Изложби
100 скулптури, 10 години, 1 изложба на Диан Росенов Димов
13 декември 2017 - 13 януари 2018, ХГ "Елена Карамихайлова", гр. Шумен
◊ СЪБИТИЕТО
100 скулптури
10 години
1 изложба на Диан Росенов Димов
Вдъхновена от с. Дибич и с. Ивански
* * *
Порта, сумрак, силен мерак
нощ, кисел конски аромат
унес в сладък сън
не до кон, а до ат от моя рай
в родния ми край
* * *
Откриване: 13 декември 2017, 17:30 часа
ХГ "Елена Карамихайлова", гр. Шумен
С подкрепата на Община Шумен
◊ ДУМИ ЗА ИЗЛОЖБАТА
Ето какво споделя проф. Емил Попов - един от преподавателите на Диан по “Скулптура” в Националната художествена академия, няколко дни преди изложбата:
Изложбата на Диан Димов е своеобразно завръщане в Шумен. Там, от където е тръгнал. Завръщане с резултатите от личните му усилия и постижения. Пред нас са ясно заявени творческа територия и позиция, изразени със скулптура - запомняща се, въздействаща, респектираща с професионализъм.
Диан е художник, който неотклонно е отдаден на пресъздаване на натурата. Той има яркото дарование за това да я чувства дълбоко и да я изследва постоянно. В днешното технологично време тази особеност на художника е задължителна според мен и става все по-голяма рядкост.
Понякога формулира нещата по начин, трудно разбираем за другите, но това е част от неговата личност. Това прави Диан особено ценен в днешния културен живот. Неговите портрети и женски тела, изпълнени с пластическо богатство, спонтанност и психологическо проникване, придават характер на изобразяваните.
Те превръщат трудни и хилядолетно познати жанрове в свежо естетическо преживяване сега. Давам си сметка колко уникална случка е това. В любимата му тема за конете Диан прави пространен цикъл, литературно и пластически. От малките кончета до Росинант, варирани в различни материали, размери и състояния. Двете кончета, направени от керамика и итонг в надестествен мащаб, са специален акцент в изложбата и с убедителното пространствено взаимодействие между двата материала.
Особено място имат портретите на Едит Пиаф и Малкият принц със силата на обобщената си форма и дълбоко психологическо въздействие.
Истинско удоволствие доставя професионалната неуморност на Диан, отдаден на работата с различни материали - класически отливки в метал (месинг и алуминий), керамика, стъкло, хартия и мрамор. В този акт се вижда не просто любопитство, а истинско естетическо преживяване, водено от дарбата на скулптора да изобразява. Не мога да не подчертая и очарованието на скулптурата от хартия, която той започна да прави още в Академията със завидна виртуозност.
Накратко казано - от всичко, което ще видим в изложбата, е ясно, че времето, прекарано в НХА, е било осмислено, усилно, плодотворно. Време, в което видяхме и неговото самоотвержено трудолюбие, довело до висок професионализъм. Не мога да не спомена и за продължителното стажуване при уважавания от всички скулптори проф. Крум Дамянов. Факт, който видимо изигра важна роля в пътя на Диан.
И така, завръщането на Диан Димов в Шумен е и паметно начало (най-силно за мен) в творческия път на един млад, неуморен, оригинален талант в съвременната българска скулптура.
На добър час, Дидо!
Емил Попов - скулптор
10.12.2017 г.