Изложби
Настройки за четене
Стесни
|
Уголеми
Умали
Смени шрифта
|
Увеличи междуредовото разстояние
Намали междуредовото разстояние
|
Нощен режим
Потъмни фона
Изсветли текста
|
Стандартни
Изложба "Йозеф Обербауер 1854-1926. Следите на града" в СГХГ
Рисунки, акварели и картографски планове
◊ СЪБИТИЕТО
На 14 септември, вторник, в 18.00 ч., в Софийската градска художествена галерия ще бъде открита изложбата "Йозеф Обербауер 1854-1926. Следите на града"
Изложбата е посветена на Деня на София и може да бъде разгледана до 17 октомври.
◊ ЗА ХУДОЖНИКА И ИЗЛОЖБАТА
Йозеф Обербауер е първият художник, който посвещава значителна част от творческата си дейност на София. Неговите прецизно изпълнени акварели и рисунки са безценни свидетелства за облика на столицата и други градове от страната ни от края на ХІХ и началото на ХХ век. Запален пътешественик, той рисува Несебър, Търново, Трявна, като го привличат храмовите постройки, старите къщи, гробищата, останките от крепостни стени, пазарите, населени с впечатляващо разнообразие от хора в различни носии. Това са картини и едновременно автентични документи, в които е затворен духът на време, което си отива под напора на европеизирането.
Особено го вълнуват местата, които са призвани да съхраняват духовността - манастирите и църквите. Посвещава серии от картини на базиликата "Св. София", тогава най-значимата постройка в столицата, в които могат да се проследят архитектурните й преобразования, Рилския манастир, несебърските църкви, Бачковския манастир, църквата „Св. 40 мъченици” в Търново и множество други.
Като главен чертожник към Софийския общински съвет прави план на махалите Банишор и Драз с все още видимите останки на северната част от крепостната стена на Сердика. Този план му служи като основа за акварела „Реконструкция на Улпия Сердика”, в който използва фактите и въображението си, за да представи античния град.
Интересно е да се изучава развиващият се град и да се проследи колко различна е столицата. Нещо се е съхранило, друго е разрушено. В тези творби София внушава спокойствие, но и тревога от преходността на времето.
Картините на Обербауер са упрек за нехайството, с което са се отнасяли тогавашните градостроители към следите от минали епохи във времето на динамични промени, и урок за днешните архитекти.
Изложбата представя 78 рисунки и акварели, както и най-интересния от неговите оригинални хандриси, както дълго време са се наричали ръчно рисуваните картографски планове. Тя е резултат от усилията на Музея за история на София и Софийската градска художествена галерия.
Изложбата е посветена на Деня на София и може да бъде разгледана до 17 октомври.
Изложбата е придружена от каталог.
Автор:
Мария Томова
Публикация:
13.09.2010 г. 18:32