Изложби
"Ивановден" - изложба на Иван Вукадинов
На Ивановден галерия "Ракурси" ще изложи картината на Иван Вукадинов „В памет на героите“
◊ ИЗЛОЖБАТА
Галерия "Ракурси"
представя
Ивановден
Иван Вукадинов
7 – 9 януари 2022
На Ивановден галерия "Ракурси" ще покаже картината на Иван Вукадинов „В памет на героите“.
След 11-годишно прекъсване, галерия "Ракурси" възобновява изложбите на Ивановден.
От 2006 до 2011, в началото на всяка година изложбите, в чиято основа бяха Иван Вукадинов и Иван Кирков, по идея на Николина Джелебова, събираха в галерия "Ракурси" известни художници с името Иван. Те се превръщаха в празнични събития за софийската публика, в които освен Иван Вукадинов и Иван Кирков, участваха също през различни години Иван Стоилов–Бункера, Иван Димов, Иван Андонов, Иван Колев, Иван Милев, Иван Кънев, Иван Нинов.
Поводът за изложбата е подновеният интерес от Музея на Ватикана към придобиване на картината „В памет на героите“. Произведението участва в изложба на Вукадинов в Рим през 1975 г., когато Ватиканският музей проявява интерес към закупуване на работата. Поради отказ от българска страна, картината е върната и авторът престава да излага и продава своите произведения в България.
От 7 до 9 януари 2022 галерия "Ракурси" ще изложи произведението, което след изложбата ще бъде изпратено във Ватиканския музей.
Изложбата е свързана и с предстоящия 90-годишен юбилей на Иван Вукадинов през 2022 г.
◊ ЗА ХУДОЖНИКА
Иван Вукадинов
Роден: 1932 г., с. Ломница, Пернишки окръг.
Образование: 1961 - Национална художествена академия, София, специалност “Живопис” при проф. Ненко Балкански.
Участвал е в изложби във Франция, Великобритания, Русия и Латвия.
Има самостоятелна изложба в София през 1975 г. и четири изложби в Рим, Арецо, Пиза и Гросето през 1970-те години, които го правят известен и търсен сред италианските колекционери.
Иван Вукадинов е художник с изострена чувствителност и специфичен стил. Неговите произведения имат дълбоко символно и експресивно звучене. Това той постига като експериментира с формата, цвета и техниката. Основните въпроси, които изследва са за времето и материята. Художникът обработва повърхността с виртуозността на старите майстори, като често използва техниката енкаустика.