Изложби

Изложба за потопеното наследство в язовирите на България ще бъде открита в Националния етнографски музей

Екип учени ще покаже във фоторазказ резултатите от 4-годишното си проучване на над 60 селища, изселени и залети при строежа на над 20 язовира

Изложба за потопеното наследство в язовирите на България ще бъде открита в Националния етнографски музей

Изложба за потопеното в българските язовири наследство ще бъде открита на 1 август, вторник, в 11 ч. в залите на Националния етнографски музей при Българската академия на науките.

Екип учени ще покаже във фоторазказ резултатите от 4-годишното си проучване на над 60 селища, изселени и залети при строежа на над 20 язовира в България, а две от изчезналите села ще гостуват с етнографски предмети.

През социалистическия период с разгръщането на индустриализацията и електрификацията в страната са построени десетки големи и стотици по-малки изкуствени езера, които да захранват ВЕЦове, да осигуряват поливното земеделие и битовото и промишлено водоснабдяване.

Сред най-големите проекти са язовирите „Искър“, „Студен кладенец“, „Копринка“ (тогава „Георги Димитров“), „Александър Стамболийски“, „Жребчево“, „Кърджали“ и др. На тяхно място са били разположени села и разнообразни археологически паметници, които се налага да бъдат потопени. За целта населението е обезщетено и преместено в други селища, а къщите и повечето обществени сгради – разрушени. Като мълчаливи свидетели за някогашните общности остават църквите или изселващите се поставят паметници, за да не бъде забравено, че някога там е имало живо село.

През последните 4 години екип от ИЕФЕМ-БАН проучи всички изселени села на място и по документи, срещна се с родени в тях и потомци, за да запишат спомените им. Сега в снимки и разказ учените ще представят основните моменти от строежа на язовир и заличаването на село – през планирането, процедурите на отчуждаване и обезщетяване, на преместване и промяна на пейзажите, личните преживявания и общностните стратегии, последвалите културни практики на конструиране и поддържане на спомена за потопеното село. Със запазени отпреди 70 години етнографски материали Радослав Иванов и Мими Цонева ще представят вече несъществуващите села Елешница (под яз. „Пясъчник“) и Жребчево (под едноименния язовир).

До края на годината учените ще издадат книга, в която историята на всеки язовир и унищожените заради строежа му села е подробно описана, както и научна монография върху отделни аспекти на потопеното наследство.

* Проектът „Потопеното наследство. Село на дъното на язовира: миграции, памет, културни практики“ е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към МОН.

 

Автор:
Юлия Попчева, ИЕФЕМ БАН
Публикация:
31.07.2023 г. 15:01
Етикети:
историяНационален етнографски музейизложбаИЕФЕМ – БАН
язовирите на България
потопеното наследство
Посетено:
445
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/37400-izlozhba-za-potopenoto-nasledstvo-v-yazovirite-na-balgariya-shte-bade-otkrita-v-natsionalniya-etnografski-muzey