Изложби

„Семеен портрет" - самостоятелна изложба на Димитър Генчев

15 февруари – 28 март 2020, Галерия SARIEV, Пловдив

„Семеен портрет" - самостоятелна изложба на Димитър Генчев

Димитър Генчев, Портрет на Георги, 2019, 180 x 220 cm, маслo и смола на платно. Снимка: Христофор Балабанов

 

◊ ИЗЛОЖБАТА

Галерия SARIEV, Пловдив
представя

Димитър Генчев

„Семеен портрет"
самостоятелна изложба  
 
15 февруари – 28 март 2020

Откриване 15 февруари, събота,
между 15:00-17:00 часа в Ателие Димитър Генчев
между 17:00-20:00 часа в Sariev Gallery
 
Официално откриване: 15 февруари, събота, 18 часа в Галерия Sariev, в присъствието на художника

Галерия SARIEV, Пловдив има изключителното удоволствие да представи самостоятелната изложба „Семеен портрет" на художника Димитър Генчев. Изложбата ще се състои паралелно в Галерия Sariev и в ателието на художника между 15 февруари и 28 март и ще представи нови творби на автора от края на 2019 и началото на 2020 г. С творбите представени в нея и формàта си изложбата поставя въпроси за семейството, за човешките отношения в обществото и работата ни, за начина, по който възприемаме действителността. Димитър Генчев е автор, живеещ и работещ в Пловдив и през 2019 г. беше един от художниците, представени в изложбата „ФОН: Млади автори от Пловдив" на Галерия Sariev. Текстът към изложбата е на Десислава Милева.
 
"Картините на Димитър Генчев често изглеждат близки до експлозията. Цветове, материи и образи се преплитат и надбягват до точка на насищане, на кипене, която художникът успява умело да овладее преди да е станало твърде късно. Така застанали на нейния ръб са и визуалните светове в картините, които той създава специално за изложбата „Семеен портрет" в галерия Sariev.
 
В новите творби централно място заема човешкото тяло, най-съвършеното за него творение на природата и едно от най-големите предизвикателства за твореца, натоварен със задачата да пресъздаде това съвършенство. Далече от академичните подходи, Генчев го изследва в неговата най-съвършена естественост, тази на уловени случайно мигове като в „Портрет на Георги" или един летен ден на плажа, като в „Никол". Естественост, присъща на старите албуми със снимки, чиято притаена, сънлива носталгия се долавя и в самите творби.
 
Но Димитър Генчев не обича конкретността на фигурата извадена от фотографията. Нейната плътност се превръща в тежест, а чистото изображение от снимката в неудовлетворение. Прерисуването на фотографии при него отстъпва място на тяхното вграждане, елемент по елемент в една нова образност. Конструирането ѝ започва със светлината на следобедното слънце, която описва и създава телата в пространството. Продължава с изграждането на контрасти между нежността на фигурата и грубата структура на други елементи като дрехи, растения и понякога машини. И завършва със смесването на един хиперреализъм с една абсолютна, чиста абстракция. Или целият процес наобратно.
 
Техниката при Генчев е определяща. Фигурите и пространствата изплуващи върху платното, усещането за различни материи или за дълбочина, той изгражда чрез напластяване и размиване на образите или още с употребата, сред други техники, на епоксидна смола с нейния гланциращ завършек върху отделни елементи. Рисуващ по думите му „нормални, ежедневни неща", художникът не се колебае да наруши тази нормалност с преплитането на принципно несъвместими образи. Именно тези „аномалии" действат хипнотизиращо и въвличат погледа в едно преследване с неясен край, от което става трудно да се откъснеш.
 
А в „Семеен портрет", Димитър Генчев превръща личните истории от заети на заем снимки във визуални такива. Истории, които измисля постепенно, преминавайки през различни, понякога „драматични" по думите му етапи. Истории на контрасти между цветове, между материи, между пространства, между светлини и сенки. Художникът, който търси да измести границите на живописта, измества и тези на образа.
Десислава Милева, януари 2020 г.
 
 
◊ ХУДОЖНИКЪТ
 
Димитър Генчев (роден 1985 г., България) живее и работи в Пловдив, България. Получава образованието си в Националната художествена академия, София, Университета по изкуства в Утрехт и участва в резидентната програма на Rijksakademie, Амстердам. Негови творби са излагани в Софийска градска художествена галерия, Кралския дворец в Амстердам, Kaskadenkondensator, международно изложение за съвременно изкуство LISTE в Базел и галерия Gerhard Hofland, Амстердам сред много други пространства. През последните пет години Генчев получава награди и стипендии от фондация Mondriaan Fund, награди за живопис Buning Brongers Холандия, Алианс България, Национален kонкурс за живопис и скулптура за млади български художници и Наградата Гауденц Б. Руф. През 2016г. картините на Генчев са избрани от куратора Ноор Мартинс за участие в изложбата „Перспективи и Концепции" част от Арт Ротердам. Негови творби са показани в изложбите „Чуйте ни - артистичен интелект" - творби от Колекцията на Дойче Телеком, „Фон: млади автори от Пловдив", организирана от галерия Sariev и Object Love, показана в музей Morsbroch, Леверкузен, Германия. 
 
* * *
 
 
. Sariev Gallery,  ул. "Отец Паисий" 40
работно време: понеделник-петък между 10:00-18:30 часа, събота между 11:00-15:00 часа, в неделя и по празници – с предварителна уговорка
 
. Ателие на Димитър Генчев, ул. "Петко Каравелов" 36, ет. 3 (до Пешеходен мост)
отворено за посетители: сряда-петък между 10:00-18:00 часа, събота между 13:30-18:30 часа
 
Автор:
Галерия SARIEV, Пловдив
Публикация:
13.02.2020 г. 14:51
Посетено:
1837
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/30901-semeen-portret-samostoyatelna-izlozhba-na-dimitar-genchev