Изложби
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Истанбул на фокус в Галерия "Витра"
Варна и 9-то международно биенале
▪ време и място
Откриване: 13.10.2005 (четвъртък) от 18.00 часа
Галерия "Витра", ул. "Ген. Скобелев" № 88, Варна
▪ събитието
Истанбул на фокус в Галерия "Витра", Варна
▪ участници
. Веселин Павлов – две фотоинсталации от цикъла „Улици и хора”
. Невена Янкова – две фотоинсталации „Вътре/вън”
. Светлана Каталойска – фотография „Пейзаж”
. Антония Йовчева и Габрин Пенев „Момиче и кифла”, фотография
. арх. Ангелина Делкова-Аврамова - „Синята джамия”, дигистална фотография
. Дора Дончева (Буларт) - „Турско синьо”, инсталация от стъкло (инсталацията е осъществена с техническото съдействие на Добромир Дончев)
. Светлин Ненов „Воал”, дигитален колаж (компютърна обработка Вихра Бобчева)
. Искра Павлова (Витра) – „9-то биенале, Истанбул - първи път”, пътепис
. Рая Георгиева – „Пембе”, стрийт арт
▪ за изложбата
Пространството на галерия „Витра” бе конструирано като обща фотоинсталация. Акцентът пада върху витринната площ, където основният цвят е розово. Изборът не е случаен. Розовото бе и официалният цвят на 9-тото биенале. Розовото е фон, и символ, и мит - отвън, откъдето започва стрийт арт инсталацията на Рая Георгиева, и където е витрината на галерия „Витра”, превърната във концептуализиран визуален продукт.
Няколко са изненадите за публиката – фотографиите на Веселин Павлов, който прави публично достояние интереса и заниманията си с фотография, и инсталацията „Турско синьо” на Дора Дончева, галерист и мениджър на галерия „Буларт”.
Фотоинсталациите на Веселин Павлов са от цикъла „Улици, сокаци и хора”. Обективът му е уловил другото лице на сгради и площади. Лицата на обикновенните хора в Истанбул са натоварени с психологизъм.
Смяната на местата и играта на смисли и пластични препратки са част от посланията в инсталацията „Турско синьо”. Лазурното турско синьо, превърнато от Ив Клайн в митология, тук се използва за ментална връзка със съвременните тенденции в българското изкуство (изложбата
„Утайниците за синьо” на Станислав Памукчиев в „Буларт” през 1999 г., малките сини квадрати на Свилен Блажев, Румен Жеков, Красимир Русев и др.). Синьото е и мистичен символ. Цвят на познанието и духовната мъдрост. В инсталацията са поставени три предмета срещу уроки и завист – т.нар. „годеничета”, популярни елементи на ритуалните практики в ислямските страни. Те са знак и за нещата, които трябва да преодоляваме у себе си. Заиграване с пространство е и изборът на материал за инсталацията. Тя е изградена от 250 стъклени елемента, изработени специално за целта. В специализираната за работа със стъкло галерия „Витра” инсталацията от стъкло „Турско синьо” овладява пространството и въздухът става врата към невидима паралелна реалност.
Дигиталният принт на арх. Ангелина Делкова-Аврамова „Синята джамия” поставя концептуална линия между двете творби. Реплика към нея е розовата пеперуда върху каменната колона в галерията.
Изненада за ценителите на изящната рисунка е колажът на Светлин Ненов, в който де концептуализира с визия и текст воалът.
Галеристката на „Витра” Искра Павлова се включва в овладяването на пространството с декорация в „пембе” и пътепис за преживяванията на групата в Истанбул.
Автор:
Дора Дончева
Публикация:
25.11.2005 г. 11:35
Етикети:
Посетено:
1472
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/2/news/1298-istanbul-na-fokus-v-galeriya-vitra