Общество
БНР отправя покана за обществена дискусия по промените в Закона за радиото и телевизията
Към слушателите и читателите на съдържанието на Българското национално радио
Българското национално радио отправя покана за обществена дискусия по промените в Закона за радиото и телевизията.
Както стана известно, в публичното пространство, след близо половингодишна съвместна работа на група експерти от БНР, БНТ, СЕМ, Министерството на културата, Министерството на финансите, Сметната палата и независими медийни професионалисти, министърът на културата Боил Банов взе еднолично решение да премахне текстове от подготвения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията.
Министърът обоснова това свое решение с мотива, че отговаря на желание на група интелектуалци, които по-рано тази година протестираха срещу възможността да се увеличи продължителността на мандата на генералния директор на БНТ Емил Кошлуков.
Както е видно от варианта, който експертната група предложи като краен резултат от своята работа, министърът е извадил от законопроекта не само поправки, засягащи продължителността на мандатите на генералните директори, но и законови норми, които пряко регулират задълженията и отговорностите на управителните органи на обществените медии - генералният директор и управителните съвети.
На Вашето внимание предоставяме два документа:
1) Обобщен документ, който представя в съвкупност и последователност съществуващия Закон за радио и телевизия, предлаганите промени (оцветени в зелено) и премахнатите норми (оцветени в червено).
2) Законопроектът, съгласуван от експертната група, в който премахнатите законови норми са оцветени в червено.
Може да се включите в обществената дискусия, която продължава до 18.11.2020 г., като представите Вашите позиции на специалната страница за публично обсъждане ТУК
Коментари може да изпратите и на електронния адрес в БНР gendirector@bnr.bg до 16.11.2020. Те ще бъдат обобщени и предложени в Министерството на културата.