Изложби
Румънски художници скандират Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! в София, България, 35 години след падането на комунизма в Източна Европа
Концептуална изложба, която представя за първи път в София около 20 румънски художници
Румънски художници скандират Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom! в София, България, 35 години след падането на комунизма в Източна Европа
· Фондация „ArtSociety“ в партньорство със Съюза на българските художници кани обществеността на изложба, на която се обсъжда близкото историческо минало на Румъния и България в контекста на 35-годишнината от падането на комунизма в Източна Европа.
· "Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom!" е концептуална изложба, която представя за първи път в София около 20 румънски художници. Сабин Балаша, Феликс Афтене, Андрей Чинтила, Ирина Драгомир, Ондин Слимовски, Жорж Мазилу, Михай Мурешан и Роберт Льоринц са само част от тях – от утвърдени до млади автори, отразяващи няколко фази на румънското съвременно изкуство.
· Изложбата ще бъде представена в Галерия "София Прес" в столицата на България София от 2 до 29 септември 2024 г. Куратор на изложбата е Александра Мицева.
"Li-ber-ta-te! Cво-бо-да! Free-dom!" разглежда визуално близкото минало на Румъния, като представя илюстративни художествени интерпретации на начина, по който приемането на собствената история, въпросът за свободата и разбирането на личния опит в един свят на преход са въпроси, които интересуват румънския артистичен свят.
Като се има предвид, че българската общественост ще открие тук визуални мотиви от общ спектър, изложбата е замислена като покана за междукултурен диалог, който да сближи двете културни пространства.
Свободата, разгледана от различни ъгли чрез различни средства
Идеята за свободата е разгледана от множество гледни точки, като до известна степен се поставят фундаментални въпроси, които изследват значението на свободата 35 години след разпадането на Съветския блок. Избраните художници разглеждат идеята за свободата от различни ъгли, като улавят различни теми като интимност, мечтателност, бунт, мъка, лиризъм или самота.
Много от представените творби най-често се интерпретират чрез метафори и символи, но понякога, както при Джордже Ангелеску, препратките към реални исторически събития или герои задържат зрителя в драматичното (независимо близко или далечно) минало.
От друга страна, творбите на Феликс Афтене, Ирина Драгомир, Жорж Мазилу и Ондин Слимовски отразяват свободата, разбирана като вътрешно преживяване, въпреки всички ограничения, или свободата, възприемана като форма на бягство в света на въображението и мечтите. Сабин Балаша, Андрей Чинтила и Марсел Гугуяну са вдъхновени от темата за интимността като пространство на неприкосновена, но крехка свобода. За разлика от тях, творбите на Петре Величу, Хайди Тредник, Октавиан Йоан Пенда, Михай Мурешан и Роберт Льоринц се съсредоточават върху теми като мъка, страдание, отчуждение и самота, поставяйки въпроса за границите на индивидуалната свобода и трудността да се намери смисъл в един постоянно променящ се свят.
В допълнение към разнообразието от гледни точки, от които е разгледано понятието за свобода, друг уникален аспект на изложбата е разнообразието от изобразителни средства – от абстрактна живопис до фигуративно изкуство, от рисунка до скулптура и обект. Същевременно подборът на художниците е доста широк – от утвърдени до млади автори, преминавайки през няколко фази на съвременното изкуство и отразявайки кураторската визия, възприела смел дискурс за свободата.
Откриване: 2 септември, понеделник, 18:00 ч., Галерия "София Прес"
Адрес: София 1000, ул. „Славянска“ 29
Работно време: понеделник – петък, 10:30 – 18:30 ч.
Този проект е съфинансиран от Румънския културен институт чрез програма „Кантемир“ – рамка за финансиране на културни проекти, предназначени за международна среда.
Румънският културен институт не носи отговорност за съдържанието на този материал или за начина, по който могат да бъдат използвани резултатите от проекта. Те са изцяло отговорност на бенефициента.
За Фондация „ArtSociety“
Независима културна организация, основана през 2010 г. от известния изкуствовед и историк на изкуството Руксандра Гарофеану (1944 – 2021 г.), фондация „ArtSociety Cultural Center“ подкрепя и популяризира румънското наследство, модерното и съвременното изкуство, като организира кураторски и тематични изложби и културни събития. „ArtSociety“ работи за признаване значението на румънското изкуство и неговата връзка с европейското изкуство. Чрез своите проекти цели да допринесе за образованието посредством запознаване с изкуството и създаване на нови механизми за разбиране на събитията и историческия период, в който се намираме. Изкуството е съществена част от образованието на новите поколения и чрез партньорствата си фондация „ArtSociety Cultural Center“ се превръща в продължение на държавните институции, отговорни за образователните програми, като осигурява на младите хора достъп до всички форми на художествено изразяване.
За Съюза на българските художници
Понастоящем в Съюза членуват около 3000 художници и изкуствоведи от всички поколения. Членството е индивидуално и има 17 секции: Живопис; Графика и илюстрация; Скулптура; Критика; Карикатура; Рекламен дизайн; Сценография; Реставрация; Монументални изкуства; Дизайн; Керамика; Графичен дизайн; Секция 13: неконвенционални форми; Дърворезба; Бижута; Текстил; Комикс.
За Галерия „София Прес“
Основана през 2006 г., Галерия „София Прес“ е пространство за представяне изкуството на български автори, по-специално на членове на Съюза на българските художници (СБХ), Съюза на българските писатели (СБП) и Съюза на българските журналисти (СБЖ). Галерията популяризира произведения в областта на визуалните изкуства като живопис, скулптура и фотография, организира литературни четения и премиери на книги, както и образователни събития. Нейната основна цел винаги е била да осигури достъпна връзка между творците и техните почитатели, да развива вкуса към изкуството и да обогатява публиката с интересни художествени прозрения.
....................
Събитието може да следите тук: https://www.facebook.com/events/