Изложби
Изложба "Командирите на Българското опълчение"
20 април - 02 юни 2021 г., Музей на Възраждането - гр. Варна
◊ ПОКАНА
На 20 април 2021 г. в сградата на Музея на Възраждането на ул. „Д-р Л. Заменхоф" №21 във Варна ще се открие изложбата „Командирите на Българското опълчение". Изложбата е дело на екипа на НПМ „Шипка-Бузлуджа".
„Те бяха офицерите, които водеха опълченците в огъня на Старозагорския бой, по обвитите в барутен дим височини на Шипченския проход, по снежните поля на Шипка-Шейново. Те ги учиха на военно дело, подкрепяха ги, страдаха с тях, тържествуваха с тях. Те бяха командирите на Българското опълчение", подчертават авторите на изложбата.
На 17 април/29 април 1877 г. главнокомандващият действащата руска армия на Балканския полуостров великият княз Николай Николаевич издава заповед № 40 за създаване на Българско опълчение, а жителите на руския град Самара подаряват на Българското опълчение бойно знаме, наречено на града – Самарско знаме. То е изработено още през 1876 г. и е предназначено за участниците в Априлското въстание в България. Знамето е връчено на 6 май 1877 г. край Плоещ на прославилата се след това Трета рота на Трета опълченска дружина с командир подполковник Павел Калитин. На него са изобразени Иверската Света Богородица и братята Св. св. Кирил и Методий.
Българското опълчение участва в едни от най-тежките боеве по време на войната 1877-1878 г. - при Нова Загора, битката при Джуранли и отбраната на Стара Загора. Изнася основната тежест на августовските боеве при Шипка заедно с Тридесет и пети пехотен брянски полк и Тридесет и шести пехотен орловски полк от 9/21 до 11/23 август 1877 г. Проявява се в битката при Химитлийския проход, Шейновската битка и разгрома на Централната армия. Със забележителното си участие Българското опълчение се утвърждава като синоним на най-високите воински добродетели на българската възрожденска нация.
*
Изложбата може да бъде разгледана от 20.04.2021 г. до 02.06.2021 г. в работното време на музея: от понеделник до събота, от 10.00 ч. до 17.00 ч.