Общество
Фондация "Българска Памет" награди пожарникари от Доброволно формирование "Свиленград"
За дейното участие в потушаването на един от най-големите пожари някога у нас - този в Сакар планина.
Фондация Българска Памет награди Доброволно формирование "Свиленград" в лицето на Валери Чакъров и Георги Еленков, които заедно със своите колеги взеха дейно участие в потушаването на един от най-големите пожари някога у нас - този в Сакар планина.
Почетните плакети за съществен принос за повишаване на пожарната безопасност и защита на населението, както и паричния награден фонд, бяха връчени лично от д-р Милен Врабевски, председател на фондацията.
"Винаги сме се стремили да насърчаваме работата в полза на обществото във всичките й форми. Изразяваме нашата дълбока благодарност към едни от героите на нашето време - доброволците от Свиленград, които се включиха активно в гасенето на може би най-големия пожар в историята на България. Тяхната самоотверженост, смелост и неуморим труд в борбата с огъня са пример за един истински и от сърце изпълнен обществен дълг. Техните действия са пример и вдъхновение за всички нас и тези отличния са нашия начин да им благодарим", коментира д-р Врабевски.
По време на пожарите през лятото само в рамките на седмица изгоряха над 120 000 декара земя.
"В България има голяма нужда от доброволци, но е много важно да има обучения за тях и осигурени лични предпазни средства. Знаете, че тази година имаме спонтанен доброволец, който обгоря, защото нямаше оборудване и подходяща подготовка", разказва Валери Чакъров, ръководител на Доброволно формирование "Свиленград".
"За нас д-р Врабевски е пример, безкрайно сме му благодарни за помощта, признанието и вниманието. Доброто е заразно и той го доказва с цялата си родолюбива дейност", сподели Георги Еленков, част от кризисния щаб и председател на Обществения съвет на Свиленград .
Доброволно Формирование "Свиленград" е създадено 2008 г. , като към момента част от него са 20 души, които са преминали през нужната подготовка за участие в потушаване на природни бедствия. Освен в гасенето на опасни пожари на територията на Свиленград, Любимец, Харманли и Тополовград, доброволците взимат участие и при наводнения, като най-голямото такова е в с. Бисер през 2012 г.