Изложби
Vibrafusion Art - изложба на Николай Делиянeв в гр. Сандански
◊ СЪБИТИЕТО
Vibrafusion Art
Изложба на xудожникa Николай Делиянeв
Откриване на 16 март в 17:30 часа в Археологическия музей в гр. Сандански.
Авторът ще представи платна от личния си архив.
Изложбата в Археологическия музей в гр. Сандански ще продължи до 20 март, а на 20 март ще бъдат открити други две изложби на Николай Делиянeв: в Хотел "Свети Никола", която ще продължи до 01 юни, и в Парк хотел "Пирин" - до 20 юни. На изложбата ще бъдe представено Мелнишко вино (от винопроизводителя "Мелнишка ласка"), като етикетите са с фрагмент от творба на художника (лимитирана серия).
Николай Делиянeв е роден на 29 октомври 1973 г. в град Сандански. Учил е изобразително изкуство в художествената школа “Св. св. Кирил и Методий” в Благоевград. Живее и работи в Рим. Във Вечния град среща художника Wilmer Herrison, с когото разговаря и учи зa кинетичното изкуство. Венецуелският художник му преподава история на изкуството. В Рим българинът изследва изкуството, а голямото търсене провокира творчеството му, в което осезаемо присъства религията. През 2010 г. прави картина, която остава за постоянно в църква в италианската столица. Зад гърба си има няколко изложби. През 2015 г. участва в Националния конкурс за живопис Premio Silver 2015. Същата година получава абсолютната награда на седмото издание на конкурса „Нарни”. През 2015 г. прави изложба от 12 произведения в Fragrance St. Peter Hotel, представя експозиция в известния културен център „Текла” в Неапол, представя и колекцията „Разпятие Христово”, която остава за постоянно в църквата „Сан Паоло” в Рим. Делиянeв е дарявал картина на папа Бенедикт ХVІ, за да покаже единството между католицизма и източното православие.
Ето какво разказва художникът за своето творчество:
"Зрителят улавя смисъла чрез вибрацията на цветове, чрез движението, аз искам да създам това усещане – на вибрация, на пулсиране, на движение на триизмерност, за мен това е много важно. Нямам предвид архитектура, разбира се, става дума за построяване на всичките тези геометрични линия, с които се построяват, изграждат се линии, изграждат се цветовете в картината, използвани по много точно определен начин, много прецизно като геометрични фигури... (...)
Създадох свой собствен стил, нарекох го вибрафюжън, съчетание създаващо усещането за живи картини, които имат свой живот, които трептят, вибрират. Съчетание между цветовете, създаващо особено чувство за обем, огледалност и стъкло. Един критик ги нарича още „осъзната геометрия“. Всичко е като движението на часовник."
Цялото интервю с художника: http://bg.radiovaticana.va/news/