Дарения

Ценни дарения за Дом-паметник "Йордан Йовков", Добрич

В навечерието на 30-годишнината от откриването на музея

За дом-паметник “Йордан Йовков” 2010 година мина под знака на 130-годишнината от рождението на бележития ни писател. Вече приключиха основните прояви в чест на белетриста. В навечерието на 28 ноември – датата, на която преди 30 години официално е открит Дом-паметникът, музеят с голямо удовлетворение иска да огласи изключително ценните дарения, които получи през последния месец.

Добричката общественост стана свидетел как на тържественото събрание за писателя на 18 ноември 2010 г. неговият внук Боян Попов дари оригинален ръкописен лист от романа “
Чифликът край границата”. Този жест е колкото символичен, толкова и значим, тъй като за един архив подобни оригинали са безценни. Надяваме се, че ако Йовковите потомци съхраняват в дома си други подобни културни ценности, един ден те също ще станат част от фонда на Дом-паметника.

Няколко дни след това събитие благодарение посредничеството на Радка Пенчева – главен уредник на къща музей “Емилиян Станев” във Велико Търново – архивът на музея в Добрич бе попълнен с две първи издания на Йовкови книги. Особено ценно е едното от тях. Първо, защото това е дебютната книга на писателя въобще (“Разкази. Т. 1.”) в нейното първо издание от 1917 г. Второ, защото книгата е с автограф от Йовков. Другата книга е първото издание от 1927 г. на сборника “
Старопланински легенди” (книгоиздателство “Хемус”). Тези две изключително ценни книги са дарени от Бонка Илиева от Велико Търново, но са били част от личната библиотека на преподавателя от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” Димитър Великов, който в момента живее в гр. Бърно, Чехия. Предполага се, че вероятно той е купил ценните издания от антиквар в гр. Варна.
         
Дом-паметник “Йордан Йовков” благодари и на Венета Коларова от гр. Варна, която дари всичките 11 тома, съхранявани до този момент в нейния дом, от 15-томното издание на “Хемус” на съчиненията на Йовков през 1942–1943 г. Желанието на дарителката е те да станат достояние на повече хора и да обогатят архива на музея. Това е една изключително ценна поредица, издадена след смъртта на писателя, която включва почти цялото му творческо наследство и която се преиздава и до днес в познатите ни шесттомни издания на Събраните съчинения на
Йордан Йовков.
         
Не на последно място сме признателни и на Гергана Ботева-Атанасова от Добрич за една книга също с антикварна стойност – сборника с разкази “
Песента на колелетата”, издаден през 1946 г. отново от книгоиздателство “Хемус”. Всъщност на 3 юни 1927 година Йовков подписва договор с издателство “Хемус”, чийто директор по това време е Христо Хаджиев, за издаване на вече печатаните и готовите за печат негови нови разкази. Първото издание, което “Хемус” прави на Йовкова книга, е сборникът “Последна радост” (1926 г.), а след това издава и “Старопланински легенди” (1927 г.). Затова и дарените ни книги са дело главно на това издателство. То е и първото, което, както вече посочихме, събира и издава в 15 тома съчиненията на писателя.
         
Наред с изразителната и фина скулптурна фигура на Албена, дарена от своя автор Йордан Гаврилов по-рано тази година, която краси експозицията на Дом-паметник “Й. Йовков”, през 2010 г. музеят се обогати и с вече представените ценни дарения. Вярваме, че и други граждани, отделни институции и организации ще продължат тази линия на дарителство, която дава възможност архивът ни за писателя непрекъснато да нараства, като в момента броят на движимите културни ценности в него е около 10 000. Надяваме се да имаме финансовата възможност да обновим своята постоянна експозиция и в скоро време да предложим на музейната публика да пътува из света на Йовков с възможностите на новите технологии.


Автор:
Кремена Митева
Публикация:
26.11.2010 г. 11:33
Посетено:
2138
Линк:
https://kulturni-novini.info/sections/19/news/11239-tsenni-dareniya-za-dom-pametnik-yordan-yovkov-dobrich