Изложби
"Спонтанни връзки между несвързани явления" - изложба на носителите на наградата БАЗА 2008-2021
23 юни - 30 юли 2022, Галерия "Структура"
◊ 14+1 ГОДИНИ НАГРАДА БАЗА
Галерия "Структура"
представя
"Спонтанни връзки между несвързани явления"
Изложба на носителите на наградата БАЗА 2008-2021
Рада Букова (съвместно с Лазар Лютаков), Самуил Стоянов, Антон Терзиев, Викенти Комитски, Леда Екимова, Кирил Кузманов, Зоран Георгиев, Александра Чаушова, Димитър Шопов, Мартина Вачева, Мартин Пенев, Вълко Чобанов, Мария Налбантова, Марта Джурина.
Куратор: Марина Славова
23 юни - 30 юли 2022
Откриване: 23 юни, 18:00 - 20:00
Ежегодната награда за млади художници БАЗА отбелязва своята 15-годишнина. Началото на международния проект е поставено през 1990 г. в Чехия от създателката и директорката на Фондацията за гражданско общество (САЩ) Уенди Люерс. Днес наградата съществува в 12 европейски страни и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред държавите, присъединили се към наградата, са: Чехия, Словакия, Хърватия, Косово, Сърбия, Унгария, Македония, Босна и Херцеговина, Словения, Албания, Черна гора и България.
Преговорите за включването на България започват през 2007 г. Зад организирането на наградата застава Институтът за съвременно изкуство – София. По-късно към него се присъединява и Фондация „Едмонд Демирджиян". Първото издание на наградата се състои през 2008 г.
Изложбата „Спонтанни връзки между несвързани явления" е посветена на 15-годишнината на БАЗА. В нея участват всички 14 носители на наградата от 2008 г. до 2021 г.
Експозицията призовава публиката да прекара време с историята на всеки от авторите – отвъд контекста на надпреварата за първото място. След повече от две години на социална изолация, невъзможност за пътуване и обществена несигурност, предизвикани от COVID-пандемията, светът едва успя да си поеме глътка въздух, преди да бъде застигнат от следващата международна криза – трагедията на руската инвазия в Украйна. Обръщането на фокуса обратно към индивидуалното, а не към общото, са основен инструмент в справянето с проблемите на заобикалящия ни свят. Идеята за интимност и споделяне, за съпреживяване на лична история е по-важна от всяка политическа критика или обществен дискурс в това кризисно време. Именно затова изложбата кани публиката да стане част от диалога между отделните творби, да потърси взаимовръзките между тях и да формулира своите собствени въпроси и отговори.
Изложбата е придружена от издание, включващо произведения на 14-те художници от различни творчески периоди.
Със съдействието на Национален фонд Култура и Trust for Mutual Understanding, Ню Йорк.