Общество
Изкуственият интелект и съвременните образователни технологии
ЕРАЗЪМ + помага на учителите от Брегово да използват изкуствен интелект
В началото на април 2025 г. бяха реализирани дейности по проект по програма ЕРАЗЪМ +, насочени към осигуряване на качествено училищно обучение, съответстващо на нуждите и потребностите на учениците в съвременната дигитална ера. В рамките на проекта бе осъществена мобилност на група от осем преподаватели в гр. Малага, Кралство Испания. Пътуването бе свързано с участие в обучение относно методите на използване на изкуствен интелект при реализирането на различни задачи. Посочени и дискутирани бяха както положителни, така и отрицателни черти при употребата на тази иновативност в учебните часове. В процеса на работа бяха използвани редица тясно специализирани платформи, включително и такива генериращи музика и различни изображения. В изпълнение на културната програма, подготвена от домакините, бяха посетени редица забележителности в града, както и такива в гр. Севиля.
Изкуственият интелект (AI/ИИ) вече не е просто модерна дума, той има потенциала да се справи с някои от най-големите предизвикателства в днешното образование, а именно да въведе иновациите в преподаването и ученето. Когато навлизаме в сферата на съвременното преподаване, изкуственият интелект, включително Chat GPT, се превръща в ключов инструмент, който предлага нова перспектива за преживяването в класната стая.
AI е като швейцарското армейско ножче на цифровия свят, способен да прави неща, които някога сме смятали, че само хората могат да правят. От разбирането на езиковите нюанси до решаването на проблеми, ИИ обхваща широк спектър от задачи. Важно е да уточним, че изкуствения интелект се използва за автоматизация на различни индустрии от десетилетия насам. В случая, генеративният изкуствен интелект (Chat GPT, Google Gemini и други), който е достъпен до широката общественост от скоро, изпълнява задачи, като генерира текст по зададена команда (prompt), използвайки 570 ГБ информация – можете да му качите в PDF и още. Представете си Google – когато му зададете въпрос, той ви дава да изберете една статия от грижливо подредени по тематика линкове, които да разгледате. Chat GPT извършва анализа на информация за вас и директно ви генерира текст по начина, по който го изискате. Докато в Google е по-добре да бъдете кратки и да използвате ключови думи, Chat GPT се справя по-добре с обстоятелствени команди, запомня и предишна информация, която сте му дали в разговора, и може да съпостави зададения проблем, да ви предложи различни гледни точки и решения.
В образованието изкуственият интелект е ключът към персонализираното обучение, по-оптималното планиране на уроците и прекарването на повече време с учениците.
Представете си, че разполагате с дигитален асистент, който е толкова гъвкав, колкото и полезен. Това е Chat GPT за вас. Не става въпрос само за генериране на текст, а за стимулиране на творчеството и улесняване на ученето. Той може да се използва и на организационно ниво, за анализ на данни от отсъствия, съставяне на шаблони за документи, така и с учебни цели, за пестене на време на учителя – генериране на въпроси за тестове, оценка на есета по предварително зададени точки и критерии, съставяне на урочни планове, идеи за практически задачи по време на учебен час. Колкото повече детайли му дадете, толкова по-добре ще се справи – уточнете учебния предмет, образователния етап, името или темата на урока. С опцията за персонализиране на изкуствения интелект можете и да качите самия учебник и да изискате да използва информацията от него.
Като интегрират Chat GPT в плановете на уроците, преподавателите могат да дадат възможност на учениците да използват ИИ като инструмент за учене, обогатявайки образователния опит. Преодоляването на разнообразните нужди на всеки ученик в класната стая може да представлява сериозно предизвикателство за учителите.
Изкуственият интелект обаче може да отговори на много разнообразни въпроси, като безпроблемно се адаптира към индивидуалните изисквания за обучение. Чрез персонализирано обучение, съобразено със силните и слабите страни на всеки ученик, изкуственият интелект служи като водеща сила, осигурявайки по-добър учебен опит за всички.
Изкуственият интелект няма да подмине образованието, а учениците няма да спрат да го използват, дори и да им забраняваме. В тази връзка и учениците, и учителите трябва да се адаптират, за да се развиват успешно в дигиталната ера. Насърчаването на сътрудничеството между ИИ, ученик и учител, комуникацията, работата в екип и уменията за решаване на проблеми заемат централно място, формирайки бъдещата работна сила. С подкрепата на адаптивни училищни администратори и технически грамотни преподаватели интегрирането на изкуствения интелект може да протече съвсем гладко.
В заключение, изкуствения интелект, въплътен от Chat GPT, не е нужно да се забранява в училище – той рано или късно ще го застигне. Важно е генеративния изкуствен интелект да се използва като катализатор на растежа. Вместо да гледаме на изкуствения интелект като на далечна заплаха, нека го приемем като мощен съюзник в стремежа ни към високи постижения в областта на образованието. Той няма да замести учителя, а ще освободи повече време на учителя за общуване с учениците.
Ключово за учителите е доброто познаване на изкуствения интелект, как да му се задават добри въпроси и как да бъде захранен информация, така че да бъде полезен. В тази връзка предстои все по-широкото разпространение на обучения, свързани с изкуствения интелект, за учители и образователни експерти в страната. Следете дейностите на Центъра за творческо обучение, където ви готвим не само все повече полезно съдържание по темата за изкуствения интелект в образованието, а и специализирани и практически насочени обучения с експерти от технологичния сектор. Нека заедно се отправим на пътешествие, в което изкуственият и естественият интелект се допълват, за да оформим бъдещето на образованието чрез иновации и сътрудничество.
Дейностите се реализират по Проект 2024-1-BG01-KA121-SCH-000197687 на ЕРАЗЪМ +.
Източник: https://classroomtech.bg/