай 2009), Breda Photo (Бреда, 2010), High – Rise – Idea and Reality в Museum für Gestaltung (Цюрих, 2010), Rapid Change в Te Tuhi Centre for the Arts (Окланд, 2011), The City that doesn't exist в Museum Ludwig Forum (Аахен, 2012), Biennale of Urbanism/ Architecture (Шенжен, 2013), ZOOM! Picturing Architecture and the City в Architekturmuseum der TU (Мюнхен, 2015) и Architekturzentrum Wien (Виена, 2016), Nomadic Mountains – a Survey on High Altitude Mental Architecture в Schunck* (Хеерлен, 2018) и Capitalist Realism в MOMus Museum of Photography (Солун, 2018).

От 2010 до 2011 г. Щефан Канъм работи по документален проект с Нгуен Фуонг-Дан, посветен на миграцията между Виетнам и Германия. „Die Deutschen Vietnamesen“ е публикувана от Peperoni Books (Берлин) през 2011 г. Той посещава Виетнам заедно със Сабине Хьопфнер между 2012 до 2015 г., разглеждайки връзките между местния текстил и международния туризъм. Публикува фотокнигата „The Town“ (Хамбург, 2021 г.) на тази тема. През последните години Канъм завършва два проекта в Солун: „The 27 Bus“ разглежда града посредством световноизвестната му колекция от авангардно изкуство от началото на 20-ти век. В проекта „Kalamaria“ Канъм се разхожда по улиците на едноименния квартал, като повдига обектива си към сградите му, за да създаде любопитно визуално проучване на гръцката жилищна архитектура от 80-те и 90-те години.

 ............

Изложбата „Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“ е представена с подкрепата на Гьоте-институт България и Фотосинтезис.

 

Автор:
Надежда Павлова
Публикация:
30.09.2024 г. 17:12
Етикети:
Гостуваща изложбаГьоте-институт България
„Портрети отвисоко. Неформални общности от покривите на Хонконг“
Руфина Ву и Щефан Канъм
Галерия „Синтезис“
Посетено:
133
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/39878-izlozhbata-portreti-otvisoko-predstavya-neformalnite-obshtnosti-ot-pokrivite-na-honkong