Изложби

„Прозорец към душите” - възпоменателна изложба на художничката Мила Милчева (1934-2014)

Портретна живопис в Галерия „Владимир Димитров-Майстора”, Кюстендил

„Прозорец към душите” - възпоменателна изложба на художничката Мила Милчева (1934-2014)

 

◊ ИЗЛОЖБАТА

Галерия „Владимир Димитров-Майстора”
Кюстендил

Гьоте институт
България

представят

възпоменателната изложба
на художничката Мила Милчева (1934-2014)

„Прозорец към душите”
Портретна живопис

7 декември - 25 декември 2017

Галерия „Владимир Димитров-Майстора”, Кюстендил, ул. „Патриарх Евтимий” 20

Софийската публика вече имаше възможността да види тази изложба на българо-немската художничка преди около две години в Towers Gallery (за съжаление това прекрасно пространство вече се използва за „по-практични” цели). (За първата самостоятелна изложба на художничката на родна земя ви информирахме в бр. 11/2015 г. на LiterNet с материала „Мечтите на селската даскаличка” и в „Културни новини” от 13.11.2015 г. на списанието). Сегашното културно събитие се организира със съдействието на Гьоте-институт в България.

След като независимо от отличните си оценки на приемните изпити в Художествената академия в София Мила Милчева е отхвърляна като политически „неблагонадеждна”, накрая я приемат и тя се дипломира като първенец на випуска. После се изявява като автор на монументални проекти и живописно творчество. Но догмите на така наречения „социалистически реализъм” пречат на младата художничка да развие напредничавите си виждания, затова през 1969 г. тя следва съвета на своя професор по стенопис Гочо Богданов, че „свободно изкуство се прави само в свободна страна” и имигрира в Германия, където живее и работи до края на живота си. Установява се в Мюнхен и там усъвършенства уменията си на портретист, като става един от най-големите майстори в тази област (особено в детския портрет) във втората си родина. Критиката я забелязва и отбелязва своеобразния й стил, който определят като „портретна живопис” и „портретни композиции”. На немската публика прави впечатления цветовата гама, каквато тя използва и е повлияна от народното изкуство в родината й. В картините й сякаш са се съюзили повеите на античността, обогатени с тракийското, римското и византийското наследство. Вроденото й чувство за монументалност я тласка да мери сили в големи конкурси на мюнхенската община за художествено оформление на новопостроени сгради. Там тя се преборва с огромната конкуренция на именити германски и чуждестранни художници, а после сама изпълнява проекта си. При участието й в годишните общогермански художествени изложби „Кунст-89” и „Кунст-90” в прочутата мюнхенска галерия „Хауз дер Кунст” картините й „Момичето със златните очи” и „Мила с латата за измерване” (и двете мога да се водят в изложбата) привличат със своята неординерност . До последния си дъх Мила Милчева преподаваше като доцент по живопис, стенопис, рисуване и портрет във „Фолксхохшуле” (свободен университет за възрастни). Нейни студенти почетоха с присъствието си изложбата й в София, а сега се очаква да дойдат и в Кюстендил.

Откриващата се в Кюстендилската галерия „Владимир Димитров-Майстора” възпоменателна изложба „Прозорец към душите” е разделена на две части: „Прозорец към душите на хората” и „Прозорец към душите на животните”. Естествено в първата се излагат портрети, надминаващи представата за класическите образци, а във втората - малки картинки, изпълнени с маслени бои, които са илюстрации към „Книжката на бухала” (The owl book) - издателство "Безсмъртни мисли", София, 2000 г.) - по стихчета на световноизвестния американски професор от Харвард д-р Томас Бътлър, с когото художничката имаше дългогодишно приятелство и творческо сътрудничество. Те са вдъхновени от стенописите в началното училище в квартал „Кифергартен”. (Посетителите биха могло да я видят и да си закупят от нея). А тя си заслужава, тъй като заради красивите илюстрации и перфектната полиграфическа изработка, „Книжката на бухала” е сложена във витрините на най-голямата детско-юношеска библиотека в света в замъка Блутенбург край Мюнхен.

 

◊ ЗА ХУДОЖНИЧКАТА

Мила Милчева (1934-2014)
01.05.1934 г. – родена в Кюстендил
1954-1961 г. – следва в Художествената академия в София
1961 г. – получава диплом „Отличен с похвала”
1961-1968 г. спечелени конкурси и осъществени проекти за украса (монументална керамика) на архитектурни обекти в България (текстилният комбинат и спортната зала в Хасково)
От 1969 г. живее и работи в Мюнхен (Германия)
1974 г. – печели голям международен конкурс на общината в Мюнхен за украса (стенопис) за новопостроено училище в квартал „Кифергартен”, обявено впоследствие за най-красивото в провинция Бавария
1981 г. – печели конкурс за стенописна украса на новооткрита болница в елитния мюнхенски квартал „ Богенхаузен”

Изложби (съкратен списък):

1961-1968 г. – участие в ежегодни общи художествени изложби в родината си и на представителната изложба на България в Париж (1967)
1971 г. – самостоятелна изложба живопис и графика в Ербах (Германия)
1977 г. – участие в есенния салон в галерията „Хауз дер Кунст” в Мюнхен с портретна композиция
1989 г. – участие в общогерманската изложба „Кунст-89” в Мюнхен с портрет
1990 г. – участие в „Кунст-90” в „Хауз дер Кунст - 90” с портретна живопис
Награди:
1967 г. - За монументална украса на сгради в България – на Съюза на архитектите в България
2013 г. - „Златната игла” – почетен знак за дългогодишна, изключително успешна педагогическа дейност във „Фолксхохшуле” (Мюнхен)

Член на Съюза на германските свободни художници.
Фигурира в различни издания на енциклопедичния справочник Who is who? на най-известните дейци на културата и изкуството на Германия.
Творческо наследство в областта на: битовата и монументалната керамика, живопис, стенопис, графика, портрети и портретни композиции, оформление на книги и др.


Изложбата ще продължи от 7 декември до Коледа.

Автор:
Организаторите
Публикация:
11.12.2017 г. 15:20
Посетено:
1421
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/26838-prozorets-kam-dushite-vazpomenatelna-izlozhba-na-hudozhnichkata-mila-milcheva-1934-2014