Изложби
Изложба "София – 100лица в Балканската война"
Националният военноисторически музей отбелязва 110 години от Балканската война
На 24 ноември (четвъртък) от 11.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата „София – 100лица в Балканската война“.
Посветена на 110-ата годишнина от Първата балканска война, изложбата представя един не толкова познат аспект от случилото се преди повече от век. Наред с най-славните моменти от историята на Българската армия, експозиционният разказ се фокусира и върху ролята на столицата като средоточие на политическата и военната мощ на страната, а победоносният марш на войската е видян през бойния път на военните части, свързани генетично със София. Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на града непосредствено преди и по време на войната, ще се запознаят с ролята на българските политици и военни дейци в събитията, ще разберат защо лозунгът „Сега или никога!“ се превръща във „Всичко или нищо!“ в края на войната.
Сред знаковите експонати в изложбата са оригиналните знамена на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк, щандарта на Лейбгвардейския конен полк и главното знаме на Македоно-Одринското опълчение. Само на 24 и 25 ноември част от изложбата ще бъде голямото огърлие на ордена „Св. Св. Равноапостоли Кирил и Методий“, връчено на престолонаследника княз Борис през 1912 г. при встъпването му в редовете на Българската армия. Своето заслужено място в експозицията имат вещите на едни от най-изявените български военачалници, сред които ген.-лейтенант Михаил Савов, ген.-лейтенант Никифор Никифоров, ген.-майор Иван Фичев, ген.-майор Стефан Тошев, ген.-лейтенант Никола Генев и много други. Разказът за войната е допълнен от изключително редките Почетни знаци на царица Елеонора за награждаване на лекари, милосърдни сестри и самарянки, отличили се в грижа за ранените на бойната линия, както и револвер, подарен на ген.-майор Стилиян Ковачев от Али Фетхи Окяр – служител в посолството на Османската империя в София и по-късно министър-председател на Турция.
Експозиционният разказ е обогатен с анимации и интерактивни приложения, които го превръщат в по-пълнокръвен и достъпен за широката публика. Чрез цифрова карта на Балканската война посетителите ще проследят бойните действия в тяхната времева динамика. Специално подготвени видео уроци по темата ще помогнат на младата аудитория да научи повече за Балканската война на разбираем и достъпен език.
Изложбата „София – 100лица в Балканската война“ се реализира с подкрепата на Столична община в партньорство с Българска национална филмотека, Фонда за опазване на историческото наследство „Цар Борис и Царица Йоанна“, образователната платформа Уча.се, Фондация „Активна историческа карта“, Научния архив на БАН и историка и колекционер Любомир Юруков.