Изложби

Изложба "Уловеното време, или 20 години библиотека „Амаркорд"

От 14 януари до 14 февруари 2020 г. в салона на БНП Париба - София

Изложба "Уловеното време, или 20 години библиотека „Амаркорд"

 

◊ СЪБИТИЕТО

Издателство „Колибри” и БНП Париба представят съвместна кино-литературна изложба „Уловеното време, или 20 години библиотека „Амаркорд“, дело на художника Стефан Касъров, по случай 20-годишнината от създаването на митичната поредица „Амаркорд”, превърнала се в каталог на най-бляскавите фигури в областта на кинематографията, режисурата и актьорското майсторство!

„Уловеното време, или 20 години библиотека „Амаркорд“ ще бъде открита на 14 януари от 18:30 ч. в салона на БНП Париба в присъствието на официални гости, интелектуалци, филмови критици и представители на българския артистичен елит, съмишленици на уникалната поредица „Амаркорд”. Ефектен контрапункт на заглавието на изложбата е интерактивният моноспектакъл на Йоана Буковска-ДавидоваПроменяне”, който ще увенчае събитието.

Драматизация по мотиви от преиздадената мемоарна книга на Лив Улман „Промяна”, спектакълът „Променяне” беше създаден по случай 80-годишния юбилей на норвежката кинозвезда и 100-годишнината от рождението на легендарния кино- и театрален режисьор Ингмар Бергман. Това е и един от първите театрални проекти в Европа с добавена виртуална реалност. Темата на драматизацията е Актрисата, която има много лица, но никой не познава истински нейното собствено лице.

Ингмар Бергман, Андрей Тарковски, Луис Бунюел, Анджей Вайда, Бернардо Бертолучи, Иржи Менцел, Уди Алън, Мартин Скорсезе, Емир Кустурица, Вернер Херцог, Фолкер Шльондорф, Роман Полански, Никита Михалков, Марчело Мастрояни, Ал Пачино и Лив Улман са само част от славните имена, намерили място в авторитетната библиотека „Амаркорд“, удостоена с наградата „Бронзов лъв“ на Асоциацията на българските книгоиздатели за най-добър издателски проект през 2004 година.

Изложбата насочва вниманието към важни годишнини - 120 години от рождението на първопроходника на сюрреализма в киното, испанския визионер Луис Бунюел; 40 години от премиерата на шедьовъра „Тенекиеният барабан” на Фолкер Шльондорф; 65-ия рожден ден на Емир Кустурица, който настоява, че „Смъртта е непотвърден слух“; 95-ата годишнина от рождението на Марчело Мастрояни, най-обаятелния италиански киноактьор, символ на Златния период на световното кино. Ще окажем чест на „прелестно обсебения” от изкуството Бернардо Бертолучи и на величавия полски филмов и театрален режисьор Анджей Вайда, на безподобния киномайстор Мартин Скорсезе и на тъжния гений на комедията Уди Алън. Няма как да не отбележим първото българско издание на книгата „Уловеното време” на Андрей Тарковски - един от титаните на световното кино, която се нареди сред най-продаваните заглавия на „Колибри“ през изминалата година.

В „Остатъчни образи“, последния шедьовър на Анджей Вайда, се казва, че „в изкуството можеш да дадеш само това, което имаш”. Всички творци, намерили място в поредица „Амаркорд“, имат необятен талант, пръскан щедро през годините под формата на виртуозни превъплъщения, незабравими образи и смайващи изповеди с изразните средства на киното. Изложбата е символичен начин да се преклоним пред богатството на техния дух и кураж, пред безсмъртните им усилия да направят света, който обитаваме, малко по-уютен и красив.

Изложбата ще бъде достъпна за посещения до 14 февруари 2020 г. в работни дни от 9:00 до 18:00 ч., в салона на БНП Париба в София на бул. "Цар Освободител" 2.

 

 

Автор:
Изд. Колибри
Публикация:
12.01.2020 г. 15:37
Етикети:
БНП ПарибаИздателство „Колибри”
20 години библиотека „Амаркорд“
кино-литературна изложба „Уловеното време
Стефан Касъров
Посетено:
1253
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/30739-izlozhba-ulovenoto-vreme-ili-20-godini-biblioteka-amarkord