Изложби
“Преоткриване“ - Изложба живопис на Будин Матеев (1948 – 2021)
11- 21 януари 2024 г., Арт Галерия Папийон - Варна
◊ ПОКАНА
АРТ ГАЛЕРИЯ LE PAPILLON
представя
Будин Матеев (1948 – 2021) / Budin Mateev (1948 – 2021)
“Преоткриване“ / „Rediscovery“
Изложба живопис
11- 21 януари 2024 г.
„Най-тъмна е нощта преди разсъмване,
но с изгрева започва пренареждане!
Мечтите склонни са на сбъдване,
единствено след презареждане!“
Таня Манолова
От 11до 21 януари 2024 г. Арт Галерия Le Papillon Ви кани на своеобразно ритуално презареждане на духа ни с жизнерадостния колорит на Будин Матеев. Будин Матеев ни напусна неотдавна през 2021 г., но неговото изпълнено с живот и ведрост творчество, продължава да предизвиква естествена усмивка и настроение в зрителя. Маниерът му на полагане на боите, композициите, които често следват призмата на лъчевия кубизъм, говорят за собствен, автентичен стил, който авторът е изградил през годините на работа и експерименти. Фовистичният му почерк е отличителен, а ярките му и същевременно меки тонове, както в работата му с маслени бои, така и с акварел, не оставят безразличен никой зрител. Картините му са притегателни с пъстротата и модерирането на гамата, в която работи, но скромността му не налага името му сред широката публика.
И затова е и решението на галерията да започне годината с „ПРЕОТКРИВАНЕТО“ му в изложба. Желанието ни е да се отразява достойно творчество, което предизвиква вълнение и радост, независимо от времето, в което е създадено, а и да се съхранява паметта за творци, които оставят трайна следа във времето. За изложбата са селектирани 5 акварела и 13 маслени творби с намерението да се презаредят сетивата с великолепното усещане за топлина, лято и радост от живота, които картините му безспорно създават, независимо дали са пейзажни или предметни сюжетите им. Будин е един романтичен и живописно експресивен съзерцател на пейзажа, било то градски или селски. Усетът му за пулс и ритъм е водещ в подхода му да фрагментира в цветни петна това, което обобщава погледа на художника и въпреки това създава панорамно внушение за пространството.
В изложбата се разграничават 3 периода от неговото творчество с разлика от 10 години и можем да разпознаем влечението му към т.н. „лъчев кубизъм“ с фовистичен подход, типичен за руската школа и следван в България от много малко художници. Независимо от датировката, всичките му картини завладяват със своето силно позитивно настроение. Слънчевата топлина е физически осезаема. Долавя се тишината на мига или градския шум и веселия говор, убедително постигнати от художника чрез приливите от чисти тонове, както и перфектния баланс в контрастите.
Експозицията може да бъде разгледана от 11-ти до 21-ви януари 2024 г. в изложбената зала на галерията във Варна, ул. "Драгоман" 12, както и на сайта artpapillon.com или fb: Le Papillon Art Gallery.
◊ БИОГРАФИЧНА СПРАВКА
БУДИН МАТЕЕВ (1948 – 2021) е роден на 2 април 1948 г. в София. Негов баща е художника Иван Матеев (1911 – 1982), а майка му е Веселина Матеева.
През 1967 г. завършва Художествената гимназия в София. Същата година е приет във ВИИ „Николай Павлович“ – специалност „графика“. Завършва Академията през 1973 г., след което постъпва на работа в Българския културен център в Прага, като хоноруван художник за година. След завръщането си в България, Будин Матеев се занимава с приложна работа. Реализира първата си самостоятелна изложба в Дома на киното през 1980 г. От 1983 г. е предоставян с картините си в общите изложби, организирани от външно-търговската организация „Хемус“ в Брюксел и Москва. Работи в областта на графиката и живописта, графичния дизайн и илюстрацията, както и в областта на пространственото оформление. Негови творби са притежание на Националната галерия, на СГХГ и др.
Участва във всички ОХИ в София и страната до смъртта си през 2021 г.
А това са следните общи изложби, в които взима участие или получава награда: ОХИ – Стара Загора, 1979 с „Композиция“, ОХИ – Хасково, 1980 с „Пейзаж“, ОХИ „Светът на детето“ – София, с „Детски свят“, „На гости в старата къща“, ОХИ – Русе, 1980 с „Парк“, ОХИ – конкурс за София, 1985 с „Гара“, ОХИ „Лудогорие“ – Разград, 1985 с „Къща“,, ОХИ – Интериор, Казанлък, 1985 с „Привечер“ и „Витраж“, ОХИ – Сливен, 1985 (малък формат) с „Улица“, „Сливен - Чаршията“ и „Пейзаж“, ОХИ – Плевен, 1988 с „Натюрморт“, ОХИ – Търговище, 1988 (акварел) с „Улица“, ОХИ – Враца, 1988 с „Пейзаж“, ОХИ – Видин, 1988 с „На балкона“, ОХИ – Пловдив, 1988 с „Пристанище“, „Пейзаж“, ОХИ – Сливен, 1989 (малък формат) с „Пейзаж“, „Натюрморт“, ОХИ – Екология, 1989 с „Пейзаж“, ОХИ – София, 1990 с „Гара Подуене“, ОХИ – Есен, 1990 с „Град“, Участие на изложба „Гран пале“ – Париж, 1993 с „Екология“, ОХИ – Есен, където печели I-ва награда, ОХИ – Варна, 1994 (Човекът и морето), където печели III награда, ОХИ – София, 1995 (Пролет), ОХИ – „Св. Лука“, 1995 г., ОХИ – Есен, 1995 г., както и има участие в Международното триенале на живописта – София, 1996.