Изложби
Изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс”, представена за първи път в България в края на юни, се удължава
Поради големия интерес срокът на нестандартната и въздействащата експозиция се удължава до края на месец септември – 29.09.2024.
Изложбата на Ив Тошайн „Чеиз за Марс”, представена за първи път в България в края на юни, се удължава
Ив Тошайн: “Аз действам в това смутно време, когато хората са объркани, а трябва да намерят мира в себе си.”
Поради големия интерес срокът на нестандартната и въздействащата експозиция се удължава до края на месец септември – 29.09.2024.
Изложбата бе открита с уникално изпълнение на византийски композиции и източноправославни тропари, като част от инсталацията и символ на мира, на камерният ансамбъл "Йоан Кукузел Ангелогласният” на 27 юни, тази година.
Експозицията е разположена в галерия Квадрат 500, пл. “Св. Александър Невски”, ул. “19-ти февруари” 1.
В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн е мащабната инсталация Чеиз*. Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия) по-рано тази година и се показва за първи път в България в зала 19 на галерията, където е разположена и антична гробница от IV век.
Заглавието на изложбата „Чеиз за Марс“, като Марс тук е Богът на войната, следва неоплатоническата идея за покоряването на войната чрез вяра и любов.
Произведението с размери 5 на 4 метра наподобява килим, който е “изтъкан” от 2000 стоманени шурикена. Няколко десетки от тях са изправени, като “войници”, перпендикулярно на останалите редици. Обединени заедно в една стилизирана и бляскава композиция, отдалече хилядите нинджа звезди привличат много почитатели. Отблизо обаче, изведнъж се забелязват ръчно наточените остриета - режещи ножове, напомнящи кръстове.
Чеиз за Марс съчетава противоположни елементи - хладно оръжие, традиционно асоцииращо се с война и насилие, и кръста като символ на вярата.
Всяка една звезда от килима е изцяло ръчно изработена и е символичен дар от художничката за Бога на войната Марс, като акцентира върху разгарящите се военни конфликти в световен мащаб.
Ив Тошайн показа мащабната инсталация с размери 4х5 метра - килим, изработен от 2000 броя стоманени остриета, през януари, тази година, в папската крепост Рока Паолина в Перуджа (Италия)
Експозицията бе отворена за посетители цял месец и предизвика интереса не само на ценителите на изкуството, но и на български и италиански медии.
Концепцията за изложбата изследва трансформацията и преосмислянето на древната концепция „око за око“ в контекста на текущите световни конфликти и политически въпроси.
“Аз действам в това смутно време, когато хората са объркани, а трябва да намерят мира в себе си”, споделя основната есенция за изложбата Ив Тошайн и основна причина да покани хора „Йоан Кукузел Ангелогалсния” на откриването на експозицията.
В текущата изложба – „Чеиз за Марс‘‘ са включени и две по-ранни видео творби, изобразяващи военни паради - Опозиция (2012) и Бежанци (2018). Чрез тях може да се проследи проблематиката, която вълнува Ив Тошайн в значителна част от нейната практика като художник.
Изложбата ще продължи до 29 септември 2024 г. в залата с Римската гробница от IV век, в Квадрат 500 - Национална Галерия в София.
Кураторски екип: Снежана Кръстева и Мартина Йорданова
*Чеиз - зестра, която булката носи в новия си дом след сватбата.
......................
Ив Тошайн е австрийско-българска художничка, родена в София през 1980 г. Тя учи в Националната художествена академия в София и завършва Академията за изящни изкуства във Виена, последвана от следдипломна квалификация в Accademia di Belle Arti di Brera в Милано. Участвала е в множество групови и самостоятелни изложби както в страната, така и в чужбина, измежду които, в музея Белведере във Виена, музея Лентос в Линц и MOMA Тбилиси в Грузия.
Ив Тошайн твори на пресечната точка на инсталация, скулптура, живопис, перформънс и активизъм. Звездите, остриетата и хладните оръжия са основни компоненти в нейното творчество.
Важна роля играят и писането на лозунги и послания, които въплъщават абстрактни понятия от нейния светоглед.
„Звездата се превръща в централен елемент в работата на Ив Тошайн, тъй като нейната илюзорна бляскавост улавя двусмислеността на всяко понятие за красота.“ - Марио Мауронер Галерия за съвременно изкуство, Залцбург.
Заедно с художничката Анна Цех, през 2012 г., Ив Тошайн основава колектива FXXXi̶s̶m̶ TC, който се фокусира върху критика на идеологии и е база за трансполитически арт дейности.