Изложби
Благотворителна изложба с творби от колекцията на Жени Геогиева-Кайзер и СБХ
12-20 декември 2017, Изложбен център "Шипка" 6, София
◊ ПОКАНА
Съюзът на българските художници
представя
Благотворителна изложба с творби от колекцията на Жени Геогиева-Кайзер и СБХ
12-20 декември 2017 г.
Галерия на СБХ, ул. „Шипка“ 6, ет. 3
Вернисаж – 12 декември, 18.30-20 часа
Със специалното участие на хор „Алабреа“
В навечерието на коледните празници Съюзът на българските художници представя изложба, на която могат да бъдат закупени редки и непознати художествени произведения на съвременни български автори, както и неизлагани до момента в България произведения. Събраните средства ще бъдат използвани за хуманните цели, кито си поставят организаторите.
Идеята за изложбата е формирана в резултат на дейността на г-жа Жени Георгиева-Кайзер през последните две десетилетия, в които тя последователно подпомага българското изкуство и различни благотворителни инициативи, в които тя се е включвала или е организирала.
Сред експонатите са няколко живописни платна на Кольо Карамфилов, които за пръв път напускат Германия, няколко негови графични серии и две анималистични рисунки, определяни от специалистите за изненадващи и нетипични за автора. Сред представените работи е и шедьовърът на Румен Скорчев – цикълът „Градините на любовта и омразата“.
Произведенията от фонда на СБХ са от графичните бази на Съюза и не само допълват колекцията на г-жа Жени Георгиева-Кайзер, но показват едни от най интересните постижения на авторите им.
Представени са творби на авторите:
Анастасия Панайотова, Атанас Василев, Иван Нинов, Кольо Карамфилов, Любомир Янев, Наталия Химирска, Николай Майсторов, Онник Каранфилян, Румен Скорчев, Симеон Венов, Стефан Марков, Стоян Стоянов, Стоян Чуканов, Христо Нейков, Цанко Панов, Юлий Минчев.
* * *
За Жени Георгиева-Кайзер
След близо 20-годишна журналистическа дейност, Жени Георгиева-Кайзер продължава да се интересува от социалното положение в България и особено от децата и младите хора в неравностойно положение.
Благодарение на поредица проекти на български министерства и институции съвместно с баварското правителство, Баварското радио и телевизия, акцията „Звездни часове“, както и Баварския Червен кръст и „Каритас“, бяха реализирани:
- инициативи за ранна диагностика на отклонения в развитието при новородени в Пловдив
- подобряване на условията в домовете за деца в Сливен и Плевен и Дома за жени в Малко Шарково
- рехабилитация на деца в Момин проход и Банкя.
В Мюнхен и Ашау български деца и техните родители получиха финансова и морална помощ при операции на деца с церебрална парализа, а с това и шанс за по-добър живот. На тези вече пълнолетни момичета и момчета и на други млади хора със затруднения в развитието и в неравностойно положение е посветена тази благотворителна изложба, която се организира съвместно с организацията „МИР – Младежки избор за реализация“ и подкрепата на Съюза на българските художници.
В Мюнхен Жени Георгиева-Кайзер съдейства неколкократно за гостуване на млади български художници, за организиране на техни изложби и популяризиране на българското изкуство и култура чрез основаното с нейно участие Германско-българско дружество, което чества 25-годишния си юбилей.
Средствата от продажбата на предоставените картини от нейната колекция са предвидени за създаване на форум и поле за развитие на млади хора със затруднения в развитието.
Целта на изложбата е да подкрепи тези млади хора в по-пълноценното им приобщаване към обществото чрез взаимни контакти и комуникация, чрез активни занимания и регламентирано ежедневие и според възможностите да се търси включване в работни процеси с цел трудова и финансова реализация.
* * *
За Съюза на българските художници (СБХ)
СБХ е най-старото и най-голямото творческо обединение на около 3000 автори, работещи във всички области на визуалното изкуство.
Корените на СБХ са в далечната 1893 г. и независимо от превратностите, организацията е жива и активна колегиална общност със съществен принос към културата.
Освен с най-големия комплекс за временни изложби и мрежа от представителства в цялата страна, СБХ разполага и с уникални, специализирани ателиета за печат на графични произведения. Изградени през 60-те и 70-те години на 20 в. в София и в Самоков, в тях са създадени хиляди образци, донесли признание на графичната ни школа.
Включената в изложбата колекция е малка част от това богатство и представя многообразието на графичното изкуство, а средствата, събрани от благотворителната акция ще са за наградния фонд на предстоящото 8. Международно триенале на графиката – София 2018.