◊ АВТОРЪТ
Боно Шкодров е роден през 1935 г. Завършва Художествената академия в София, тогава ВИИИ “Николай Павлович”, през 1970 г. в първия випуск на специалност “Дизайн”. Рисува графика и живопис, експериментира с различни техники. Привличат го скулптурата и обработката на метали.
В периода 1970-1998 г. работи дизайн в областта на градоустройството, машиностроенето, електротехниката и приложната графика. Реализира над 800 проекта. През този период заема ръководни постове, сред които „главен специалист към Комитета за култура, отговарящ за приложението на дизайна в отраслите на Националното стопанство“ (1977-1992 ), бил е Директор на Националния център по дизайн (от 1992 г. до 1998 г.).
От 1988 г. до 1994 г. е преподавател в Художествената академия в специалност “Дизайн на детска среда”. Член е на Съюза на българските художници.
Занимава се и с научно-изследователска дейност. През 2001 г. заедно с океанолозите проф. Робърт Балард (откривателят на потъналия кораб “Титаник”) и проф. Петко Тодоров участва в българо-американската експедиция, търсеща доказателства за библейския потоп и Ноевия ковчег в Черно море.
Автор е на книгата “Писмените знаци на Българите – ретроспекция на цивилизацията”, издадена през 2004 г.
Участвал е в редица изложби, посветени на дизайна, приложните изкуства и архитектурата в Сливен, Ямбол, Пловдив и други градове на страната. През 1991 г. организира голяма самостоятелна изложба в НДК и представя цикъла “Времето на злото”. През 2007 г. представя изложба с портрети на български владетели – “От кан Атила до кан Аспарух”.
◊ ТЕХНИКАТА
Техниката енкаустика, наричана още “восъчна живопис”, се появява в Египет. Най-ранните изображения в тази техника, достигнали до нас, са портрети от областта Фаюм в Долен Египет и датират от ІІ в. от н.е. Четири века по-късно този начин на рисуване се възражда в ранните византийски икони.
Особеностите на енкаустиката се дължат на материала, състоящ се от пигменти, разтворени в горещ восък. Техниката е особено трудна, тъй като обикновено се работи в затворено помещение, различните цветове на боите непрекъснато се подгряват до температура над точката на топене на восъка. Същото се отнася и за основата. В същото време трябва да се живописва изключително бързо, тъй като енкаустиката не предполага корекции като ретуш - първият живописен слой остава и последен.
◊ ПОВЕЧЕ ЗА ГАЛЕРИЯТА
Галерия „А’Туин” е открита на 17 октомври 2011 г. и е първото по рода си галерийно пространство, разположено на територията на един от най-големите търговски комплекси в гр. София - „The Mall”.
Галерията предоставя пространство за съвременно българско изкуство, както на утвърдени в своята област автори, така и на млади творци. „А’Туин” има амбицията, чрез периодични авторски и колективни изложби, да популяризира сред ценители и колекционери широка палитра от образност и пластична култура в областта на живописта, графиката, рисунката, фотографията и приложните изкуства. Основен критерий при подбора на автори е техният висок професионализъм и значимостта на техните произведения.
Галерия "А'Туин" е част от проекта А' Туин - концепция за верига заведения, които предлагат като основен продукт изживяване за духа, а на второ място висококачествени собствени продукти от класа на Coffee&Diner заведенията.