Изложби

Фотоизложба "21 август 1968: Краят на Пражката пролет"

По повод 50 години от окупацията на Чехословакия през 1968 година

Фотоизложба "21 август 1968: Краят на Пражката пролет"

 

◊ СЪБИТИЕТО

По повод 50 години от окупацията на Чехословакия през 1968 година Чешкият център, съвместно с Посолството на Чешката република в София и Фестивала „Фотофабрика“

организират

Фотоизложба "21 август 1968: Краят на Пражката пролет"

Откриването на проекта е на 15 май от 18 часа в Експозиция за национално помирение (Гарнизонно стрелбище), бул. „България“ 39 (в Южен парк 2, до хотел "Хилтън") с участието на куратора Дана Киндрова.

Като съпътстваща към изложбата програма, на 16 май в 18:30 часа в Чешкия център ще бъде организирана прожекция на филм с дискусия по повод 50 години от Пражката пролет с участието на Дана Киндрова, Щепан Черноушек, Мартин Джазаири, Деян Кюранов, Стефан Иванов и водещата вечерта Еми Барух. Ще бъде представен филмът на Мартин Джазаири „Братя отвъд гроба“ (58 мин, ЧР, 2017).

Главен партньор на проекта е Mikov & Attorneys, с подкрепата на binding.bg официален представител на чешката марка "Бернард". 

Куратор на проекта „21 август 1968: Краят на Пражката пролет“ е Дана Киндрова, която е също така фотограф и темата за съветските войски не й е чужда. През 1990-1991 г. заснема оттеглянето им от Чехословакия, а впоследствие, след като преди 15 години издава публикация на тази тема, решава да събира фотографии запечатали тяхното „пристигане“. Четири години издирва снимки не само сред фотографи, наследници на авторски права, колекционери, но и в архивите на много институции.

 

◊ ПОВЕЧЕ ЗА ПРОЕКТА

Изложбата в София представя подбор на снимки от август 1968 от общо 19 фотографи и от пет архива - Густав Аулехла, Ян Бартушек, Яромир Чейка, Бохумил Доброволски, Иржи Егерт, Йозеф Хник, Дагмар Хохова, Мирослав Хуцек, Мирослав Кхол, Либуше Киндрова, Владимир Ламер, Мирослав Мартиновски, Милон Новотни, Антонин Нови, Ян Рейх, Иржи Стивин, Даниела Сикорова, Иржи Вшетечка и Вацлав Тоужимски, който заснема драматичните моменти в Либерец. Има кадри от архива на Чехословашката телеграфна агенция, Северночешкия музей в Либерец. Фотографии е предоставила и бившата главна редакторка на списание „Чехословашка фотография“ (Československá fotografie) Алена Шоуркова, която се сдобива с тях след като неизвестен автор пуска снимките в пощенската й кутия.

Снимките са отпечатани върху пенокартон, т.е. не става въпрос за увеличени оригинали, защото през 70-те и 80-те години в Чехословакия не е било възможно да се показват фотографии, запечатали нахлуването на войските и авторите старателно са пазили негативите.

Всички фотографии са разпечатани от сканирани копия, направени от оригиналните негативи и благодарение на тази техника качеството им е много добро.

„Военната окупация на Чехословакия позволява на консервативните сили в комунистическата партия да спрат демократизацията на обществото, да овладеят ситуацията и да сключат договор за временното пребиваване на съветските войски. Това „временно пребиваване“ продължава през следващите две десетилетия. На чехословашка територия, в рамките на наложения договор, се настанява т. нар. Централна група войски на Съветската армия, която наброява приблизително седемдесет и пет хиляди войници, разполагащи с тежко оборудване и самолети.“ (Дана Киндрова)

Документалният филм „Братя отвъд гроба“ на режисьора Мартин Джазаири е съвсем нов, заснет е през 2017 година и разкрива съдбата на някогашните деца от Миловице – градче, в което по време на окупацията са настанени съветските войски, заедно със семействата им.

Родителите им пристигат в ЧССР през август 1968 г. заедно с окупационните войски. Днес „децата от Миловице“ са от двете страни на фронтовата линия в руско-украинския конфликт. Тези „братя“, които са били предопределени за „приятелство за вечни времена“, днес стрелят един срещу друг. Как виждат Чехия и Русия днес децата на някогашните офицери от Миловице?

След окупацията през 1968 година много от децата на съветските офицери прекарват голяма част от детството си в ЧССР. Документалният филм на Мартин Джазаири, бивш репортер на Чешката телевизия в Русия, проучва „децата от Миловице“ в наши дни: как се отнасят към своето минало в ЧССР и към днешна Чехия, как са преживели разпадането на СССР, създаването на новите държави и как се идентифицират? Проследяваме историята на двама военни, които са свързани с миналото на „окупаторите“ в бившата ЧССР, но днес са от двете страни в руско-украинския конфликт и воюват един срещу друг: Герман е етнически руснак, но се бие от страната на Украйна срещу проруските сепаратисти, Юрий е етнически украинец воюващ от страната на сепаратистите срещу украинците. Филмът поставя въпросите за възможните паралели с окупацията на Чехословакия през 1968 г. и е поглед към разпадането съветската концепция за братство и абсурдността на войната.

* * *

"Фотофабрика" продължава да „съживява” паметта и едно малко известно музейно пространство със забележителната  чешка изложба "21 август 1968: Краят на Пражката пролет".

Цялостното въздействие на изложбата се допълва от специално побраната от Фотофабрика локация - бившото гарнизонно стрелбище, днес Експозиция за национално помирение. Независимо, че е филиал на Регионалния музей за история на София, пространството от години пустее, тъне в незаслужена забрава и е непознато за по-голяма част от публиката. Настоящата изложба е пръв опит да бъде реабилитирана, наситена с ново съдържание и „върната” на обществото още една територия за памет и култура.

Изложбата "21 август 1968: Краят на Пражката пролет" се открива на 15 май (вторник) от 18:00 ч. и  може да бъде разгледана до 15 юни в Експозицията за национално помирение ( бул. „България“ 39, Южен парк 2, до хотел "Хилтън") от вторник до неделя между 10:00-18:00 ч.

Петият фестивал "Фотофабрика" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2018 година и включва проекта: „Паметта на града - фотомаратон и изложба”, изпълняван с финансовата подкрепа на Столична община Програма Европа 2018.

* * *

За повече информация:

http://sofia.czechcentres.cz

https://www.fotofabrika.org

http://www.sofiahistorymuseum.bg/bg/

Автор:
Организаторите
Публикация:
14.05.2018 г. 18:32
Посетено:
1338
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/27704-fotoizlozhba-21-avgust-1968-krayat-na-prazhkata-prolet