Изложби
"Багри от Долината" в Художествена галерия - Русе
Гостува изложба от фонда на Художествената галерия в Казанлък
◊ ИЗЛОЖБАТА
"Багри от долината"
От 3 до 31 юли 2020 г. в Художествена галерия - Русе гостува изложба от фонда на Художествената галерия в Казанлък.
Изобразителното изкуство винаги е заемало особено място в живота на Казанлък. Още в далечната 1901 година в Казанлък е основан Музей за старини и изкуства. Основна фигура в утвърждаването на Отдела за изкуства е Иван Енчев – Видю. Благодарение на настойчивите му покани към колеги за дарения на сформираната сбирка, между 1902 и 1906 г. постъпват първите скулптурни и живописни творби, както и няколко икони от XVIII и XIX век. През второто десетилетие на века колекцията се обогатява с произведения на Антон Митов, Иван Милев, Дечко Узунов, Иван Лазаров, Борис Денев, Сирак Скитник и т.н. В периода 1930-1958 г. директор на Казанлъшкия музей е известният художник, писател и общественик Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Уважението към личността му и растящата популярност на художествената сбирка са поводът десетки от най-значимите български художници да обогатяват тази колекция, дарявайки свои творби. Само през тези десетилетия постъпват някои от най-значимите произведения на галерията. Днес фондовете ѝ наброяват над пет хиляди произведения.
Настоящата колекция включва 53 творби на художници, родени и свързани с Казанлък, допринесли изключително много за богатството на националната ни художествена школа. Това са имена като Иван Милев, Дечко Узунов, Ненко Балкански, Иван Пенков, Димитър Чорбаджийски-Чудомир, Иван Енчев – Видю, Захари Желев, Петко Клисуров, Кольо Колев, Димитър Радойков, Мара Чорбаджийска, Васил Бараков, Петрана Клисурова, Константин Трингов, Христо Кутев, Дечко Мандов, Радомир Мандов.
Изложбата, в която са включени портрети, пейзажи, рисунки, съхранявани през близо 120-годишната история на галерията, показва само малка част от съкровищата на българската духовност, които се съхраняват във фондовете ѝ. Въпреки това, подбраните произведения са своеобразен разказ за някои от най-ярките явления и представители в българското изобразително изкуство, както и реверанс към онези обществени личности с възрожденски характер, които са успели през годините да съхранят в Казанлък не само културното му наследство, но и потребността от духовност, естетика и култура.
Текст: ХГ - Казанлък