Изложби
„Град Арт“ пред Народния театър
Ще бъдат представени художествени инсталации в градска среда, създадени с участие на ученици от дванайсет училища по изкуствата в страната през последните седем години
◊ ПОКАНА
Център АЛОС с гордост представя изложбата „Град Арт“, която ще бъде открита в 18.30 часа на 2 май 2018 г. в Градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“. На трийсет и два постера ще бъдат показани художествени инсталации в публични градски пространства на единайсет български града. Характерни са ежедневните материали, впечатляващата мащабност и временният характер на работите, като всяка от тях е съобразена с местния контекст. Основната концептуална линия търси провокация в мисленето на местните общности към възможни артистични алтернативи във визията на градската среда.
Инсталациите са създадени в уъркшопи на Добрин Атанасов и Любен Кулелиев, с участието на ученици от дванайсет училища по изкуствата към Министерството на културата от цялата страна.
Реализациите са в рамките на Образователната платформа за съвременно изкуство „Паралелни стъпки, паралелни пространства“. Основен партньор на Център АЛОС е за създаването и функционирането на платформата е Фондация "Америка за България".
Изложбата се осъществява със съдействието на Столична община.
Повечето от показаните работи са част от по-големи културни събития, сред които „Европейска нощ на музеите“ в София, „Нощ на музеите и галериите“ в Пловдив, „Чудомирови дни“ в Казанлък, фестивалите „Включи града“ в Бургас, „Локация Център“ в Габрово, „Арт лято“ във Велико Търново и „Български фестивал на сливата“ в Троян. Представени са и реализации в Трявна, Смолян, Русе и Варна.
Изложбата е сред акцентите в кампанията на Център АЛОС за популяризиране на училищата по изкуствата сред местните общности чрез включването на дейности на ученици и преподаватели в местните културни календари.
* * *
Образователна платформа за съвременно изкуство „Паралелни стъпки, паралелни пространства“ е дългосрочна инициатива за подпомагане и допълване на специализираното образование в сферата на визуалните изкуства. Целта й е да предложи достъпна и синтезирана информация за историята, теорията и методиката на преподаване на модерно и съвременно изкуство.
Платформата разчита преди всичко на неформални образователни практики. Чрез поредица от уъркшопи, презентации, художествени акции и изложби се търси възможност за паралелна на институционалното образование подготовка, която да го допълва и разширява. Създадената за нуждите на платформата методическа система обхваща обучения в областите: лендарт, стрийтарт, овладяване на пространството чрез художествени инсталации и конструкции, кинетично изкуство, дигитална фотография, видеоарт, пърформанс, интерактивно изкуство, художествен контекст. Едновременно с това се изгражда и общодостъпна онлайн база данни с учебни материали (http://ps.alos.bg/).
Приоритет на инициативата е подпомагането на специализираните средни училища по изкуствата и културата към Министерството на културата. До момента в нея са реализирани над 100 уъркшопа с участието на повече от 2100 ученици и преподаватели от всички училища по изкуствата в България.
Училищата по изкуствата и културата към Министерството на културата са създадени в далечната 1976 г., при трансформирането на тогавашния Комитет по култура в министерство. Изначално е заложено подготовката в тях да следва цялостна дългосрочна визия, чиято цел е да съхранява и надгражда националното наследство в областта на занаятите и изкуствата. Създадени са възможности за изучаване и опазване на традициите, и адаптирането им към днешния ден. Голяма част от художествените занаяти в нашите градове и региони са съхранени и са се превърнали в ресурс за развитие именно благодарение на тези професионални училища.
Към момента функционират общо 23 училища по изкуствата и културата, в 15 от които са застъпени специалности в сферата на визуалните изкуства и занаятите.
Реализациите в настоящата изложба отразяват възможностите за адаптиране на традиционното художествено образование към изразните форми на съвремието.
АЛОС е неправителствена организация, чиято мисия е създаване на подходяща културна и социална среда за пълноценен живот в България. Основана е като Център за неформално образование и културна дейност през 2003 г.
АЛОС подпомага инициативи в областта на визуалните изкуства, музиката, театъра и литературата. Екипът на организацията разработва образователни алтернативи за подготовка на артисти, формиране на публики и стимулиране на културния контекст. Действа активно в сферата на мениджмънта на културата като организира изложби, концерти, презентации и форуми. АЛОС е инициатор и партньор в редица артистични и младежки проекти в България, Германия, Испания, Италия, Чехия, Естония, Румъния и други страни.